موضوعات
البرز

سایه پرمهر نیكوكاران استان بر سر نیازمندان

نویسنده: فتانه احدی البرز-خبرنگار همشهری
نیكوكاران البرزی همواره محرومان را زیر چتر حمایت خود قرار می‌دهند. بسیاری از این افراد اقدامات نیكوكارانه خود را از طریق كمیته امداد انجام می‌دهند...
1395/05/12
نیكوكاران البرزی همواره محرومان را زیر چتر حمایت خود قرار می‌دهند. بسیاری از این افراد اقدامات نیكوكارانه خود را از طریق كمیته امداد انجام می‌دهند تا اقدامشان هدفمند باشد. این كمك‌ها از اهدای سبد كالا تا پهن كردن سفره‌های اطعام را شامل می‌شود و تا یتیم‌نوازی حامیان ادامه دارد. البته كمك به محرومان به طرق مختلف در این استان صورت می‌گیرد كه مردم محروم‌نواز البرزی برای انجام این‌گونه اقدامات همیشه حاضر و در صحنه هستند.

مشاركت 3 میلیارد ریالی نیكوكاران در طرح اهدای سبد كالا
 مدیركل كمیته امداد البرز از اهدای سبد كالا به برخی خانواده‌های تحت حمایت این نهاد و نیازمندان شناسایی شده دیگر توسط نیكوكاران البرزی و به ارزش 3 میلیارد ریال خبر می‌دهد .
«علی سالاركیا» با اشاره به لزوم به كارگیری سنت‌های حسنه اسلامی برای حركت به سمت كاهش فقر در جامعه اظهار می‌كند: حدود ۱۲ هزار نفر از مردم نیكوكار و نوعدوست البرز در این طرح كه با عنوان «همیان مولا‌» و با الگو گرفتن از سیره مولای متقیان حضرت علی(ع) به مرحله اجرا درآمد، شركت كردند .
وی با اشاره به اینكه فراخوان نیكوكاران مشمول اجرای طرح از 2 روش دعوت حضوری و پیامكی انجام شد می‌افزاید: پس از توزیع كیسه‌های مخصوص طرح، همكاران امدادگر حداكثر در 4 روز كالای اهدایی نیكوكاران را دریافت، دسته بندی و در قالب سبد كالا بین خانواده‌های نیازمند توزیع كردند .
سالاركیا می‌گوید: این طرح با هدف دریافت كمك‌های غیر‌نقدی در قالب مواد غذایی و ترجیحا كالاهای اساسی برای كمك به تأمین امنیت غذایی گروه هدف نیازمند اجرا شد.
وی ادامه می‌دهد: حامیان طرح اكرام و محسنین، مشتركان صندوق‌های صدقات، كسبه، بانكداران و بازاریان صنف خواربار و مواد غذایی اعم از میوه، خشكبار، گوشت، پروتئین و صنوف وابسته در این طرح حضور فعال داشتند.
این مسئول با تأكید بر اینكه گروه‌های هدف نیازمند برای دریافت این كمك‌ها توسط حوزه حمایت و سلامت خانواده مشخص شدند، می‌افزاید: كودكان تحت حمایت دارای سوءتغذیه، ایتام و خانواده‌های طرح محسنین و سایر نیازمندان بر اساس سطح نیازمندی مشمول مساعدت در این طرح شدند.
مدیركل كمیته امداد البرز با ذكر اینكه علاوه بر دفاتر كمیته امداد مستقر در شهرهای استان ۱۶ مركز نیكوكاری مساجد نیز در این طرح فعال بودند، می‌افزاید: این اداره كل در طول سال  با اجرای طرح‌های متعدد و با بهره‌گیری از ظرفیت معنوی مردم نوعدوست استان برای پاسخگویی به نیات خیر البرزی‌ها تلاش می‌كند.

22 هزار نیازمند البرزی؛ میهمان سفره‌های اطعام محرومان
مدیر كل كمیته امداد استان بااشاره به گسترده شدن سفره‌های اطعام محرومان در تالارهای شهرهای استان در یك ماه گذشته و پذیرایی از 22 هزار نیازمند ادامه می‌دهد: در اجرای این طرح از همه ظرفیت استان برای پذیرایی و اطعام محرومان در تالارهای مناسب برای حفظ منزلت ولی‌نعمتان جامعه استفاده شد .
سالاركیا با اشاره به آمادگی مردم نیكوكار البرز برای دستگیری از فقرا می‌افزاید: این برنامه مطابق نیات خیران در شهرهای مختلف  كرج، نظرآباد، ساوجبلاغ، فردیس، طالقان و اشتهارد انجام شد  .
این مسئول با ذكر این نكته كه مسئولیت هماهنگی و مدیریت اجرای این‌گونه برنامه‌ها با كمیته امداد است، می‌گوید: همه هزینه‌های برپایی سفره‌های اطعام فقرا از محل مشاركت خیران و مردم نوعدوست استان تأمین می‌شود .

