موضوعات
البرز

بار سنگین نگهداری از کودکان معلول بر دوش بهزیستی

نویسنده: سولماز مجتهدی البرز-خبرنگار
‌اداره بهزیستی در کنار دغدغه‌های مالی و سیاست‌های اجرایی در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و مهار پیامدهای آن پس از وقوع در اجتماع با مشکلات و چالش‌هایی مواجه است...
1396/07/02
‌اداره بهزیستی در کنار دغدغه‌های مالی و سیاست‌های اجرایی در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و مهار پیامدهای آن پس از وقوع در اجتماع با مشکلات و چالش‌هایی مواجه است.
یکی از اقدامات این سازمان نگهداری کودکان معلول در مراکز نگهداری تحت پوشش بهزیستی است که در آن کودکان با سرپرست و بی سرپرست نگهداری می‌شوند.  والدین کودکان معلولی که برای نگهداری به مرکز سپرده می‌شوند، موظف به پرداخت هزینه به بهزیستی هستند، اما تامین همه هزینه‌های کودکانی که فاقد سرپرست هستند، بر عهده بهزیستی است.

اعتراض در زمینه تحویل فرزند به والدین
یکی از شهروندان کرجی   به قانونی که بهزیستی در مراکز نگهداری بچه‌ها اعمال می‌کند معترض است و در توضیح این موضوع اظهار می‌کند: در یکی از مراکز نگهداری معلولان ذهنی تحت پوشش بهزیستی البرز برای بردن فرزندان توسط والدین خود در صورت تاخیر در مراجعه، مانع تراشی می‌شود. «عباس توکلی شهمیزادی» می‌گوید: پدری از تهران برای بردن فرزندش به دلیل ترافیک با تاخیر رسید و با وجود هماهنگی که از قبل انجام شده بود، به دلیل عدم موافقت پرسنل این مرکز نگهداری، نتوانست فرزندش را با خود ببرد. توکلی در ادامه می‌افزاید: مسئولان این مرکز با پیش کشیدن این مساله که قبلا هم این پدر چندبار با تاخیر مراجعه کرد، اما فرزند را تحویل گرفت، اظهار کردند که بهزیستی مدتی است برای بچه‌های فاقد سرپرست سختگیری می‌کند و تاکید بر گرفتن مجوز قضایی دارد. وی می‌گوید: مسئولان این مرکز این کار را خلاف قانون اعلام می‌کنند و به اولیایی که دیرتر از موعد مقرر برای گرفتن فرزند خود مراجعه می‌کنند، فرزند را تحویل نمی‌دهد. توکلی شهمیزادی با تاکید بر اینکه این مرکز در نگهداری و ارائه خدمات به کودکان عملکرد خوبی دارد، می‌افزاید: اما اقدامی که در این زمینه انجام می‌شود، قابل قبول  نیست. این شهروند کرجی می‌گوید: چرا نباید پدری،  بتواند فرزندش را به دلیل تاخیر در مراجعه با خود ببرد؟ توکلی می‌گوید: من از مدیرکل بهزیستی البرز درخواست دارم که به این مساله رسیدگی و برای تغییر دستورالعمل آن اقدام کند. وی اظهار می‌کند: باید اقدامات لازم انجام شود تا هم فرزندان فاقد سرپرست و هم فرزندان با سرپرست بتوانند در هر شرایطی به اعضای خانواده خود سپرده شوند.

 مسئولیت افراد فاقد سرپرست با بهزیستی است
معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان در پاسخ به این شهروند معترض می‌گوید: از اظهارات این همشهری اینطور برداشت می‌شود که بچه ای که پدر دارد به عنوان فاقد سرپرست در مراکز بهزیستی پذیرش شده است.
«شیوا اکبری» اظهار می‌کند: افراد فاقد سرپرست با حکم قضایی از قوه قضاییه به بهزیستی معرفی می‌شوند و همه مسئولیت فردی که با حکم قضایی به عنوان فاقد سرپرست به ما سپرده می‌شود، با سازمان بهزیستی است. بنابراین خانواده بعد از آن نمی‌تواند ادعایی داشته باشد.
اکبری با تاکید بر اینکه بچه ای که پدر داشته باشد نباید به عنوان فاقد سرپرست پذیرفته شود، تصریح می‌کند: گاهی برخی خانواده‌ها به دلیل مشکلات مالی نمی‌توانند هزینه‌های فرزند خود را پرداخت کنند و از دادگاه حکم فاقد سرپرست می‌گیرند و قاضی از بعد انسانی و با این پیش فرض که شرایط فرزند در مراکز بهزیستی از شرایطی که در خانواده دارد، بهتر است، حکم فاقد سرپرست صادر می‌کند. وی می‌گوید: مسئولیت هر بچه ای که با حکم قضایی به سازمان بهزیستی سپرده می‌شود، با سازمان بهزیستی است و چنانچه در مرکز و یا بیرون از آن اتفاقی بیفتد مرکز باید در برابر مقام قضایی پاسخگو باشد و حتی اگر فرزند توسط خانواده هم برده شود، طبق حکم قضایی مسئولیت وی با بهزیستی است.

اخذ مجوز از مقام قضایی
معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی البرز می‌افزاید: حتی اگر خود مرکز نگهداری بخواهد کودک را به اردو ببرد باید از اداره کل بهزیستی و مقام قضایی نامه بگیرد.
اکبری بیان می‌کند: شاید بعضی اوقات به این فرآیند توجه نشده باشد اما ما با تذکراتی که به مراکز دادیم، تاکیدکردیم که بچه‌های فاقد سرپرست   و بدون مجوز به مرخصی نروند.  وی در توضیح این مساله می‌گوید: شاید تا پیش از این، مرکز نگهداری بدون مجوز بچه را تحویل والدین می‌داد و این فرایند تعاملی بود و چندان قانونی نبود، اما با بررسی این موضوع که شاید این امر مشکل ساز شود به مراکز نگهداری تذکر دادیم که این موضوع را رعایت کنند. معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی البرز از موضوع دیگری می‌گوید که قابل تامل است. وی اظهار می‌کند: برخی از خانواده‌ها با وجود تمکن مالی، حکم فاقد سرپرستی برای فرزندان خود می‌گیرند و فرزند را به بهزیستی می‌سپارند. اکبری می‌گوید: سازمان بهزیستی می‌تواند به خانواده ای که با وجود تمکن مالی فرزند خود را به عنوان فاقد سرپرست در مراکز بهزیستی رها می‌کند و همه هزینه‌های او بر عهده سازمان است، اجازه ملاقات ندهد زیرا اعلام شده است که این فرد سرپرست ندارد. وی بیان می‌کند: قوه قضاییه در این مورد سخت می‌گیرد وحتی به خواهر و برادر نیز حکم سرپرستی نمی‌دهد. حتما باید پدر یا پدربزرگ فرد باشد و در صورتی حکم فاقد سرپرست صادر می‌کند که پدر و پدربزرگ در قیدحیات نباشند. معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی البرز می‌گوید: در صورت صدور حکم فاقد سرپرست برای افرادی که تمکن مالی ندارند، بهزیستی با آن‌ها همکاری می‌کند و با حکم قضایی فرزند را به آن‌ها تحویل می‌دهد اما در مورد دوم که با وجود تمکن مالی فرزند را فاقد سرپرست معرفی می‌کنند و همه هزینه‌های فرزند را بر عهده بهزیستی می‌گذارند، بچه را به دیده منت و برحسب وظیفه نگه می‌داریم اما والدین حقی نسبت به فرزند ندارند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code