موضوعات
البرز

ردپای تاریخ در محوطه‌های باستانی

نویسنده: سارا ایمانی/ البرز-خبرنگار همشهری
تپه‌ها و محوطه‌های باستانی میراث فرهنگی ارزشمندی هستند كه به نوعی شناسنامه و نماد هویت تاریخی مردم یك دیار به شمار می‌روند...
1395/08/29
تپه‌ها و محوطه‌های باستانی میراث فرهنگی ارزشمندی هستند كه به نوعی شناسنامه و نماد هویت تاریخی مردم یك دیار به شمار می‌روند. از این رو می‌توان آشنایی با این محوطه‌ها را گامی موثر در شناخت تاریخ و فرهنگ ساكنان یك سرزمین دانست. البرز یكی از مناطقی است كه با دربرداشتن تعداد قابل توجهی از محوطه‌های تاریخی و باستانی ظرفیت‌های ملی و منطقه‌ای بسیاری را در حوزه گردشگری به خود اختصاص داده است و در اینجا به معرفی تعدادی از این محوطه‌های باستانی می‌پردازیم.

محوطه باستانی ینگی امام
محوطه باستانی ینگی امام كه در حاشیه جاده قدیم هشتگرد به كرج و در سمت چپ ورودی شهرك ینگی امام واقع شده، در برگیرنده تپه‌ای با ارتفاع 14 متر است. قدمت آثار و سفالینه‌های به دست آمده از محوطه تاریخی ینگی امام به دوران پیش از اسلام و اوایل دوران اسلامی باز می‌گردد.

تپه باستانی قاسم آباد
تپه باستانی قاسم آباد در روستای قاسم آباد بزرگ از توابع ساوجبلاغ واقع شده است. براساس كاوش‌ها و بررسی‌های صورت گرفته قدمت این تپه باستانی به دوران پیش از اسلام ظهور اسلام باز می‌گردد و در دوران باستان به عنوان گورستان مورد استفاده قرار می‌گرفته است. امروزه بخش‌های وسیعی از تپه باستانی قاسم‌آباد رو به تخریب است.

تپه باستانی موشه‌لان
تپه باستانی موشه لان در روستای اسماعیل آباد از توابع ساوجبلاغ قرار دارد. این تپه به دنبال 2 فصل حفاری و كاوش‌های باستان شناسی صورت گرفته در سال‌های 1337 و 1338 مورد توجه باستان شناسان قرار گرفت و سفالینه‌های ارزشمند بسیاری از دل آن كشف شد. اغلب آثار به دست آمده از این تپه قدیمی منقش به تصاویر انسان، جانوران و حیوانات مختلف و نقوش هندسی است.

محوطه باستانی ازبكی
محوطه باستانی ازبكی یكی از محوطه‌های باستانی ارزشمند تاریخی فلات ایران است كه در نظرآباد از شهرستان‌های البرز واقع شده است. براساس مطالعات و بررسی‌های صورت گرفته باستان شناسان قدمت آثار به دست آمده از این محوطه باستانی به 9 هزار سال پیش باز می‌گردد و اولین اثر خشتی دست ساز بشر نیز در این محوطه یافته شده است. محوطه باستانی ازبكی در سال 1352 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و از قابلیت ثبت جهانی نیز برخوردار است.

تپه باستانی لشكرآباد
تپه باستانی لشكرآباد در روستای لشكرآباد از توابع ساوجبلاغ واقع شده و شامل 2 محوطه باستانی حاج‌تپه و محوطه باستانی محدوده باغ انگوری است. آثار و سفالینه‌های به دست آمده از این محوطه باستانی به دوران اسلامی باز می‌گردد. علاوه بر این قطعاتی از ظروف شیشه‌ای دوران پیش از اسلام را نیز می‌توان در این محوطه یافت.

تپه باستانی آغچه حصار
تپه باستانی آغچه حصار در روستای آغچه حصار از توابع بخش چهارباغ ساوجبلاغ قرار دارد. به دنبال حفاری‌ها و بررسی‌های باستان شناسان سفالینه‌های بسیاری با رنگ و لعاب‌های جالب توجه در این محوطه باستانی كشف شده است كه از یك دوره زندگی اجتماعی در عصر آهن نشان دارد.

تپه باستانی حاجی‌آباد
تپه باستانی حاجی‌آباد در روستای حاجی‌آباد از توابع ساوجبلاغ واقع شده است. براساس شواهد بنای باستانی واقع شده بر فراز این تپه احتمالا مربوط به دژی قدیمی بوده كه شامل آجرهایی در اندازه‌های مختلف است. قدمت این اثر به دوره اسلامی باز می‌گردد و لایه‌های زیرین آن نیز مربوط به دوران پیش از اسلام است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code