برنامه‌های خیرانه كمیته امداد
سالاركیا ادامه می‌دهد: ثبت نام از نیكوكاران در طرح‌های اكرام ایتام و محسنین، اجرای طرح مفتاح الجنه یا همان دیدار با خانواده‌های نیازمند به همراه مسئولان و خیران، جمع‌آوری كمك برای نیازمندان چند مشكلی در جشن‌های گلریزان، اجرای طرح شفا و كمك به بیماران خاص و صعب‌العلاج، تعامل با صاحبان صنایع و شركت‌های تولیدی و تجاری، جذب كمك‌های مردمی برای تأمین نیازهای خانواده‌های تحت حمایت در قالب تأمین مسكن، جهیزیه، امور درمان، اشتغال و امورفرهنگی و معیشتی از برنامه‌های كمیته امداد امام خمینی(ره) استان البرز است.
به گفته وی، آشنا كردن خیران با فعالیت‌های تأثیر‌گذار امداد، بهره‌مندی از ظرفیت مودیان زكات اطعام خانواده‌های تحت حمایت، بهره‌مندی از ظرفیت‌های بانوان نیكوكار، فراخوانی كاركنان شاغل در ادار‌ه‌ها، سازمان‌ها ، محله‌ها و هیأت‌های مذهبی برای همیاری امداد، اعلام اولویت‌های نیازمندی خانواده‌های تحت حمایت به مردم با رویكرد جذب كمك، برگزاری جشن تولد و جشن آرزوها ویژه ایتام زیر 10 سال ، تعامل با مؤسسات خیریه، تهیه و توزیع سبد كالا در قالب طرح همیان مولا و بهره‌مندی از ظرفیت بانك‌ها و مؤسسات  مالی و اعتباری برای كمك به تأمین نیازهای محرومان از دیگر برنامه‌های معمول این اداره كل در جهت مقابله با فقر و محرومیت در استان است .

مشاركت 5 هزار حامی جدید در طرح اكرام ایتام و محسنین
مدیركل كمیته امداد البرز می‌گوید: در یك ماه گذشته بیش از5 هزار حامی جدید در طرح اكرام ایتام و محسنین كمیته امداد البرز همكاری خود را با این نهاد آغاز كردند .
سالاركیا با اشاره به برپایی پایگاه‌های گسترده ثبت نام از نیكوكاران در طرح‌های اكرام ایتام و محسنین در این مدت اظهار می‌كند: مردم نیكوكار استان با حضور در مساجد، بقاع متبركه، حسینیه‌ها، اماكن برگزاری برنامه‌های معنوی، 16 مركز نیكوكاری استان و دفاتر این نهاد در شهرهای كرج، هشتگرد، نظرآباد، فردیس، اشتهارد، طالقان، محمدشهر، ماهدشت و كمالشهر در این طرح ثبت نام كردند .
وی با اعلام اینكه در یك سال منتهی به خرداد ماه 95 رقمی معادل 100 میلیارد ریال به حساب ایتام تحت حمایت امداد در البرز  واریز شد ادامه می‌دهد: با اضافه شدن این تعداد حامی جدید در حال حاضر حدود 35 هزار حامی در طرح اكرام و محسنین به‌صورت ماهیانه مبالغ اهدایی خود را به ایتام تحت كفالت واریز می‌كنند .
این مسئول می‌افزاید: برای اجرای موفق طرح اكرام ایتام، نیكوكاران و خیران می‌توانند علاوه بر مساعدت‌های نقدی ماهیانه و معمول، حمایت‌های غیر‌نقدی شامل پوشاك، مواد غذایی، خدمات مسكن شامل تأمین خرید و ساخت، ودیعه مسكن، كمك‌های درمانی و مساعدت‌های فرهنگی شامل تجهیزات آموزشی، فرهنگی، اردویی و مساعدت در تأمین جهیزیه ایتام را نیز بر عهده گیرند .
سالاركیا ادامه می‌دهد: نیكوكاران در همه ایام سال می‌توانند با تماس با شماره تلفن 32820022 و انجام هماهنگی‌های لازم، فرزند خانواده نیازمند مورد نظر را انتخاب و حمایت‌های خود را آغاز كنند .
وی یادآور می‌شود همه ایتام تحت حمایت كمیته امداد استان در البرز دارای چند حامی هستند و بخشی از مشكلات معیشتی، فرهنگی و آموزشی آنان از محل مبالغ واریزی حامیان برطرف می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code