موضوعات
البرز

جاده‌ای که به تخریب محیط زیست ونابودی اکوسیستم ختم می‌شود

نویسنده: شیما عبداله خانی / البرز ـ خبرنگار همشهری
طالقان یکی از شهرستان‌های زیبای استان البرز است که هنوز می‌توان آثار مناطق بکر و دست نخورده طبیعی را در آن دید...
1394/05/28
طالقان یکی از شهرستان‌های زیبای استان البرز است که هنوز می‌توان آثار مناطق بکر و دست نخورده طبیعی را در آن دید. مناطقی که زیستگاه برخی گونه‌های جانوری کمیاب و با ارزش مانند خرس، پلنگ، قوچ، کل و بز وغیره است. اما با شروع عصر ارتباطات و فناوری سرنوشت بکر این مناطق دیری نمی‌پاید که تبدیل به جاده و سنگ و آسفالت می‌شود.

حیات وحش و اکوسیستم منطقه در خطر است
یکی از اهالی شهرستان طالقان می‌گوید: جاده هشتگرد به طالقان که چند سالی است در دست ساخت است، دسترسی مردم و شکارچیان را به ارتفاعات بالا - که محل زندگی گونه‌های حیات وحش   است - فراهم می‌کند و حتی به اکوسیستم و محیط زندگی حیوانات این منطقه آسیب می‌رساند.
«غلامرضا ذوقی» ادامه می‌دهد: این جاده همچنین باعث جذب خیل عظیمی از گردشگران به منطقه می‌شود و این در حالی است که این شهرستان زیر ساخت‌های لازم برای جذب گردشگر را ندارد. از طرفی دسترسی آسان مردم به ارتفاعات بکر طالقان باعث تخریب محیط زیست این منطقه می‌شود.

لزوم بهره برداری با توجه به ظرفیت منطقه
یکی دیگر از اهالی طالقان ادامه می‌گوید: بسیاری از دست اندازی‌ها به منابع طبیعی باعث به هم خوردن تعادل و همگونی آن محیط می‌شود. حضور افراد مختلف در ارتفاعات بکراز طرفی و آسیب دیدن اکوسیستم و تقریبا دو نیم شدن آن از سویی دیگر می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری را به طبیعت و حیات وحش این منطقه وارد کند.
«یونس رضا خانی» می‌افزاید: به عنوان یک کوهنورد که ارتباط تنگاتنگی با محیط زیست و طبیعت دارم، معتقدم که بهره برداری از هر منطقه ای باید به اندازه قابلیت آنجا باشد. طالقان ظرفیت خاص خود را دارد و باید با نگاهی مدیریتی تر به ظرفیت‌های آن توجه کرد و در نظر گرفت که در مقابل فعالیت‌های صورت گرفته چه چیزی را از دست می‌دهیم.  وی ادامه می‌دهد: برای ایجاد هر چیزی ابتدا باید زیرساخت‌ها و همچنین فرهنگ استفاده از آن هم نهادینه شود، اما در طالقان این اتفاق نیفتاده و شاهد بسیاری خرابی‌ها به دلیل نبود فرهنگ استفاده از طبیعت هستیم.

اعتراض اهالی و کوهنوردان
دیگر اهالی و عضو انجمن کوهنوردی این منطقه می‌گوید: از آنجا که ساخت این جاده خرابی‌های زیادی در طبیعت و اکوسیستم این منطقه دارد و باعث تهدید گونه‌های جانوری این منطقه می‌شود، به همراهی انجمن کوهنوردان شهرستان نسبت به آن اعتراض کردیم و نامه‌هایی را به اداره محیط زیست برای پیگیری این موضوع فرستادیم.
«محمد فلاح» می‌افزاید: با توجه به اوامر مقام معظم رهبری در مورد در نظر گرفتن پیوست زیست محیطی در طرح‌های عمرانی و تخریب محیط زیست ومنابع طبیعی، تقاضا داریم به این موضوع رسیدگی شود.
 وی می‌گوید: این طرح که برای مدتی متوقف شده بود اخیرا از سر گرفته شده است. اگرچه   نمی‌توانیم جلوی پیشروی این جاده را بگیریم و قسمت بیشتر آن انجام شده است اما حداقل تقاضا داریم درارتفاعات بالاتر از تونل استفاده شود.
وی می‌افزاید: اکنون ساخت تونل متوقف شده است،اما ساخت کنار گذر ادامه دارد که البته با میزان خرابی زیادی که ایجاد کرده است بیشتر به جاده اصلی شباهت دارد تا یک کنارگذر.
وی می‌گوید: چگونه می‌توان تضمین داد که تونل در این منطقه کار شود در حالی که کنار گذر دسترسی وسیعی را ایجاد می‌کند. اگربه طور همزمان ویا ابتدا به ساخت تونل پرداخته می‌شد جای امیدواری بود. ولی اکنون تا زمانی که تکلیف تونل منطقه روشن شود، تقاضای توقف ساخت این کنارگذررا داریم.

