موضوعات
البرز

انفجار خانه همسایه؛ آواری بر سر خانواده کرجی

نویسنده: خدیجه ستارزاده البرز-خبرنگار
عصر روز 6 شهریور انفجار در یکی از واحدهای مسکونی در منطقه حسن آباد وقایع تلخی را برای ساکنان این مجتمع12واحدی رقم زد. نشت گاز موجب انفجاز و آتش‌سوزی در طبقه پنجم این آپارتمان شد...
1396/06/20
عصر روز 6 شهریور انفجار در یکی از واحدهای مسکونی در منطقه حسن آباد وقایع تلخی را برای ساکنان این مجتمع12واحدی رقم زد. نشت گاز موجب انفجاز و آتش‌سوزی در طبقه پنجم این آپارتمان شد. به دنبال این حادثه واحدهای بالایی این ساختمان به طور کامل تخریب شد و ساکنان واحدهای پایین تر نیز به دلیل شرایط ناایمن ساختمان مجبور به تخلیه و سکونت در خانه دوست و اقوام شدند.
در این میان خانواده ای 4نفره  از روز حادثه در بوستان محلی حسن آباد در یک چادر با ظرف وظروف، پتو و فلاسکی که همسایه ها داده‌اند، زندگی را می‌گذرانند.
فرزندان 8ماهه و 2ساله این زوج جوان از گرمای روز و شب‌های سرد این پارک بی‌طاقت شده‌اند و رنگ و روی دختر8ماهه و داغی دست‌ها و صورتش نشان از تب بالای او دارد.

نجات خانواده از راه پشت بام
پدراین خانواده در تشریح روز حادثه می‌گوید: انفجار در واحد کناری ما دیوار اتاق و آشپزخانه را ریخت وراه پله را مسدود کرد.
«سید یاسرحسنی» ادامه می دهد: ما در سالن نشیمن بودیم فقط یک راه برای فرار از آتش داشتیم که آنهم بالکن خانه بود.
وی می‌گوید: بعداز انفجار از شدت دود داغ هربار تا حد بیهوشی می‌رفتم اما با توانی که خدا به من داد، توانستم همسر و فرزندانم را از دود وآتش بیرون بکشم و به کمک مردم از بالکن به پشت بام منتقل شویم و نجات پیدا کنیم.

شهرداری برای ترک پارک اخطار داده است
حسنی با بیان اینکه شهرداری منطقه به آنها برای رفتن از پارک اخطار داده است، می‌گوید: در این مدت به اداره‌های مختلف مراجعه کردم اما به دلیل پاس‌کاری ‌های بسیار نتیجه‌ای نگرفتم.
این شهروند  می‌گوید: تاکنون برای من چنین اتفاقی نیفتاده بود و گذرم به اداره ها نیفتاده بود.
 این شهروند کرجی می‌گوید: از مسئولان می خواهم به  مشکلات مردم رسیدگی کنند و برای لحظه ای خود را جای مردم گرفتار حادثه و آسیب دیده بگذارند..

پاسخ شهرداری منطقه8
مدیرروابط عمومی شهرداری منطقه 8 در این باره می‌گوید: شهرداری در قبال این خانواده مسئولیتی ندارد و رسیدگی به آن‌ها بر عهده ستاد بحران است.
«محمد پهلوان» با قبول این گفته خانواده در خصوص اخطار به آنها برای رفتن از پارک می‌گوید: حضور آنها در پارک مسئولیت دارد و چنانچه برای آنها اتفاقی بیفتد سارین بر مبنای ناامنی پارک خواهند گذاشت و شهرداری زیر سوال خواهد رفت.
وی با بیان اینکه شهرداری هم در ستاد بحران استان نماینده دارد، می‌گوید: در صورت تصویب و دستور ستاد بحران مبنی بر رسیدگی به این خانواده می‌توانیم اقدام کنیم.
پهلوان می‌افزاید: شهرداری گرم خانه دارد تا بتواند برای اسکان موقت آنها اقدام کند اما به تنهایی و بدون دستور ستاد بحران هیچ اقدامی در این زمینه نمی‌توانیم انجام دهیم.

