موضوعات
البرز

دو روی سکه مکمل‌های ورزشی

نویسنده:
این روزها تب بدنسازی و داشتن اندامی عضلانی و ورزشکاری و بازوهایی برآمده در بین جوانان بالا گرفته است. از این رو بسیاری از آن‌ها به باشگاه‌های بدنسازی روی می‌آورند...
1396/05/22
این روزها تب بدنسازی و داشتن اندامی عضلانی و ورزشکاری و بازوهایی برآمده در بین جوانان بالا گرفته است. از این رو بسیاری از آن‌ها به باشگاه‌های بدنسازی روی می‌آورند.  البته نکته قابل توجه اینجاست که ورزش و بدنسازی تنها چیزی نیست که طیف وسیعی از این جوانان به آن قانع باشند  و به مصرف دارو‌ها و مکمل‌های ورزشی هم روی می‌آورند. مکمل‌هایی که شاید تبلیغات نادرست در مورد آن‌ها و توزیع در باشگاه‌ها حتی توسط مربی باعث تمایل افراد به آنها شود. اگرچه شاید مصرف این مکمل‌ها با آوردن عضله مطلوب دل بسیاری جوانان باشد اما آیا از عوارض و آسیب‌های استفاده از این مکمل‌ها و دارو‌ها هم آگاهی کافی به این جوانان داده می‌شود؟ عوارضی که در بلندمدت یا کوتاه‌ مدت خود را بروز می‌دهند؛ مانند مشکلات قلبی – عروقی، کبد، انواع سرطان‌ها، عقیمی، مشکلات پوستی و حتی روحی و روانی تنها گوشه ای از عوارضی است که برای این دارو و مکمل‌ها شناخته شده‌اند و بسیاری از عوارض انواع این مکمل‌ها ناشناخته  است.
باید آگاه بود که مصرف هر گونه مکمل و دارویی باید با تجویز پزشک متخصص طب ورزشی و پزشک تغذیه باشد. موضوع دیگر این‌که بسیاری از ورزشکاران برند و خارجی بودن بسیاری از مکمل‌ها و داروها و داشتن برچسب‌های فریبنده را دلیلی بر سلامت آن‌ها می‌دانند در حالی که حتی استاندارد بودن این مواد هم مورد تأیید نیست و برچسب روی آن‌ها دلیلی بر سلامت محتویات داخل آن نیست. بنابراین بهتر است تا با اقدامی آگاهانه از پشیمانی آینده جلوگیری  کرد.

توزیع و فروش مکمل در باشگاه، ممنوع
رئیس هیأت پزشکی ورزشی استان با اشاره به این‌که به‌طور کلی براساس قانون وجود هر گونه دارو و مکمل در باشگاه‌ها ممنوع است، می‌گوید: باشگاه‌ها اجازه ندارند به توزیع، فروش  یا تبلیغ دارو‌ ومکمل بپردازند اما این موضوع در باشگاه‌ها رعایت نمی‌شود.
«سیداشکان اردیبهشت» می‌افزاید: بنابراین هیأت پزشکی برای تامین سلامت افراد جامعه که ممکن است تحت تاثیر تبلیغات به استفاده از دارو‌ و مکمل در باشگاه‌ها روی بیاورند، اقدام به برگزاری کارگاه‌های آموزشی مخصوصا برای مدیران وموسسان باشگاه‌ها، قبل از صدور مجوز می‌کند. با این هدف برای سومین سال پیاپی حدود 30 کارگاه آموزشی برگزار شده است و موضوعات مختلفی در این کارگاه‌ها از جمله عوارض سوء مصرف داروهامطرح می‌شود.
وی همچنین آموزش واطلاع رسانی برای مربیان و ‌ورزشکاران در مورد ممنوعیت استفاده از دارو و‌مکمل وخطرات آن‌ها را یکی از فعالیت‌های هیأت عنوان می‌کند و می‌گوید: با حمایت اداره کل ورزش و جوانان با توزیع و فروش مکمل‌ها در باشگاه‌ها برخورد می‌شود؛ تاکنون موفقیت نسبی در این مورد حاصل شده است.

بازدید‌های دوره ای از باشگاه ها
این مسئول با اشاره به بازدید‌های دوره ای از باشگاه‌ها می‌افزاید: به طور متوسط در هر سال ۳یا۴هزار بازدید از باشگاه‌های استان توسط بازرسان هیأت در کمیته نظارت بر سلامت اماکن ورزشی در استان صورت می‌گیرد؛ تقریبا ۳ بار در سال از هر باشگاه بازدید می‌شود. اردیبهشت با اشاره به این‌که باشگاه داران همکاری نسبی در این زمینه دارند، ادامه می‌دهد: در صورت مشاهده هر گونه تخلف در باشگاه‌ها اخطار لازم به آن‌ها داده می‌شود و در نهایت در صورت رفع نکردن تخلف با حمایت مدیرکل ورزش و مراجع دارای صلاحیت، باشگاه مربوطه پلمب می شود.

