موضوعات
البرز

تعاونی‌ها به اشتغال ساوجبلاغ رونق می‌دهند

نویسنده:
راه‌اندازی تعاونی‌های تولیدی برای اشتغال‌زایی در برنامه کاری شهرستان ساوجبلاغ قرار گرفت...
1396/09/01
راه‌اندازی تعاونی‌های تولیدی برای اشتغال‌زایی در برنامه کاری شهرستان ساوجبلاغ قرار گرفت.
فرماندار ساوجبلاغ با اعلام این خبر گفت: از تمام دستگاه‌های اجرایی می‌خواهیم برای تحقق این امر پای کار بیایند.
به گزارش ایرنا، «ابوالقاسم پالیزگیر» به فعالیت 3 هزار واحد صنفی بدون مجوز در شهرستان ساوجبلاغ اشاره کرد و افزود: باید حداقل تا پایان سال جاری هزار صنف سر و سامان داده شود.
وی بر شناسایی هرچه بیشتر ظرفیت‌ها و مشاغل بومی منطقه تاکید و اظهار کرد: با شناسایی ظرفیت‌ها و مشاغل مورد نیاز کشاورزی، گردشگری و صنعتی در شهرستان ساوجبلاغ فرصت مناسبی است تا جوانان این شهرستان برای اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی دست به کار شوند.

وظیفه دهیاران
این مسئول تصریح کرد: دهیاران موظفند برای تشکیل تعاونی‌ها اقدام کنند و از ظرفیت‌های موجود در روستاها به نفع جوانان جویای کار بهره ببرند و از تسهیلات دولتی برخوردار شوند.
پالیزگیر افزود: اگر این طرح به‌درستی در شهرستان اجرا شود، می‌تواند اشتغال‌زایی مناسبی در روستاهای 3 بخش مرکزی، چهارباغ و چندار فراهم کند.
وی زیربنای توسعه، تولید و اشتغال را محیط‌های روستایی عنوان کرد و گفت: باید با توجه به ظرفیت‌ها و استعدادهای هریک از مناطق روستایی، برای ساکنان آن روستا زمینه ایجاد اشتغال و تولید فراهم شود.
پالیزگیر بر فراهم شدن زمینه اشتغال در روستاها توسط خود روستاییان تاکید کرد و افزود: با فراهم کردن شرایط لازم اشتغال، مانع از مهاجرت روستاییان و ایجاد حاشیه‌نشینی در شهرها خواهیم شد.
وی با بیان اینکه «هر خانه، یک کارخانه» از اهداف مهم طرح ماست گفت: هر هفته این جلسه برگزار می‌شود تا به نتیجه برسیم.
فرماندار ساوجبلاغ گفت: در بعضی از روستاها کار عملیاتی شده و نیاز است بخشداران با جدیت بیشتر موضوع را پیگیری و عملیاتی کنند.
پالیزگیر گفت: اجرای این طرح در روستای ایقربلاغ با استفاده از ظرفیت مردم در خصوص تولید فراورده‌های کشاورزی و توسعه تعاونی هیو با ظرفیت‌های متناسب این روستا کار را عملیاتی کنند و سایر دهیاران هم متناسب با ظرفیت‌های موجود باید اقدام کنند.
وی از اداره منابع طبیعی ساوجبلاغ خواست اراضی منطقه هرجاب که در اختیار تعدادی دامدار قرار گرفته و در حال حاضر هیچ گونه فعالیتی در آنها صورت نمی‌گیرد، به افراد واجد صلاحیت واگذار شود تا در امر تولید قرار گیرد.
فرماندار ساوجبلاغ گفت: به شرکت عمران شهر جدید هشتگرد هم تاکید شده تا تکلیف صاحبان صنعتی را که زمین دریافت کرده ولی کاری نکرده‌اند، در شهرصنعتی هشتگرد روشن کند و زمین‌ها را به دولت عودت دهد.

اجرای طرح‌های صنعتی در روستاها
معاون برنامه‌ریزی فرمانداری ساوجبلاغ هم از پیگیری این معاونت برای اجرایی شدن واحدهای صنعتی در روستاها خبر داد.
«محسن دهقان» گفت: در هر بخش یک واحد صنعتی دایر می‌شود و زمین آن به شرکت سهامی تحت پوشش تعاونی آن روستا با ارائه تسهیلات واگذار می‌شود تا برای جوانان کار ایجاد کند.
وی یادآور شد: باید هریک از روستاهای شهرستان به عنوان یک کارگاه تولیدی شناخته و زمینه‌ اشتغال روستاییان در همان روستا فراهم شود.
معاون برنامه‌ریزی و اداری - مالی فرمانداری به ظرفیت‌های بالای کشاورزی، گردشگری و صنعتی در این شهرستان اشاره کرد و گفت: باید در کنار کارهای عمرانی برای روستاها موضوع اشتغال و تولید نیز در اولویت قرار گیرد.
وی خاطرنشان‌کرد: ساکنان مناطق روستایی باید بتوانند با امکاناتی که در اختیار دارند در روستاهای خود برای ایجاد کارگاه‌های تولیدی کوچک اقدام کنند.
دهقان با اشاره به توجه جدی بخشداران به امر اشتغال‌زایی در روستاها اظهار کرد: باید برای تولید محصولات کشاورزی الگوی کشت محصولات مورد بازنگری قرار گیرد.
وی افزود: از روستاییان و دهیاران درخواست شده تا متناسب با ظرفیت هر روستا، حداقل یک طرح تولیدی و اشتغال‌زایی معرفی کنند.
دهقان ادامه داد: موضوع اشتغال به‌ویژه اشتغال روستایی یکی از دغدغه‌های مهم مسئولان و دولت است و باید در این مورد تمامی امکانات و زمینه‌ها برای جوانان فراهم شود.

Untitled-3.jpg  جمع‌آوری قلیان‌ها در 173 واحد صنفی ساوجبلاغ
«ابوالقاسم پالیزگیر» در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان ساوجبلاغ از تشدید برخورد با قلیان‌سراها خبر داد و گفت: ساوجبلاغ قبل از مرکز استان با عرضه‌کنندگان قلیان برخورد داشته و بسیاری از این مراکز جمع‌آوری شده بودند.
وی بیان کرد: با توجه به اهمیت معضل اجتماعی اعتیاد کارهای زیادی انجام شده، ولی به نظر می‌رسد باید از نظر کمی و کیفی در برنامه‌های مشاوره‌ای و پیشگیری بازنگری کرد.  وی افزود: آموزش نجات‌یافتگان از اعتیاد از سوی میراث فرهنگی و حمایت مالی کمیته امداد شهرستان در دستور کار است و بهزیستی هماهنگی لازم را در این خصوص داشته باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code