موضوعات
البرز

تصویرگری؛ حلقه اتصال مخاطب و متن

نویسنده: سارا ایمانی / ‌ البرز-خبرنگار همشهری
تصویرسازی یا تصویرگری هنری است که با آفرینش خلاقانه تصاویر و جان بخشیدن به متن، روایتی قوی و تاثیر‌گذار از مفهوم مورد نظر هنرمند را در قالب تصویر به مخاطب ارائه می دهد...
1395/02/18
تصویرسازی یا تصویرگری هنری است که با آفرینش خلاقانه تصاویر و جان  بخشیدن به متن، روایتی قوی و تاثیر‌گذار از مفهوم مورد نظر هنرمند را در قالب تصویر به مخاطب ارائه می دهد. هنری که هرچند در دنیای امروز از کاربردهای گسترده ای برخوردار است اما سابقه پیدایش آن به سال‌های دور و درازی بازمی گردد. در زمینه جنبه‌های گوناگون این هنر با «گلنار ثروتیان» تصویرگر و مدرس نمونه این هنر در کرج  به گفت‌وگو  نشستیم که حاصل آن را در ادامه می خوانید.
  • از چه زمانی فعالیت‌های هنری خود را در زمینه تصویرسازی آغاز کردید؟
از نوجوانی به مقولات هنری علاقه‌مند بودم. هرچند در دوران دبیرستان در رشته ریاضی- فیزیک تحصیل کردم اما پس از پایان دبیرستان با شرکت در کنکور هنر در رشته گرافیک در دانشگاه پذیرفته شدم. در مقطع کارشناسی ارشد نیز در رشته نقاشی ادامه تحصیل دادم و  پس از فارغ التحصیلی به‌صورت حرفه ای در زمینه تصویرسازی به فعالیت مشغول شدم.
  • کمی در مورد هنر تصویرسازی توضیح دهید.
تصویرسازی همان‌طور که از نام آن پیداست به ترجمه متن به تصویر اطلاق می شود. یعنی هنرمند آنچه متن می گوید به تصویر تبدیل می کند. در این روند استفاده از خلاقیت و روش‌های مبتکرانه از اهمیت بسیاری برخوردار است به‌طوری که متن را زیبا‌تر جلوه دهد و به این‌ترتیب مخاطب تحت تاثیر بیشتری قرار بگیرد. این هنر به شاخه‌های مختلفی مانند تصویرسازی کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و تصویرسازی علمی تقسیم می شود که هر یک از این شاخه‌ها  اهداف خاص خود را دنبال می کنند. برای نمونه تصویرسازی علمی به انتقال مفاهیم و مطالب علمی می پردازد. مانند تصاویری که با هدف آشنا کردن مخاطب  در مورد مراحل رشد گل و گیاه و حیوانات در کتاب‌های علمی خلق می شود. اکنون فعالیت هنرمندان  در زمینه تصویرگری به 2 بخش تقسیم شده است؛ به‌طوری که یک بخش آن مربوط به تصویرگری حرفه ای برای جشنواره‌هاست که با هدف خاصی صورت می گیرد و بر اساس استانداردهای جشنواره به تولید اثر پرداخته می شود. نوع دیگر نیز تصویرگری متناسب با سن مخاطب و بر اساس پیام یا مفهوم خاصی است که هنرمند در نظر دارد به آن بپردازد.
  • تصویرسازی و نقاشی  چه تفاوتی با هم دارند؟
تصویرسازی در واقع خلق  اثری دو بعدی مانند نقاشی است. اما تفاوت آن با نقاشی در این است که  نقاشی می تواند کاملا شخصی باشد و هنرمند اثری را بدون در نظر گرفتن تاثیر آن روی مخاطب خلق کند؛ اما در تصویرسازی هدف اصلی مخاطب است و تاثیر پیام و انتقال مفهومی خاص به مخاطب برای هنرمند تصویر‌ساز اهمیت بسیاری دارد. به بیان دیگر تصویرسازی به‌صورت  کاملا  هدفمند انجام می شود اما ممکن است یک هنرمند نقاش به تاثیری که اثرش بر روی مخاطب برجا می‌گذارد توجه چندانی نداشته باشد.
  •  پیشینه هنر تصویرسازی به چه زمانی باز می گردد؟
  تصویرسازی هرچند در سال‌های گذشته کمتر شناخته شده بود اما هنر کم سابقه ای نیست. در سال‌های دور نیز برای روایت داستان‌های شاهنامه از هنر تصویرسازی بهره‌گرفته شده و ماجراهای آن به تصویر تبدیل شده است که نوعی ترجمه متن به تصویر به شمار می رود. این هنر از چند دهه پیش در کشور از پیشینه خوبی برخوردار بود و به ویژه در کتاب‌های مربوط به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از گذشته تا کنون شاهد آثار قوی و خوبی از هنرمندان این رشته بوده ایم. در سال‌های اخیر نیز پیشرفت‌های قابل توجه و چشمگیری در عرصه تصویرسازی صورت گرفته و فعالیت در این رشته بسیار گسترده‌تر شده است، به‌طوری که اکنون این هنر در حوزه‌ها و شاخه‌های مختلف به‌صورت کاملا تخصصی  دنبال می شود.
  • در تصویرسازی برای کودک باید به چه نکاتی توجه شود؟
به‌طور کلی یک هنرمند تصویرگر باید توجه بسیاری به هدف خود از تولید اثر و نیاز‌های مخاطب داشته باشد. در صورتی که مخاطب ما کودک است باید اثر را بر اساس دنیای کودک و نیازهای او خلق کنیم. برای نمونه در اثری که برای کودک طراحی می شود باید به رنگ‌شناسی توجه زیادی داشته باشیم و از گنجاندن جزئیات بیشتر در کار خودداری کنیم زیرا مخاطبی که در گروه سنی کودکان قرار دارد از توانایی درک جزئیات متعدد برخوردار نیست. همان‌گونه که این موضوع را در مجلات و کتاب‌های کودکان نیز به خوبی مشاهده می کنیم و تفاوت تصاویر این نوع کتاب‌ها با کتاب‌های مربوط به بزرگسالان به وضوح قابل لمس است. از طرفی نوع تصویر تاثیر بسیاری بر کودکان به جا می‌گذارد و از این ظرفیت برخوردار است که چشم آنها را به روی دنیای جدیدی باز کند.
  • هنرمند فعال در استان چه دغدغه‌هایی دارد؟
البرز از هنرستان‌های بسیار خوبی برخوردار است، به‌طوری که در سال گذشته بیشترین تعداد برندگان جشنواره هنرهای تجسمی کشور به هنرستان ولایت کرج اختصاص داشت. بنابراین می توان گفت استان از جوانان با استعداد و ظرفیت‌های بسیار خوبی در زمینه هنر گرافیک و تصویرسازی برخوردار است. اما با این همه به دلیل کمبود فضاهای مناسب نمایشگاهی مانند گالری و نگارخانه و بازار کار ضعیف در البرز بسیاری از فارغ‌التحصیلان این رشته فعالیت‌های خود را به تهران منتقل می‌کنند. از طرفی در البرز مجلات و نشریات تخصصی کودک منتشر نمی شود و بیشتر ناشران در تهران متمرکز شده‌اند. به همین دلیل مخاطبان این رده سنی به ناچار باید در انتظار نشریاتی بمانند که از تهران به دست آنها می رسد. همه این عوامل موجب شده است تا تصویرگران با استعداد و موفق البرزی پس از پایان تحصیلات  برای اشتغال در شهر خود با مشکل روبه‌رو شوند و فعالیت‌های خود را در تهران دنبال کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code