موضوعات
البرز

بودجه شهرداری فردیس روی میز شورا

نویسنده: زهرا اشرف زاده البرز-خبرنگار
بودجه اولین شهرداری و شورای شهر فردیس در حالی به تصویب رسید که اختلافات زیادی بین فرمانداری و شورا بر سر مبلغ بودجه بود. لایحه بودجه شهرداری فردیس که پس از کش و قوس‌های فراوان با مبلغ 90 میلیارد تومان به تصویب شورا رسیده بود...
1396/10/19
بودجه اولین شهرداری و شورای شهر فردیس در حالی به تصویب رسید که اختلافات زیادی بین فرمانداری و شورا بر سر مبلغ بودجه بود. لایحه بودجه شهرداری فردیس که پس از کش و قوس‌های فراوان با مبلغ 90 میلیارد تومان به تصویب شورا رسیده بود، با ایراد متورم بودن بودجه شهرداری با توجه به درآمدها و مدت باقی‌مانده از سال، با وجود دفاعیات رئیس شورا به تأیید کمیسیون انطباق فرمانداری نرسید و به صحن شورا بازگشت. بودجه‌ای که عملا دست شهرداری را از اجرای هر اقدامی بسته بود حتی مخالفان سرسخت کاهش بودجه را وادار کرد تا با کاهش برخی ردیف‌‌‌های اعتباری رقم بودجه 90 میلیاردی موافقت کنند تا مبادا اصرار بر این رقم، لایحه را به چرخه طولانی هیات حل اختلاف بکشاند و زمان باقی‌مانده سال برای تحقق آن بگذرد و بودجه 97 نیز دچار تأخیر شود. به این ترتیب، بودجه با مبلغ 70 میلیارد تومان به تصویب کمسیون بودجه شورا رسید تا باقی مراحل آن نیز طی شود. 
 
تصویب بودجه 70 میلیاردی شهرداری
رئیس کمیسیون بودجه شورای فردیس با اشاره به تصویب کلیات بودجه 70 میلیاردی می‌گوید: پس از اعتراض کمیته انطباق فرمانداری به بودجه 90 میلیارد تومانی شهرداری، نشست فوق‌العاده کمیسیون بودجه تشکیل و با کسر مبلغ 20 میلیارد تومان از بیش از 30 ردیف اعتباری، رقم بودجه با 70 میلیارد تومان به تصویب کمیسیون بودجه رسید. همچنین با ارائه ریزحذفیات، کلیات بودجه 70 میلیارد تومانی با اعلام موافقت اعضا، تصویب و به فرمانداری ارسال شد. 
«مجتبی قاسمی» می‌افزاید: این بودجه شامل 52 درصد عمرانی و 48 درصد جاری است. همچنین حذفیات بودجه در هیچ یک از پروژه‌های عمرانی اعمال نشده و فقط با توجه به مدت زمان اندک باقی‌مانده از امسال، مبالغی از هر یک از پروژه‌ها کسر شده است و حذفیات در ردیف‌های بودجه جاری اعمال شده است. 
وی ادامه می‌دهد: نظارت کمیته انطباق فرمانداری بر مصوبات شورا سختگیرانه است و به دلیل ضرورت تسریع در لایحه بودجه شهرداری از کمیته انطباق فرمانداری می‌خواهیم تا به منظور جلوگیری از تأخیر بیشتر در اقدامات شهرداری و قفل شدن شهر، در اسرع وقت با بررسی و ابلاغ لایحه بودجه مساعدت کند. 
 
