موضوعات
البرز

دستگیری شکارچیان خرس قهوه‌ای

نویسنده:
رئیس اداره حفاظت محیط ‌زیست طالقان از دستگیری شکارچیان خرس قهوه‌ای در این شهرستان خبر داد و گفت: متخلفان به اشد مجازات محکوم شدند...
1396/09/08
رئیس اداره حفاظت محیط ‌زیست طالقان از دستگیری شکارچیان خرس قهوه‌ای در این شهرستان خبر داد و گفت: متخلفان به اشد مجازات محکوم شدند.
«حشمت‌الله کشیری» در گفت‌وگو با مهر افزود: پنجم آبان ماه گزارشی از سوی همیاران و دوستداران محیط‌ زیست به اداره حفاظت محیط ‌زیست شهرستان طالقان ارسال شد که حکایت از حضور 3 نفر با اسلحه شکاری در ارتفاعات روستای «میر» حدفاصل مناطق آزاد و شکارممنوع داشت.
وی با اشاره به اعزام 3 اکیپ در محل مورد نظر گفت: عملیات دستگیری شکارچیان خرس قهوه‌ای با کمک نیروهای اداره حفاظت محیط ‌زیست شهرستان ساوجبلاغ و اداره جهاد کشاورزی انجام شد.
کشیری با اشاره به اینکه عملیات دستگیری شکارچیان خرس قهوه‌ای 3 ساعت به طول انجامید گفت: همکاران ما در نهایت توانستند 2نفر از متخلفان را دستگیر کنند و لاشه یک قلاده خرس قهوه‌ای، فشنگ و دوربین شکاری و یک دستگاه مسافت‌یاب را کشف و ضبط کنند.

شکارچیانی که از حق اقامت در طالقان محروم شدند
رئیس اداره حفاظت محیط ‌زیست شهرستان طالقان با اشاره به اعتراف متخلفان گفت: محیط ‌زیست استان تهران از متخلفان دستگیرشده در طالقان تعدادی از گونه‌های حمایت‌شده مانند تاکسیدرمی پلنگ، کبک دری و حیوانات غیرحمایت‌شده مانند کَل و بز و قوچ وحشی و مقداری گوشت شکار و اسلحه غیرمجاز کشف و ضبط کرده بودند که تحویل مراجع قضایی داده شده و قرار منع تعقیب نیز صادر شده بود.
وی با تأکید بر اینکه مستندات موجود به همراه آلات شکار غیرمجاز و لاشه مکشوفه در زمان بررسی پرونده تخلف تحویل مقام قضایی داده شد گفت: با توجه به آلات مکشوفه و گزارش اداره حفاظت محیط‌ زیست شهرستان طالقان، نحوه دستگیری متخلفان، شهادت محیط‌‌بانان، همیاران و بررسی‌های دقیق قضایی متخلف شکار غیرمجاز و صاحب اسلحه به 3 سال حبس تعزیری محکوم شدند.
کشیری با اشاره به اینکه متخلف همراه که راهنمای محل بود به 2 سال حبس تعزیری محکوم شد، گفت: شکارچی غیرمجاز نیز محکوم شد که به مدت 2 سال حق استفاده از سلاح شکاری را نداشته باشد. همچنین متخلفان به مدت 2 سال حق اقامت در شهرستان طالقان را ندارند.

دستگیری شکارچی پرنده وحشی در طالقان
رئیس اداره حفاظت محیط ‌زیست شهرستان طالقان با بیان اینکه متخلفان به پرداخت 500میلیون ریال ناشی از تخلف شکار غیرمجاز یک قلاده خرس قهوه‌ای محکوم شدند گفت: متخلفان با اظهارات متناقض سعی در منحرف کردن مسیر قانونی پرونده را داشتند که با هوشیاری قاضی به اشد مجازات محکوم شدند.
وی در بخش دیگری به گزارشی مبنی بر تردد یک خودرو حوالی شهرستان طالقان آن‌ هم با ادوات غیرمجاز صید پرندگان اشاره کرد و گفت: شخصی که اقدام به زنده گیری پرندگان وحشی کرده بود دستگیر شد.
کشیری با اشاره به اینکه فرد متخلف اقدام به صید غیرمجاز 4 قطعه سهره کرده بود گفت: متخلف با پهن کردن دام و با استفاده از نوار کاست که صدای سهره در آن ضبط‌ شده بود اقدام به زنده‌گیری 4 قطعه پرنده غیرحمایت‌شده سهره کرده بود.
رئیس اداره حفاظت محیط ‌زیست شهرستان طالقان با اشاره به ضبط آلات صید غیرمجاز فرد متخلف گفت: وی برای تشکیل پرونده تحویل مقامات  قضایی داده شد.
وی با تأکید بر اینکه متخلف دستگیرشده محکوم ‌به پرداخت 8 میلیون ریال جریمه ناشی از صید غیرمجاز 4 قطعه سهره طلایی شد گفت: پرندگان کشف‌شده در زیستگاه خود رها شدند.

ابطال جواز حمل سلاح شکاری متخلفان
کشیری در بخش دیگری گفت: پیش‌ از این گزارشی مبنی بر مشاهده یک دستگاه خودرو مشکوک در منطقه شکارممنوع بالا طالقان به ادامه حفاظت محیط ‌زیست شهرستان طالقان ارسال‌ شده بود و محیط‌‌بانان و کارشناسان این اداره برای بررسی دقیق به محل اعزام شدند.
رئیس اداره حفاظت محیط‌ زیست شهرستان طالقان با اشاره به بازرسی از خودرو مورد نظر گفت: لاشه یک رأس کلچه 2 ساله و 2 قبضه اسلحه شکاری گلوله‌زنی و ساچمه‌زنی کشف و تحویل مقام قضایی داده شد.
وی با اشاره به اینکه به‌رغم عدم اعتراف صاحب سلاح شکاری مبنی بر انجام ندادن شکار غیرمجاز با مستندات ارائه‌شده توسط اداره حفاظت محیط ‌زیست شهرستان طالقان مجبور به اعتراف شدند گفت: قاضی پرونده متخلفان را به اشد مجازات شامل ابطال پروانه حمل سلاح و محرومیت از شکار و صید به مدت 5 سال محکوم کرد.
کشیری با تأکید بر اینکه هریک از متهمان به مدت 6 و 3 ماه حبس تعزیری محکوم شدند گفت: بنا به شرایط خاص متخلفان حبس تعزیری آنها به ترتیب به ۱۸ و ۹ میلیون ریال جریمه نقدی تبدیل شد.
رئیس اداره حفاظت محیط‌ زیست شهرستان طالقان اضافه کرد: متخلفان مبلغ  یک‌صد میلیون  ریال جریمه ناشی از شکار غیرمجاز یک رأس کلچه وحشی را  نیز به‌حساب سازمان حفاظت محیط‌زیست  واریز کردند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code