موضوعات
البرز

ماماي نمونه استان البرز در گفت‌وگو با همشهري تأکید کرد

زایمان طبیعی؛ ضامن سلامت نوزادان

نویسنده: الناز جعفري – خبرنگار همشهری
در مراسم تجليل از پزشكان نمونه استان البرز كه در تالار‌نژاد فلاح برگزار شد سراغ خانم «ليلا مستوفي» ماماي نمونه استان رفتيم.
1393/06/11

 وي 36 ساله داراي مدرك ليسانس مامايي و كارشناس ارشد روان‌شناسي مامايي و مدرس دوره‌هاي زايمان فيزيولوژيك كشوري در ايران است و چند سالي مدرس دانشجويان مامايي يک دانشگاه استراليايي بوده ونزديك به 3 سال است كه به ايران بازگشته و اكنون در حوزه زايمان‌هاي نوين طبيعي فعاليت مي‌كند. گفت‌وگويي با وي‌ترتيب داديم كه با هم مي‌خوانيم.
 

گفته مي‌شود شما مادران باردار را ترغيب به زايمان طبيعي مي‌كنيد؛ هدفتان چيست؟

در هنگام ورود به ايران از ديدن موفقيت علم زايمان بسيار خوشحال شدم و با ديدن انگيزه بالاي افراد فرهيخته در جهت ارتقاي زايمان‌هاي نوين شوق همكاري و اقامت در ايران در من برانگيخته شد. پس از آن ابتدا شروع به قدرتمندسازي گروه تخصصي مراقبت مادران سمت وي‌ام سي به‌عنوان يك گروه نمونه از مركز مراقبت‌هاي مادران بر طبق استانداردهاي بين‌الملل و خدمات نوين ورزش‌هاي بارداري و زايمان‌هاي نوين طبيعي و فيزيولوژيك در كرج كردم. آموزش بيماران و اطلاع‌رساني را با همكاري اين گروه آغاز كرديم و به ياري خدا با اجراي طرح سلامت وزارت بهداشت تعامل بسيار بالايي از دولت در اين زمينه به‌وجود آمد.

بسيار خوشحالم كه مي‌توانم مادران و زنان سرزمينم را در امر ارتقاي سلامت باروري و زايمان ايمن همراهي كنم و همچنين افتخار مي‌كنم كه به همكاران ماما و زنان وزايمان هموطنم در جهت ارتقاي علمي طب مامايي و زايمان مشاوره و همكاري بدهم.

در سطح بين‌الملل و در كشورهاي پيشرفته بحث برسر كاهش سزارين و بالابردن سلامت بارداري و زايمان زنان است كه خوشبختانه با اجراي اين طرح و حمايت مسئولان در جهت ارتقاي آمار زايمان‌هاي طبيعي با تكنيك‌هاي نوين كاهش درد زايمان مثل زايمان فيزيولوژيك درآب و اپيدرال شاهد بالارفتن طب زايمان ايمن بوديم. نتيجه اين كار، زنان سالم و زايمان‌هاي بدون عارضه و كاهش دخالت‌هاي غيرضروري جراحي و نوزادان سالم و با بهره‌هوشي بالاست و در اين راستا به اميد روزي هستيم كه ديگر شكم هيچ مادري بي‌دليل شكافته نشود و فرزنداني سالم در محيطي زيبا با حضور ماما متولد شوند. روزي برسد كه آمار زايمان طبيعي ما با آمار كشورهاي پيشرفته دنيا برابري كند و مادراني توانمند، همسراني همراه و فرزنداني با بهره‌هوشي و سلامت بالا در دامن مادران ميهنمان بگذاريم.
 

در اجراي اين طرح نيازمند چه امكاناتي هستيد؟

توسعه زايشگاه‌هاي كشور. خوشبختانه اين طرح در حال آغاز است ولي متأسفانه در شهر كرج زايشگاه‌ها وبيمارستان‌هاي خصوصي با كمبود فضا و نيرو مواجه هستند كه اميدواريم با بازسازي زايشگاه‌ها و تأمين اتاق‌هاي خصوصي زايمان مجهز به جكوزي و مانيتور و امكانات و تجهيزات لازم اين امر ميسرشود. در تعدادي از بيمارستان‌هاي دولتي اين امكانات مهيا شده كه با عقد قرارداد با پزشك تولد(ماماي تولد) خصوصي براي هر بيمار اين امر ميسر خواهد شد. در اين راستا مي‌توان از ظرفيت خيران اين استان بهره‌برد زيرا به تازگي خيري دست به كار شده و تصميم دارد زايشگاه امام علي(ع) كرج را با همكاري بيمارستان باهنر گسترش دهد.