رسیدگی به حوادث انسان ساخت به عهده شهرداری است
مدیرکل مدیریت  بحران در این باره اظهار می‌کند: آتش سوزی از مسائل انسان ساخت است و مسئله طبیعی نیست که ما به آن ورود کنیم.
«مهدی مهرور» می‌گوید: در این قضیه شهردار کرج به عنوان رییس ستاد بحران مسئول رسیدگی به این موضوع است.

بازدید مسئولان از محل حادثه
با پیگیری خبرنگار همشهری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری البرز همراه مدیرکل مدیریت بحران استانداری، معاون شهردار کرج و جمعی از مدیران و مسئولان پس از بازدید از ساختمان آسیب دیده از حادثه آتش سوزی در حسن آباد کرج، از خانواده چادرنشین بازدید کردند.
در این دیدار سرپرست خانواده مشکلات خود را مطرح کرد و مقرر شد این افراد به صورت موقت در یک مسافرخانه مستقر شوند، البته از پدر خانواده خواسته شد فهرستی از لوازم خانه که بر اثر حریق از بین رفته است، ارائه دهند تا موضوع از طریق معاونت سیاسی تامین شود، همچنین مقرر شد که تدابیر لازم برای اسکان دائم این خانواده اندیشیده شود.
البته دستور بررسی ساختمان حادثه دیده نیز صادر شد تا اگر نقص ایمنی بنا بر اثر سهل انگاری صاحب واحدهای مسکونی رخ داده باشد، موضوع ازمراجع قضایی پیگیری شود.

5_653415.jpg دشواری زندگی در پارک
مادر این خانواده می‌گوید: همسرم میان دود دچار مشکل در تنفس شده بود اما باز برای نجات من و بچه‌ها چندبار به داخل خانه رفت و برگشت. «سحرمالمیر» اظهار می‌کند: اینکه ما و فرزندانمان در چنین حادثه ای زنده و سالم ماندیم جز لطف خدا و معجزه   نبوده است. وی اظهار می‌کند: ما در این خانه مستاجر بودیم و با اندک ودیعه ای که داده بودیم هرماه اجاره خانه را پرداخت می‌کردیم. در این حادثه همه زندگی و وسایلمان سوخت و از بین رفت. مالمیر می‌گوید: همسرم کارگر روزمزد است و از روزی که این اتفاق افتاد، از آنجاکه من و فرزندانم در پارک هستیم نمی‌تواند ما را رها کند و برای کار برود. وی ادامه می‌دهد: این چند روز را با کمک همسایه ها سپری کردیم و نگران روزهای بعد هستم که فرزندانم در گرما و سرما چطور روز را شب می‌کنند. این بانوی کرجی می‌افزاید: ما از ناچاری در پارک مستقر شدیم. کسی را نداریم که پیش آن‌ها برویم و اگر شرایط مالی خوب داشتیم جایی را برای زندگی اجاره می‌کردیم. مالمیر می‌گوید: بسیاری از همسایه ها این روزها در حدتوان خود از یخ و آب گرفته تا غذا برای همدردی با ما می‌آورند اما بعضی نیز رفتاری دیگر با ما دارند. به عنوان مثال یکی از اهالی منطقه با پلیس تماس گرفته بود و گزارش داده بود که خانواده ای مشکوک در پارک زندگی می‌کنند و بعد از آمدن ماموران، نیروی انتظامی وضعیت ما را صورت جلسه کرد. وی درباره امور بهداشتی می‌گوید: از سرویس بهداشتی پارک استفاده می‌کنیم که آن هم تا ساعت 8شب باز است و بعد از آن تا صبح در آن را قفل می‌زنندارسال پیام اشتراک 
 
 Security code