موضوعات
البرز

رودخانه کرج؛ قربانی طرح انتقال آب

نویسنده: فتانه احدی ‌ البرز-خبرنگار
طرح انتقال تونلی آب رودخانه کرج به تهران به طور حتم باعث کم آبی در کلانشهر کرج می‌شود و خطرات زیست‌محیطی زیادی را برای گونه‌های جانوری منطقه به همراه دارد...
1396/05/22
طرح انتقال تونلی آب رودخانه کرج به تهران به طور حتم باعث کم آبی در کلانشهر کرج می‌شود و خطرات زیست‌محیطی زیادی را برای گونه‌های جانوری منطقه به همراه دارد. هرگونه اقدام چه عمرانی و چه خدماتی باید به‌گونه ای انجام شود که به محیط‌‌ زیست آسیبی وارد نکند.
طرح انتقال تونلی آب رودخانه كرج به تهران از خروجی سد امیركبیر از 10‌سال پیش با اعتبار هزار میلیارد تومان توسط وزارت نیرو آغاز شد. عملی شدن این طرح با خشكاندن بیش از 30 كیلومتر از مسیر رودخانه زیبای كرج در پایین سد می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به محیط‌‌ زیست منطقه وارد كند. اگر چه اكنون هم آب این رودخانه منحصر به فرد از انتهای مسیر آن یعنی بیلقان- كرج به تهران منتقل می‌شود اما انتقال آن از زیر سد، 30 كیلومتر از آب این رودخانه و حیات محیط‌زیست آن را نابود می‌كند. در این میان اعتراض‌های زیادی از سوی مسئولان شهری و استانی در مورد انتقال آب این رودخانه مطرح شده است. اما موضوع حائز اهمیت این است كه كاش پیش از آغاز هزینه‌ کردن برای چنین طرحی، ارزیابی‌های زیست‌محیطی لازم انجام می‌گرفت تا به نابودی طبیعت و حیات یكی از منحصر به فرد‌ترین رودخانه‌های ایران و جهان دامن زده نمی‌شد.
‌اکنون ده‌ها سفره آب زیرزمینی از رودخانه کرج تغذیه می‌کنند که در صورت بهره‌برداری از تونل انتقال، این روند مختل می‌شود و تعداد زیادی از چاه‌ها و قنات‌های سیراب کننده خشکیده خواهند شد. طبیعت جاده چالوس به تعدیل آب و هوا در بخشی از البرز منجر می‌شود و تنها محدود به آن منطقه نیست، از این‌رو محدوده تبعات زیست‌محیطی طرح مذکور گسترده‌تر از آن چیزی خواهد بود که کارشناسان تصور می‌کنند.
رودخانه کرج در زمره غنی‌ترین منابع آبی کشور است که حفظ حیات بسیاری از گونه‌های گیاهی و جانوری آن در گرو تداوم حیات این رودخانه است؛ گواه این مدعا زیبایی و طراوت جاده بین‌المللی چالوس است. از مسئولان انتظار می‌رود که با شدت و جدیت در برابر عملیاتی شدن طرح انتقال تونلی آب ایستادگی کنند.

برگزاری جلسات کم اثر در حوزه محیط زیست
عضو شورای اسلامی شهر کرج با انتقاد جدی از برگزاری جلسات کم اثر در حوزه محیط‌زیست، از مسئولان می‌خواهد با پیگیری حقوق واقعی شهروندان، نسبت به احقاق حقوق آنان درباره انتقال ناعادلانه آب سد کرج به شهر تهران اقدام کنند.
«حمیدرضا ابوالحسنی» با انتقاد از برخی سیاسی کاری‌ها درزمینه محیط زیست، غفلت از این موضوع را مورد انتقاد و گله جدی قرار می‌دهد و اظهار می‌کند: متاسفانه خروجی‌های لازم ازاین جلسات بیرون نیامده است و مسئولان تنها به شعار دادن دراین زمینه اکتفا کرده اند.
ابوالحسنی با بیان این‌که اجرای تصمیمات درباره محیط‌‌ زیست بسیار مهم است، می‌گوید: مسائل بسیاری مرتبط با این امر از دید مسئولان و حتی شهروندان نادیده گرفته و کمتر به آن پرداخته شده است که می‌تواند در کاهش آلودگی‌ها بسیار موثر واقع شود.
وی از جمله منابع این آلودگی را ورود و تردد کامیون‌ها و ماشین‌های سنگین بین‌المللی و کشوری می‌داند و می‌گوید: چرا ماشین‌های سنگین باید از درون شهر کرج تردد کنند و انواع آلودگی‌های ناشی از سوخت بنزین و گازوئیل را به خورد شهر ما بدهند؟
این عضو شورای اسلامی شهر کرج تصریح می‌کند: ساخت 2 کمربندی برای تردد این خودروها پیش از این تصویب شده اما متاسفانه هیچ یک از آنها اجرایی نشده و به مرحله ساخت نرسیده است.
وی می‌گوید: در پروژه انتقال آب از سد کرج به تهران از طریق تونل باید همه مسائل زیست محیطی و حق‌آبه طبیعت رعایت شود.
این مسئول بیان می‌کند: دخل و تصرف در طبیعت با استدلال پرداخت حق‌آبه که البته پرداخت نمی‌شود، امری است که متاسفانه عادی شده و سبب از بین رفتن رودخانه‌ها، تالاب‌ها و دشت‌ها در کشور شده است. از این رو باید براساس ضوابط سازمان حفاظت از محیط‌‌ زیست اقدام کرد.