خلاء ارزیابی‌های زیست محیطی در این طرح
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز می‌گوید: قبل از شروع این طرح،  ارزیابی‌های زیست محیطی برای آن انجام نشده، زیرا خارج از منطقه محافظت شده محیط زیست و در اراضی ملی است.
«حسین محمدی» می‌افزاید: به هر حال با توجه به این‌که تخریب گسترده‌ای در این محیط انجام شده است و این‌که این جاده مسیرزندگی گونه‌های حیات وحش را به 2 قسمت تبدیل می‌کند، از اداره راه و شهرسازی درخواست کردیم که حتما مسیر مهاجرت حیوانات وحشی را به صورت روگذر یا تونل در نظر بگیرند.

بی توجهی به محیط زیست درطرح‌های عمرانی
معاون حفاظت محیط زیست استان هم می‌گوید: اداره محیط زیست در این زمینه پیگیری‌های زیادی را انجام داده و در نامه‌هایی ازاداره راه و شهرسازی خواسته است تا محل عبور حیوانات وحشی در این منطقه ایجاد کند.
«حمید رضا لشکری» می‌افزاید: اما معمولا موضوعات محیط زیستی خیلی مورد توجه قرار نمی‌گیرد.اگر چه این طرح در زمان آغاز خود مشمول ارزیابی زیست محیطی قرار نگرفته است، اما اداره محیط زیست وظیفه خود می‌داند که هر نوع تخریب زیست محیطی را نظارت وپیگیری کند.
وی اظهار می‌کند: اگرتمام طرح‌های عمرانی ارزیابی و مطالعه زیست محیطی داشته باشد و یا حداقل مشاور زیست محیطی خسارات وارده را برآورد کند، می‌توان  از خیلی تخریب‌ها جلوگیری کرد.

امکان سنجی و برآورد خسارت به منابع طبیعی
معاون حفاظت امور اراضی اداره کل منابع طبیعی استان نیزمی گوید: به طور کلی در ابتدای هر طرح عمومی عمرانی، امکان سنجی و برآورد خسارت به منابع طبیعی صورت می‌گیرد و دستگاه متولی طرح موظف به پرداخت خسارت است.
«عبدالرضا ابراهیمی» می‌افزاید: هر طرح عمرانی یک سری مدارک و مستندات فنی داردکه دراختیار اداره کل منابع طبیعی قرار می‌گیرد وکارشناسان منابع طبیعی با استفاده از این مدارک به صورت مداوم به طرح نظارت می‌کنند که بیش از میزان برآورد شده به منابع طبیعی خسارت وارد نشود.

