موضوعات
البرز

جشن کتاب در ایران کوچک

نویسنده: الهام یوسفی البرز- خبرنگار
نمایشگاه ها همیشه برای همه وسوسه‌انگیزند حال از نوع کتابش باشد که درصد جذبش هم بیشتر می‌شود...
1396/06/22
نمایشگاه ها همیشه برای همه وسوسه‌انگیزند حال از نوع کتابش باشد که درصد جذبش هم بیشتر می‌شود. هر سال در البرز نمایشگاه کتاب برپا می‌شود و با هر کمی و کاستی اش به هر حال نمایشگاه کتاب است. امسال نیز نمایشگاه کتاب با حضور مدیرکل جدید ارشاد و اهالی کتاب و ناشران افتتاح شد و خیل عظیمی از دوست داران کتاب را به سوی خود خواند. یكی ازتفاوت های نمایشگاه امسال که تا 25 شهریور دایر است، برنامه های جنبی متفاوت و استقبال هنرمندان و فعالان حوزه فرهنگ و هنر بود. یكی از امكانات هشتمین نمایشگاه كتاب بن های تخفیف و تخفیف ١٠ تا ٣٠ درصدی از ناشران حاضر در نمایشگاه بود كه برای بازدید كنندگان مهیا شده است.امسال درالبرز پیش از برگزاری رویداد فرهنگی  نمایشگاه، چالش «كتاب بخوانیم» و «آخرین كتابی كه خواندیم» در فضای مجازی و رسانه شكل گرفت و اجرای تئاتر خیابانی در خدمت  فرهنگ كتاب و كتاب خوانی درآمد.

استقبال مناسب شهروندان
مدیر اجرایی انتشارات «شانی» می گوید هر ساله در نمایشگاه كتاب شركت داریم.سال گذشته و امسال تبلیغ درشهر مردم را ترغیب نمی كند. شانی ١٣ سال سابقه فعالیت دارد و اولین ناشرتخصصی شعركشور، بومی البرز است كه در ٤ دوره ناشر نمونه كرج شناخته شد.«داود سوران» درباره نحوه برگزاری و استقبال از نمایشگاه كتاب اضافه می كند: استقبال از نمایشگاه درسال گذشته مورد قبول نبود. امسال هنوزچیزی مشخص نیست اما تا به این لحظه استقبال خوب بوده است و باید در روزهای دیگر رصد شود.هزینه كتاب های دانشگاهی، آموزشی و حتی شعر به شدت بالا است. در این نمایشگاه ها اگر تخفیف ها بیشتر شود مردم استقبال می‌كنند.
یکی از علاقه مندان به کتاب نیز  می‌گوید: امروز استقبال خیلی خوب بود، تعداد ناشران نیز قابل توجه است.
«مریم زمانی» می‌افزاید: هنوز برای قضاوت زود است. هنوز نتوانسته‌ام به همه غرفه ها سر بزنم و از آنها بازدید کنم.امیدوارم امسال نمایشگاه بدون کم و کاست برگزار شود  و ناشران راضی باشند. عدم استقبال مردمی درسال های گذشته ناشران را برای شرکت بی انگیزه کرده است.

١٧٥ عنوان كتاب شعر
وی می افزاید:اکنون ١٧٥ عنوان كتاب شعر از شعرای البرزی دراین نمایشگاه از انتشارات تخصصی شعرشانی وجود دارد. مردم عادی كمتر به سراغ كتاب شعر می آیند اما ما كسانی را علاقه‌مند باشند راهنمایی می كنیم.مدیر اجرایی انتشارات شانی می گوید: امیدوارم مردم با كتاب شعر آشتی كنند و آمار كتاب خوانی روز به روز بالاتر رود.

جای خالی غرفه برای هنرمندان
مدیرتئاتر شهركرج نیز می گوید: امسال استقبال بی‌نظیر بود.به نظرم اینكه بخش نوشت افزار را از نمایشگاه جدا كردند اتفاق خوبی در نحوه برگزاری نمایشگاه است اما فكر می‌كنم در زمینه هنرو تئاتر جای یك غرفه مخصوص برای هنرمندان خالی بود.«محمود سرباز» می افزاید: امروز به دنبال ٢ عنوان كتاب بودم كه پیدا نكردم و به نظرم یكی از ضعف های نمایشگاه امسال نبود كتاب های تخصصی و متمركز هنر بود.