عوارض جبران ناپذیر مصرف دارو ومکمل‌های ورزشی
رئیس هیأت پزشکی ورزشی استان با اشاره به عوارض و آسیب‌های استفاده از دارو و مکمل‌ها می‌گوید: در ۲ بخش همگانی و قهرمانی آسیب‌های مصرف این دارو‌ها متفاوت است‌. در سطح قهرمانی علاوه بر عوارض جسمی و روحی_ روانی موضوع دوپینگ مطرح است که باعث محرومیت‌های چند ساله از ورزش می‌شود. وی ادامه می‌دهد: در سطح همگانی نیز کسانی که به استفاده از مکمل وسوء مصرف داروها روی می آورند در خطر ابتلا به انواع بیماری‌های جسمی و روحی و روانی هستند. این مکمل‌ها در واقع الزاما حاوی موادی که روی برچسب آن نوشته شده نیستند. نه تنها در ایران بلکه در همه دنیا مکمل‌ها دارای آلودگی‌های متعددی هستند. حتی آنها که به ظاهر بی خطر هستند عوارض دارند. اردیبهشت با اشاره به این‌که 4 تقسیم بندی رایج برای انواع مکمل‌ها وجود دارد، می‌گوید: فقط تأثیرگذاری گروه اول از این دارو‌ها اثبات شده است و بقیه اثرات موثر اثبات شده ای ندارند.
این مسئول عوارض کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتی را  برای این مکمل و دارو‌ها عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد: انواع سرطان‌ها از جمله سرطان کبد از عوارض بلند مدت مصرف این داروهاست. مواردی در کلینیک‌ها داشته‌ایم که کبد فرد در اثر استفاده از این دارو‌ها از بین رفته است. وی ادامه می‌دهد: موضوع عقیم شدن نیز در دراز مدت نمایان می‌شود. عوارض قلبی و عروقی نیز در اثر مصرف محرک‌ها و ‌استروئید از عوارض جدی مصرف این داروهاست. همچنین مشکلات پوستی، هورمونی و غیره بخشی دیگر از عوارض مصرف این دارو هاست.
اردیبهشت می‌افزاید: مصرف محرک‌ها و دارو‌های لاغری در باشگاه‌ها توسط بانوان نیز رایج است  که  عوارض زیادی به همراه دارد مگر این‌که با تجویز پزشک باشد. وی ادامه می‌دهد: حتی بسیاری از دارو‌ها كه به عنوان گیاهی برای چاقی و‌لاغری در عطاری‌ها به فروش می‌رسد، دارای عوارض بسیار جبران‌ناپذیر جسمی، روحی و روانی است. کلام‌آخر اینكه مصرف دارو و مكمل با صلاحدید پزشك ورزشی ضامن موفقیت وسلامت ورزشكاران است.

5_653415.jpg مشورت با پزشک برای مصرف هر گونه مکمل
کارشناس تغذیه وکارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی با اشاره به این‌که امروزه بسیاری از جوانان در باشگاه‌های ورزشی و بدنسازی برای داشتن اندامی عضلانی به مصرف نامطلوب و غیر استاندارد مکمل‌ها و دارو‌ها روی می‌آورند، می‌گوید: این موضوع می‌تواند سلامت افراد را به خطر بیاندازد و عوارض خطرناک بسیاری برای افراد هدف گذاری سلامت در ورزش را منحرف کند.
«زهرا احدی» می‌افزاید: این‌که معیارهای سلامت وتناسب اندام در ورزش حتما با مکمل‌های غذایی یا هورمونی  کسب شود، روشی بسیار غیر علمی وسود جویانه نسبت به علم ورزش است.
وی با اشاره به اهمیت آگاهی افراد ورزشکار در جلوگیری از بروز مشکل وآسیب ادامه می‌دهد: ورزشکاران لازم است که در صورت کافی نبودن برنامه غذایی و در شرایط سلامت کامل پیش از شروع مصرف مکمل‌ها با پزشک متخصص طب ورزشی مشورت کنند.
این کارشناس که به عنوان مدرس هیأت پزشکی ورزشی البرز نیز فعالیت می‌کند، می‌گوید: ورزشکاران، افراد فعال در حوزه ورزش و مربیان ورزشی لازم است تا با تغییر نگرش خود، نسبت به مقوله سلامت و ورزش، نگاهی علمی داشته باشند واز فروش وتوصیه مکمل‌هایی که ممکن است باعث آسیب‌های جبران ناپذیر (کبدی، کلیوی، مغزی، قلبی) وحتی مرگ برای مصرف کننده باشد، پرهیز کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code