درخواست ارائه مدارک فنی برای ساخت کنارگذر
وی می‌گوید: در مورد جاده هشتگرد به طالقان هم این برآورد خسارت صورت گرفته و مدارک و مستندات فنی آن برای کنترل طرح در اختیار منابع طبیعی قرار دارد. اما برای تکمیل مدارک فنی در قسمت‌هایی که اکنون مشغول به کار هستند در مکاتبه ای از شرکت مجری در خواست شده که هر چه سریع تر این مدارک را در اختیار اداره کل منابع طبیعی استان قرار دهد تا کنترل دقیقی روی این قسمت ازطرح داشته باشیم.
ابراهیمی ادامه می‌دهد: در صورت نیاز به تخریب گونه‌های گیاهی نادر-که از بین رفتن آنها غیر قابل جبران باشد و خسارات زیادی به آن عرصه وارد شود، منابع طبیعی اجازه انجام عملیات عمرانی را نمی‌دهد،اما اگر این طور نباشد خسارت‌هایی که در قبال انجام طرح از دستگاه متولی گرفته می‌شود برای احیای آن عرصه به کارمی رود. به عنوان مثال منابع طبیعی با برآورد میزان خاک و گونه گیاهی که در آن عرصه از بین رفته، اقدام به احیای آن می‌کند.

محور هشتگرد-طالقان به طول 34کیلومتر
مدیر ساخت و توسعه راه‌های استان البرز می‌گوید: محور هشتگرد- طالقان در 3قطعه و مجموعا34 کیلومترطراحی شده است. قطعه اول 16 کیلومتر، قطعه سوم 17 کیلومتر و قطعه دوم هم یک تونل به طول یک  کیلومتر است.
«افشین پیرنون» می‌افزاید: این طرح از مدت‌ها پیش مطرح بوده ولی شروع آن به صورت جدی و عملیاتی از سال87 بوده است. مسیر این جاده به صورت راه مالرو وجود داشته ولی به دلیل صعب العبور بودن در برخی مناطق خیلی مورد استفاده قرار نمی‌گرفت.

نبود اعتباربرای ساخت تونل
وی با اشاره به پیشرفت این جاده، می‌گوید: کل این طرح بدون در نظر گرفتن تونل که هنوز کاری برای آن انجام نشده 60درصد پیشرفت داشته است.
وی ادامه می‌دهد: در ارتفاع2700متری که در قسمت قطعه دوم طرح قرار دارد تونل ساخته می‌شود، واز آنجایی که هزینه ساخت تونل بالا و نزدیک به 40 میلیارد تومان است واکنون اعتبارات ساخت تونل وجود ندارد، ساخت کنارگذر در دستور کار قرار گرفته است؛ البته تا زمانی که اعتبارات ساخت تونل تامین شود.

ساخت کنارگذر به طول 6کیلومتر
وی با اشاره به طول 6کیلومتری این کنارگذر، می‌افزاید: نزدیک به 3 کیلومتر از این کنارگذر ساخته شده است و اگر اعتبارات آن تأمین شود 3 کیلومتر دیگر ظرف مدت یک سال ساخته می‌شود.
وی با اشاره به این‌که برای اتمام این طرح درخواست اعتبارات ملی داده‌ایم، می‌افزاید: ساخت قسمت اصلی این قطعه یعنی تونل، بسته به تصویب اعتباردارد. 2 سال است که درخواست تصویب اعتبار ردیف ملی برای این طرح داده ایم،اما هنوز جوابی نگرفته ایم.

استقبال از طرح‌های پیشنهادی اداره محیط زیست
وی با اشاره به تعامل راه و شهرسازی با اداره محیط زیست برای محافظت ازحیات وحش منطقه می‌گوید: مشاوران ما در مورد راهسازی تخصص دارند و برای بحث‌های محیط زیستی در صحبت‌ها و هماهنگی‌هایی که با اداره محیط زیست استان انجام شد، قرار است مشاوران هر 2 دستگاه در جلسه ای به بررسی ابعاد ساخت روگذر یا تونل برای عبور حیوانات وحشی منطقه بپردازند.

 ساخت جاده هشتگرد - طالقان وبی توجهی به محیط زیست
ساخت جاده هشتگرد به طالقان یکی از طرح‌هایی است که چند سالی در منطقه طالقان ادامه دارد و تا ارتفاعات بالا وحدود 3000 متری ادامه خواهد رسید. اگر چه ساخت راه‌ها برای تسهیل ارتباطات لازم است،اما برای به حداقل رساندن آسیب‌ها به منابع طبیعی و محیط زیست حتما تدابیری وجود دارد که شاید هزینه بر باشند اما مسلما ازوارد شدن آسیب‌های جبران ناپذیر خوشایند تر است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code