موضوعات
البرز

حمایت دولت از ارتقای شاخص‌های توسعه البرز

نویسنده:
معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور گفت: دولت از ارتقای شاخص‌های توسعه‌ای استان حمایت می‌کند...
1396/09/05
معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور گفت: دولت از ارتقای شاخص‌های توسعه‌ای استان حمایت می‌کند.
به گزارش مهر، «محمدباقر نوبخت» در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان افزود: تخصیص اعتبارات سال گذشته و اختصاص بیش از ۱۰۰درصد مصوبات رئیس‌جمهوری به البرز پیگیری و در ادامه تخصیص اعتبار بیشتر درسال ۹۷ نیز پیگیری می‌شود.
وی با بیان اینکه وقتی استانی تازه تأسیس می‌شود باید جدا از اعتبارات مصوب ملی و استانی برای زیرساخت‌ها به‌ویژه زیرساخت‌های اداری اعتبار درنظرگرفته شود، اظهارکرد: جلسه قبل از تشکیل شورای برنامه‌ریزی تأکید کردم این مهم پیگیری شود.
رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور با اشاره به اینکه باید زیرساخت‌های اداری البرز (سایت اداری) تشکیل شود، ادامه داد: اعتبارات دیگری برای این موضوع غیر از اعتبارات ملی و استانی اختصاص می‌یابد.
نوبخت با بیان اینکه از فردا لایحه بودجه در دستورکار دولت قرار می‌گیرد، گفت: باید مصوبات هیأت دولت درباره پیش‌نویس لایحه بودجه سال ۹۷ نهایی و در وقت مقرر که ۱۵آذر است، به مجلس ارائه شود.
وی با تأکید بر اینکه البرز استان مهمی برای دولت است، افزود: این استان برای بودجه سال آینده به‌صورت مشخص ارقام متفاوتی نسبت به امسال خواهد داشت.
نوبخت گفت: مجموع اعتبارات موردنیاز البرز درسال آینده ۷۷میلیارد و ۶۱۱میلیون تومان است و درکنار آن، ۳۹میلیارد و ۱۲۳میلیون تومان برای 7پروژه ملی و استانی اختصاص می‌یابد.
معاون رئیس‌جمهوری همچنین با اشاره به پیگیری تعطیلی پنجشنبه‌ها درالبرز ازسوی استاندار، اضافه کرد: تاکنون دراین زمینه تصمیم جدیدی اتخاذ نشده است.

تملک اراضی پروژه اتوبان همت
استاندار البرز نیز گفت: با تأمین ۳۵میلیارد تومان اعتبار، عملیات تملک اراضی پروژه اتوبان همت تا 2ماه آینده انجام می‌شود.
«محمدعلی نجفی» با بیان اینکه طی بازدید اخیر از پروژه امتداد اتوبان همت تا کرج شاهد پیشرفت3‌درصدی در یک ماه اخیر بوده‌ایم، اظهارکرد: با وجود تنگناهای مالی دولت، بخش قابل‌توجهی از اعتبارات لازم ابلاغ‌شده است.
وی افزود: میزان اختصاص اعتبار پروژه‌های مصوب درسفر ریاست جمهوری تا سال گذشته حدود ۴۱درصد بود که امیدواریم این موضوع تا پایان سال جاری به صد درصد تخصیص برسد.
استاندار عنوان کرد: اعتبارات پروژه‌های ملی به سازمان‌ها که در شورای بررسی می‌شود با افزایش سهم استان‌ها افزایش پیدا خواهد کرد، ۶۰درصد اعتبارات هزینه‌ای استان به سبب نوپا بودن و عدم ساختار مناسب صرف نیروهای قراردادی و اجاره ساختمان‌های استیجاری دستگاه‌های اجرا می‌شود.
نجفی تصریح کرد: در بدو ورود به استان آمار بیکاری درالبرز ۲۰درصد بود که در تابستان به ۱۳درصد کاهش یافت، اما این آمار نیز به‌هیچ‌عنوان رضایت‌بخش نیست.
وی ادامه داد: البرز ازنظر زیرساخت‌های آموزشی نیز شرایط خوبی را سپری نمی‌کند، ازطرفی باید به این مهم نیز اشاره کرد که این استان درزمینه نوسازی مدارس در جایگاه سی و یکم کشور قراردارد.
استاندار با تأکید براینکه مشکل متروی تهران- کرج- هشتگرد رفع شده است، اضافه کرد: امیدوارم شرایط بهتری را درآینده‌ای نزدیک در البرز شاهد باشیم.

سرمایه‌گذاری‌های صنعتی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت البرز نیز دراین نشست از به ثبت رسیدن 3/5 درصد از سرمایه‌گذاری صنعتی کشور در این استان خبرداد.
«ایرج موفق» اظهارکرد: تاکنون ۳هزارو ۳۴۲ پروانه بهره‌برداری با ۱۲میلیارد تومان حجم سرمایه‌گذاری در استان به ثبت رسیده است.
وی بابیان اینکه حدود ۴درصد صنعت کشور درالبرز واقع‌شده است، افزود: همچنین هزارو ۵۴۰ طرح یعنی بیش از ۵۰درصد طرح‌های صنعتی استان موفق به دریافت مجوز شده‌اند.
این مسئول ادامه داد: دربخش صنوف بیش از ۹۰ هزار واحد صنفی در بخش بازرگانی مشغول به کار هستند همچنین ۱۰درصد واحدهای نمونه صادراتی کشور به البرز تعلق دارد.

جاده طالقان- هشتگرد سال آینده زیربار ترافیک می‌رود
مدیرکل راه و شهرسازی البرز نیز دراین نشست پیشرفت فیزیکی پروژه راه‌سازی طالقان - هشتگرد را ۷۰درصد اعلام کرد و گفت: این جاده سال آینده زیربار ترافیک می‌رود.
«تقی رضایی» با بیان اینکه ۱۴ تا ۱۸ درصد ترافیک کشور به البرز اختصاص دارد، اظهارکرد: با توجه به حادثه اخیر زلزله در غرب کشور، باید به وضعیت راه‌های استان توجه بیشتری شود.
وی با بیان اینکه پروژه راه طالقان - هشتگرد قبل از سفر دولت  حدود ۴۰درصد پیشرفت فیزیکی داشته که این موضوع اکنون به بیش از ۷۰درصد رسیده است، افزود: با وجود اینکه البرز با پایتخت هم‌جوار است، اما استان محرومی محسوب می‌شود.

افزایش اعتبارات ملی در دستورکار
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی البرز  نیز با اشاره با متغیر بودن اعتبارات استانی البرز، از تلاش برای افزایش اعتبارات ملی برای این استان خبرداد.
«زهرا عربشاهی» با بیان اینکه کرج به‌عنوان مرکز استان، با جمعیتی بیش از یک‌میلیون و ۳۰۰هزارنفر، ششمین کلانشهر کشور محسوب می‌شود، افزود: براساس نتایج سرشماری سال ۹۵، البرز از شهری‌ترین استان‌های کشور است.
وی بابیان اینکه این البرز ازنظر رشد جمعیت در رده چهارم کشوری قرار دارد، تصریح کرد: درسال گذشته حدود ۶درصد مهاجرت کشور به البرز اختصاص داشته است.
عربشاهی ادامه داد: ۹شهرک صنعتی و بیش از ۳هزارو ۲۰۰ واحد صنعتی مجوزدار در استان وجود دارد که ظرفیت خوبی برای این منطقه محسوب می‌شود. البرز ازنظر ظرفیت‌های موجود در بخش بازرگانی نیز شرایط خوبی را سپری می‌کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code