لزوم مساعدت کمیته انطباق فرمانداری با شورا
یکی دیگر از اعضای شورای شهر فردیس با بیان اینکه شورای فردیس در بررسی و تصویب لوایح شهرداری، رعایت قانون را در اولویت قرار داده است اظهار می‌کند: در این زمینه و با توجه به نوپا بودن شورا، ایرادات کمیته انطباق اندکی سختگیرانه است و موجب تاخیر در روند اجرای مصوبات می‌شود.  انتظار می‌رود کمیته انطباق با نگاه ویژه و همکاری بیشتری برای بررسی و تایید مصوبات شورای فردیس اقدام کند. 
«داوود وحیدی» با اشاره به کاهش مبلغ لایحه بودجه شهرداری می‌گوید: لازم است با یک تصمیم مدیریتی به سرعت از بودجه 96 عبور کنیم.  با توجه به اعتراض فرمانداری به بودجه 90 میلیاردی و اندک زمان باقی مانده تا پایان سال، حالا که بودجه 70 میلیاردی تصویب شده،  برای جلوگیری از قفل شدن اقدامات شهرداری باید همکاری لازم صورت بگیرد. 
وی ادامه می‌دهد: نباید روند تصویب بودجه طولانی شود، زیرا امکان کسب درآمد را از شهرداری سلب می‌کند. بودجه امسال باید با مبلغ واقعی دیده شود تا بتوانیم افزایش 1/5 درصدی در بودجه 97 را لحاظ کنیم. 
وحیدی اضافه می‌کند: بودجه یکی از موارد مؤثر در درجه‌بندی شهرداری است و باید به صورت دقیق و کارشناسی‌شده بسته شود. رقم غیرواقعی بودجه راه انحرافات و تخلفات را باز خواهد گذاشت. 
 
تهاتر به نفع شهرداری نیست
این عضو شورای شهر فردیس با عدم موافقت در تصویب لایحه تهاتر با مودیان بدهکار شهرداری اظهار می‌کند: درست است که موافقان اقدام به تهاتر معتقدند در شرایط کمبود نقدینگی و وضعیت اقتصادی موجود در جامعه، تهاتر شهرداری را در هر صورت به مطالبات خود می‌رساند، اما من فکر می‌کنم تهاتر و ملکیت املاک به نفع شهرداری نیست، زیرا امکان اجاره دادن آن را ندارد و برای فروش آن باید مراحل زمانبر و دردسرساز مزایده را طی کند. ضمن اینکه با وجود این لایحه مؤدیان بدهکار انگیزه‌‌ای برای پرداخت‌های نقدی نخواهند داشت. 
وحیدی با اشاره به پیگیری شورا در خصوص اضافه شدن مالیات بر ارزش افزوده به درآمدهای شهرداری می‌گوید: سهم فردیس از مالیات بر ارزش افزوده با توجه به جمعیت این شهر، بخش قابل توجهی از رقم بودجه شهرداری را تأمین می‌کند که شهرداری باید با پیگیری از اداره مالیات و دارایی برای دریافت آن اقدام کند.  وی می‌افزاید: شهرداری باید با ارائه راهکارهای مناسب و جذب سرمایه‌گذار برای ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری اقدام کند. رقم بودجه می‌تواند انگیزه کسب درآمدهای بیشتر و ارائه راهکارهای نوین را در شهرداری ایجاد کند و این نهاد را به یک شهرداری پویا تبدیل کند. 

    لزوم افزایش سهم فردیس از بودجه
فردیس با جمعیتی بالغ بر 500 هزار نفر تا سال‌ گذشته در سایه کرج روزگار می‌گذراند و به رغم اینکه همزمان با تشکیل استان، فردیس نیز از نظر ساختار سیاسی به سطح شهرستان ارتقا یافت، اما هیچ نهاد و سازمان خاصی برای تصمیم‌گیری برای این شهرستان وجود نداشت. ولی امسال با مستقل شدن این شهرستان و با توجه به شاخص‌های جمعیت و مساحت، لازم است برای افزایش سهم این شهرستان قدم‌‌های بزرگ‌تری برداشته شود. 
حالا که فردیس شهرداری و شورای شهر مستقل دارد انتظار می‌رود بودجه‌‌ریزی شهرداری برای اقدامات و پروژه‌های شهری به گونه‌ای باشد که شهروندان در محلات، تحولات ناشی از برنامه‌ها و پروژه‌های اجراشده را درک و مشاهده کنند.  بهبود و اصلاحی که به دنبال اجرای این برنامه‌های بهسازی برای شهر و شهروندان حاصل می‌شود به مراتب بسیار قابل توجه خواهد بود. 
 ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code