در اجراي درست اين طرح هر بيمار نياز به يك پزشك تولد(ماما) دارد كه از شروع مرحله فعال زايمان تا 2 ساعت بعد از زايمان همراه مادر باشد و امكانات همراهي همسر در كليه مراحل زايمان و تولد در كنار مادر مهيا شود که كليه امكانات لازم جهت هر اتاق مجزا در نظر گرفته شود و هر بيمار يك مكان خصوصي مجهز براي خودش و همسر و همراهانش داشته باشد که اين يكي از راهكارهاي ترغيب مادران به زايمان طبيعي است. اين تكنيك نوين نياز به گذراندن 8 جلسه كلاس‌هاي تئوري با حضور همسران در مراكز مشاوره مامايي و همچنين ورزش‌هاي لازم دوران بارداري جهت آماده‌سازي مادران دارد و مادراني كه تمايل به اين نوع زايمان و يا زايمان درآب دارند حتماً بايد تحت مشاوره و پيگير كلاس‌هاي تئوري و عملي دوران بارداري تحت نظارت پزشك تولد(ماما)مخصوص خود باشند.
 

آيا مي‌توان گفت كه ماماها معادل پزشكان خانواده در زمينه مراقبت از بارداري و پيش و پس از آن هستند؟

كاملاً همين‌طور است. در حقيقت كشورهاي موفق در زمينه ارتقاي سلامت مانند سوئد و استراليا و نيوزيلند، نگاه بيمارنگر به مادر باردار ندارند و در زمينه عمومي‌از پزشكان عمومي‌و در زمينه بارداري از ماماها به‌عنوان خط اول درمان و پيشگيري و آموزش و سيستم خوب ارجاع استفاده مي‌كنند. براي اين‌كه بتوانيم برنامه‌هاي جمعيتي كشور را به درستي مديريت كنيم، چاره‌اي نداريم جز اين‌كه حرفه مامايي را احيا كنيم، به استقلال اين حرفه احترام بگذاريم، زايمان طبيعي توسط ماما را‌‌ ترويج كنيم، ضمن آنكه حفظ حرمت مادر و جنين نيز يك اصل فيزيولوژيك و خدادادي است. بايد اجازه بدهيم جنين خود زمان به دنيا آمدن خويش را مشخص كند نه اين‌كه براي وي برنامه‌ريزي كنيم، روز تولد و شيوه تولدش را تعيين كنيم و از ابتدا سبك زندگي او را با چالش همراه نكنيم.

به دليل مديريت‌هاي درمان‌محور، جامعه مامايي كشور سال‌هاست كه از اين كاستي‌ها رنج مي‌برد و نتيجه اين بي‌مهري‌ها اين است كه امروز در كشور‌، بالاترين ميزان سزارين را داريم.

در يك جمله با سزارين انتخابي به‌طور عمد نسلي بيمار را به آينده تحويل مي‌دهيم كه هم پزشكان و هم مردم از اين مسأله غافلند.
 

طبق آمار موجود بيشتر زنان جامعه ما تمايل دارند در زايمان از روش سزارين استفاده كنند، ولي گفته مي‌شود اين انتخاب از جهت پزشكي انتخاب درستي نيست. لطفاً دلايل برتري زايمان طبيعي بر سزارين را توضيح دهيد؟

از وقتي كه علائم زايمان آغاز مي‌شود تا هنگام تولد كه گاهي تا 20 ساعت هم زمان مي‌برد (ميانگين بين 8 تا 20 ساعت طول مي‌كشد)، اگر مادر را بدون دليل به اتاق عمل ببريم و نوزاد را به دنيا‌آوريم، يعني آن 20 ساعت را از او گرفته‌ايم.

بدترين ضرر سزارين اين است كه كودك را از حقوق خدادادي و طبيعي كه براي زندگي كامل داخل رحم و عبور از كانال زايمان، براي بهره‌مند شدن از هورمون‌هايي كه مادر در حين انقباضات رحمي ترشح مي‌كند، محروم كرده‌ايم. بنابراين اولين ضرر سزارين تجاوز به حقوق جنين است.

بنابراين پديده زايمان و بارداري فيزيولوژيك است و بايد طبيعي اتفاق افتد و محروم كردن جنين از هر بخشي از اين زندگي اگر بدون دليل باشد، هم از نظر علمي سؤال‌برانگيز است و هم از منظر اخلاقي و حقوق جنين غير‌قابل توضيح است.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code