موضوعات
البرز

حذف پوشش‌های نامتعارف با کار فرهنگی

نویسنده: سرهنگ محمد کریم بیات جانشین فرماندهی انتظامی استان
انتخاب پوشاک با فرهنگ فردی، خانوادگی و اجتماعی اشخاص ارتباط مستقیم دارد؛ بنابراین برای کاهش استفاده از پوشش‌های نامتعارف در قدم اول باید کار فرهنگی کرد...
1396/05/22
انتخاب پوشاک با فرهنگ فردی، خانوادگی و اجتماعی اشخاص ارتباط مستقیم دارد؛ بنابراین برای کاهش استفاده از پوشش‌های نامتعارف در قدم اول باید کار فرهنگی کرد.انتخاب نوع پوشش افراد بستگی به فرهنگ فردی، خانوادگی و اجتماعی افراد دارد که درشکل گیری شخصیت و انتخاب‌های آنها در طول زندگی موثر است. امروزه خانواده، نهادهای آموزشی و رسانه‌ها مهم‌ترین تأثیر را در انتخاب افراد در حوزه‌های مختلف دارند و فرهنگ فرد و جامعه به عملکرد و نوع آموزش‌های آنها وابستگی زیادی دارد. این‌که فکر کنیم نوع پوشش افراد در جامعه بدون کار فرهنگی و صرفاً با برخوردهای مقطعی اصلاح خواهد شد، تفکری اشتباه و به نوعی پاک کردن صورت مسأله است. خانواده، آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، سایر مراکز آموزشی و رسانه‌های مکتوب، دیداری و شنیداری در شکل گیری شخصیت و سلیقه افراد نقش اساسی دارند و باید در این زمینه‌ها کار فرهنگی بلند مدت انجام داد. امروز شرکت‌های تجاری بزرگ چند ملیتی غربی با صرف هزینه‌های تبلیغاتی گزاف در شبکه‌های ماهواره ای و سایر فضاهای مجازی سعی دارند سلیقه مخاطبان خود را در استفاده از کالاهای مختلف از جمله پوشاک به دست گیرند و جوانان را به سمت مُدگرایی و اسراف در مصرف سوق دهند تا منافع اقتصادی، سیاسی و فرهنگی خود را تضمین کنند.
باید با فرهنگ سازی و ارائه الگوهای مناسب و جذاب از پوشش دینی و ملی به جامعه به ویژه جوانان، آنان را به سمت پوشش‌های مناسب ترغیب کرد تا تقاضا برای پوشاک نامتعارف روز به روز کمتر و جلوی برخی معضلات اقتصادی از جمله قاچاق این قبیل کالاهای ضدفرهنگی گرفته شود.
پلیس نظارت براماکن عمومی البرز با بازدیدهای محسوس و غیرمحسوس از واحدهای صنفی پوشاک، فضای حاکم بر عرضه پوشاک را در استان به صورت مستمر رصد می‌کند تا با عرضه کنندگان پوشاک غیرمتعارف و قاچاقچیان این کالاها برخورد قانونی شود.
در بیش از 310 مصوبه مربوط به عفاف و حجاب که در شورای انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، 26 نهاد و دستگاه مسئولیت دارند و از این تعداد تنها حدود 20 مصوبه به وظایف پلیس اشاره دارد. برخی از اصناف از جمله پوشاک و آرایشگران می‌توانند مروج فرهنگ صحیح عفاف و حجاب باشند اما متأسفانه شاهدیم که برخی از آنها نه تنها در این کار مشارکتی ندارند، بلکه مروج  فرهنگ بد حجابی، مدگرایی و تجمل گرایی شده‌اند که این موضوع آفات متعددی را در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و... به بار می‌آورد و درنهایت جامعه را دچار آسیب می‌کند.
پلیس اسلامی همواره با هنجارشکنان و برهم زنندگان نظم و امنیت و مزاحمان نوامیس مردم برخورد می‌کند و این اقدامات ایجابی و سلبی در جای خود ضروری و تأثیرگذار است اما باید توجه داشته باشیم اگر اولویت را به اقدامات پیشگیرانه و جلوگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی بدهیم دیگر لازم نیست به پیگیری‌های انتظامی متوسل شویم، زیرا از قدیم بزرگان گفته‌اند پیشگیری بهتر از درمان است.
اگر فروشندگان پوشاک در عرضه کالاهای خود به موارد مربوط به رعایت موازین قانونی، دینی و عرفی جامعه توجه داشته باشند، جلوی برخی از مشکلات فرهنگی و اقتصادی در این حوزه گرفته خواهد شد.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code