موضوعات
البرز

خانه‌های امن برای زنان خشونت دیده

نویسنده: سولماز مجتهدی البرز-خبرنگار
یکی از پدیده‌ها و معضلات اجتماعی خشونت علیه زنان است که به معنای بدرفتاری هر یک از افراد خانواده اعم از همسر، پدر و برادر است که به آسیب‌های جسمی یا روانی در زن منجر شود...
1396/07/10
یکی از پدیده‌ها و معضلات اجتماعی خشونت علیه زنان است که به معنای بدرفتاری هر یک از افراد خانواده اعم از همسر، پدر و برادر است که به آسیب‌های جسمی یا روانی در زن منجر شود. این خشونت معمولا برای وادار کردن زن به انجام کاری یا ترک کردن فعلی علی‌رغم میل باطنی وی به کار می‌رود.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد «هر گونه عمل خشونت آمیز بر پایه جنسیت که بتواند منجر به آسیب فیزیکی، جنسی یا روانی زنان بشود» را خشونت علیه زنان تعریف کرده است.
 حمایت روانی و اجتماعی از زنان خشونت‌دیده در ایران یکی از اقداماتی است که سازمان بهزیستی در فهرست خدمات رسانی خود دارد که در این زمینه با ایجاد خانه‌های امن برای اسکان موقت زنان و دختران در معرض خشونت یا خشونت دیده به صورت رایگان به آن‌ها خدمات می‌دهد.

اسکان زنان آسیب‌دیده  
مدیرکل بهزیستی استان اظهار می‌کند: با هدف ارتقای کیفی خدمات به زنان و دختران درمعرض خشونت و خشونت دیده خانه‌های امن راه اندازی شده است.
«داریوش بیات نژاد» می‌گوید: خانه امن، خانه ای برای اسکان موقت زنان و دختران در معرض خشونت یا خشونت دیده است که در طول اقامت در این مکان از امکانات و خدمات تخصصی فردی، خانوادگی و اجتماعی برای رفع مساله خشونت و آسیب‌های وارد شده به فرد، به صورت رایگان بهره مند می‌شوند .
این مسئول می‌افزاید: تعدادی از زنان و دختران در جامعه ممکن است از سوی خانواده و دیگر افراد مورد خشونت‌ قرار گیرند در حالی که محلی برای نگهداری آن‌ها وجود ندارد. سازمان بهزیستی، برای پناه دادن و حمایت و توانمندسازی این افراد، آن‌ها را در خانه‌های امن نگهداری می‌کند .
وی بیان می‌کند: زنان خشونت دیده با مراجعه به خانه‌های امن می‌توانند از خدمات سازمان بهزیستی بهره‌مند شوند. بهزیستی البرز اکنون از طریق خانه امن مستقر درمحل اورژانس اجتماعی به ارائه خدمات در این زمینه می‌پردازد .

راه اندازی خانه‌های امن غیردولتی
مدیرکل بهزیستی استان تصریح می‌کند: دریافت خدمات اقامتی و خدمات تخصصی سرپایی در این مرکز رایگان است و خدمات تخصصی شامل خدمات مددکاری اجتماعی، روانشناسی، پزشکی، روانپزشکی و حقوقی است . بیات نژاد می‌گوید: در سال 95، 20 نفراز تحت پوشش خدمات اقامتی این مرکز بوده‌اند. در نیمه اول امسال تعداد افراد مراجعه کننده به مرکز بابت دریافت خدمات اقامتی 8 نفر بود این درحالی است که در مدت مذکور 20 نفرنیز ازطریق تماس تلفنی از خدمات مشاوره تلفنی این مرکز بهره مند شده‌اند . وی می‌افزاید: راه‌اندازی خانه‌های امن غیردولتی با همکاری بخش غیردولتی و داوطلبان فعال در این زمینه از طریق اداره کل بهزیستی استان در دست اقدام است و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به اداره‌های شهرستان‌ها یا اداره کل بهزیستی استان در این خصوص اقدام کنند .

خشونت علیه زنان در فرهنگ‌های مختلف
یک وکیل امور خانواده اظهار می‌کند:   خشونت در فرهنگ‌های مختلف، کم و بیش متفاوت است و نمی‌توان   خشونت را در همه فرهنگ‌ها با یک معنی واحد مطرح کرد.
«شیما ببری» می‌گوید: به عنوان مثال در جوامعی که قانون و فرهنگ مرد را موظف به تأمین هزینه‌های اقتصادی همسر می‌کند، عدم پشتیبانی اقتصادی می‌تواند مصداق خشونت باشد اما در جایی که چنین انتظاری از مرد نیست، عدم حمایت اقتصادی، خشونت تلقی نمی‌شود.  مراقبت از پدر یا مادر همسر هنگام بیماری، در برخی فرهنگ‌ها وظیفه متعارف زن و مساله ای پذیرفته شده است که نه تنها مصداق خشونت علیه زن شمرده نمی‌شود، بلکه خودداری از انجام این عمل، دلیلی بر بی‌کفایتی اوست.
ببری می‌افزاید: انتظار انجام کار خانگی از زن در برخی مناطق، انتظاری نابه جا و در برخی مناطق دیگر یک وظیفه عرفی، عملی متعارف و حتی نشاط آور تلقی می‌شود.   

انواع خشونت
ببری می‌گوید: خشونت علیه زنان می‌تواند خشونت جسمی، روانی، عاطفی، اقتصادی و جنسی باشد که هرکدام تعریف خاص خود را دارد.
این وکیل دادگستری اظهار می‌کند: خشونت جسمانی علیه زنان به شیوه‌های گوناگون انجام می  شود و کتک خوردن، شکنجه و قتل را در بر می  گیرد. این خشونت به هرگونه رفتار غیراجتماعی نیز اطلاق می  شود.
وی می‌افزاید: خشونت روانی نیز رفتار خشونت  آمیزی است که شرافت، آبرو و اعتماد به نفس زن را خدشه   دار می‌کند. این رفتار به صورت انتقاد ناروا، تحقیر، بددهانی، تمسخر، توهین، فحاشی، متلک، تهدیدهای مداوم به طلاق دادن یا ازدواج مجدد کردن، جداکردن زن از دوستان یا خانواده و از این گونه موارد اعمال می  شود.
ببری در تعریف خشونت مالی می‌گوید: در بسیاری از نقاط جهان، زنان نیروی کار بی  ‌جیره و مواجب هستند و باید تا آخر عمر از خانواده خود مراقبت کنند بی  ‌آنکه امنیت اقتصادی داشته باشند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code