آلودگی در آب مصرفی شهروندان
ابوالحسنی حاصل این کم کاری را وجود آلودگی در آب مصرفی خانوارهای کرجی و شهروندان ارزیابی می‌کند و با بیان این‌که توان مالی همه شهروندان در یک سطح نیست، می‌گوید: از مردمی که توان پرداخت قبوض ماهانه آب مصرفی خود را ندارند، نمی‌توان انتظار داشت برای تهیه تصفیه خانگی اقدام کنند.
این عضو شورای اسلامی شهر می‌کند: باید مردم را نسبت به این مسائل حساس کرد تا برای رساندن صدای خود به گوش مسئولان و احیای حقوق خود اقدام کنند. ابوالحسنی از دیگر معضلات زیست محیطی شهر کرج را انتقال ناعادلانه آب سد کرج به تهران عنوان و از سکوت برخی اداره‌های مسئول  در این خصوص به عنوان یک ضعف یاد می‌کند که نتوانسته است مسئله را به گوش مسئولان ارشد کشور برسانند. ابوالحسنی از رسانه‌های جمعی و گروهی تقاضا می‌کند که با درج گزارش‌ها و اخبار تحلیلی و گفت‌وگو با کارشناسان و صاحب‌نظران، نسبت به ارائه تصویری حقیقی از آخرین وضعیت رودخانه کرج و جاده چالوس و تهدیداتی که این 2 گنجینه زیست‌محیطی را تهدید می‌کند، اقدام کنند تا وزارت نیرو، روی بهره‌برداری از «تونل انتقال» خط قرمز بکشد.

مخالفت محیط‌زیست با انتقال تونلی آب رودخانه كرج
مدیركل حفاظت محیط‌‌ زیست استان در مورد انتقال آب از كرج به تهران از طریق تونل می‌گوید: موضوع انتقال تونلی آب از زیر سد امیركبیر یكی از چالش‌های اساسی استان بوده كه مخالفت و اعتراض مسئولان استانی و شهری و سازمان محیط‌زیست را برانگیخته است.
«کیوان رحیمی» با اشاره به خطر جدی انتقال آب این رودخانه از زیر سد برای محیط‌زیست این رودخانه می‌افزاید: رودخانه كرج یكی از رودخانه‌های حفاظت شده كشور است و انتقال تونلی آب آن حیات رودخانه را با خطر جدی مواجه می‌كند.
مدیركل حفاظت محیط‌‌ زیست البرز با تأكید بر اینكه هرگونه انتقال آب باید به‌گونه‌ای انجام شود كه آسیبی برای محیط‌‌ زیست نداشته باشد، می‌گوید: اجرای طرح‌هایی كه با تغییر در طبیعت همراه هستند، باید با ارزیابی‌های محیط ‌زیستی انجام شود. در حالی كه این طرح خالی از هرگونه ارزیابی زیست‌محیطی است.
رحیمی ادامه می‌دهد: انتقال آب رودخانه كرج از بیلقان به تهران از گذشته‌های دور، تأثیرات زیادی بر دشت‌های كرج و شهریار كه سفره‌های آب زیرزمینی آنها از این رودخانه تغذیه می‌شدند، گذاشته است. اكنون نیز با انتقال آب این رودخانه از زیر سد كرج این تأثیرات مخرب بیشتر می‌شوند.
وی با اشاره به لزوم تعیین حقابه برای انتقال آب از این رودخانه، می‌افزاید: با انتقال غیراصولی آب و رعایت نکردن حقابه محیط‌زیستی، خطر بسیار جدی در انتظار محیط‌زیست زیر سد است.
مدیر كل حفاظت محیط‌‌ زیست البرز با بیان اینكه حقابه 40 تا 50 میلیون‌مترمكعبی در سال برای این رودخانه تصویب شده است، می‌گوید: این میزان حقابه پاسخگوی نیاز محیط‌زیست این رودخانه نیست. رحیمی ادامه می‌دهد: با پردیس دانشكده كشاورزی و منابع طبیعی در حال برآورد میزان حقابه استاندارد برای این رودخانه هستیم و با حقابه تصویب شده كنونی مخالفیم.

5_653415.jpg خطر زیست محیطی بیخ گوش کرج
 طرح انتقال تونلی آب کرج به تهران از سد امیر کبیر پروژه ای است که آب رودخانه کرج را از خروجی سد توسط تونل به تهران انتقال می‌دهد و بیش از ۳۰ کیلومتر از این رودخانه منحصر به فرد را خشک می‌کند.
از آنجاکه رودخانه کرج تنها منبع سطحی تغذیه کننده سفره‌های زیرزمینی آب دشت کرج است،  با اجرای انتقال آب این رودخانه از محل سد کرج به تهران و خشک شدن ۳۰ کیلومتر از رودخانه کرج، طبق نظر کارشناسان سفره‌های آب زیر زمینی بیش از ۱۰۰ متر کاهش می‌یابد. بسیاری از مسئولان البرز اجرای این طرح را خطری جدی می‌دانند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code