١٧ ناشر استانی و بن تخفیف برای بازدید كنندگان
مدیر كل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز درباره برگزاری هشتمین نمایشگاه كتاب،می گوید: این هشتمین نمایشگاه البرز و سیصدو سی و سومین نمایشگاه استانی وزارت  فرهنگ و ارشاد اسلامی است.١١٥ غرفه با ٣٢٥٠٠ عنوان كتاب  و ٢٢٤ ناشر كه ١٧ ناشر استانی و ٥ كتاب فروش البرزی در كنار انتشاراتی ها حضور دارند.«علی خیلدار» با اشاره فعال شدن سامانه بن پیش فروش نمایشگاه كه ١٠ روز قبل از افتتاح نمایشگاه راه اندازی شده است،اضافه می كند: همچنین بن خرید كتاب برای همه توسط بانك شهر با تخفیف ٢٠ درصدی علاوه بر تخفیف ١٠ تا ٣٠ درصدی ناشران حاضر در نمایشگاه در نظر گرفته شد.
وی  درباره محور اصلی كتاب‌های واقع در نمایشگاه،می‌افزاید: كتب عمومی، دانشگاهی پزشكی، آموزشی، كودك و نوجوان محوراصلی كتاب های نمایشگاه هستند.

جشن تازه های كتاب در قالب ٢٢ عنوان
مدیر كل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز برنامه های جنبی نمایشگاه كتاب امسال  را جهت استقبال بازیدكنندگان معرفی می‌كند و می گوید:برگزاری رونمایی از كتاب و جشن امضا با حضور ٢٠ ناشر و نویسنده، جشن تازه های كتاب در قالب ٢٢ عنوان، كارگاه داستان نویسی با تدریس ابوذر خلیلی،كارگاه آموزش درباره ظرفیت اقتصاد مقاومتی و تولید اشتغال با توجه به تاكید سخنان مقام معظم رهبری، ٥ برنامه نقد كتاب با حضور نویسندگان، برنامه شب شعر با حضور شعرای استان و حضور چهره‌های سینما هم‌زمان با روز سینما جزو برنامه های نمایشگاه است.

تئاتر در خدمت كتاب
خیلدار با اشاره به اهمیت زبان تاثیر گذار هنرهای نمایشی، می‌افزاید: یكی از كارهای جنبی اجرای ٣٠ تئاتر خیابانی  با در پارك‌های عمومی شهر بود تا نمایشگاه كتاب را به مردم معرفی كنیم.
وی می گوید:برای آسایش غرفه‌داران و ناشرانی كه از پایخت می آیند یا دفاتر مركزی آنها در تهران است هماهنگی های لازم رفت و آمد در نظر گرفته شده است.
خیلدار درباره چالش « آخرین كتابی كه خواندیم »که قبل از افتتاح نمایشگاه كتاب در شبكه های مجازی و رسانه های البرزی شكل گرفت، می افزاید:من هم به این چالش دعوت شدم و زندگی نامه امیر كبیر عنوان آخرین كتابی است كه خواندم و در حین خواندن مطالبی را یاداشت كردم و علت آنكه چرا مدیران با چالش روبرو می شوند را از خود پرسیدم و از زندگی نامه امیر كبیر الگو گرفتم.

آشتی مردم با حوزه فرهنگ و هنر
وی درباره اقداماتی كه می توان برای ترویج  حوزه فرهنگ و هنر انجام داد، می گوید: از مهم ترین اقدامات فرهنگسازی كتاب و كتاب خوانی و مردم را با حوزه فرهنگ و هنر آشتی دادن است. صمیمت و ارتباط مردم با این حوزه بیشتر شود.عمده ترین راه برون رفت از مشكلات اجتماعی و فرهنگی كتاب است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code