موضوعات
البرز

انتشار نخستین کتاب‌های سیاه و سفید برای نوزادان

نویسنده:
موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، نخستین کتاب‌های سیاه و سفید را در ایران با عنوان‌های «نگاه کن! نگاه کن!» و «سلام دنیا» برای نوزادانی ماه‌های نخستین زندگی را سپری می‌کنند، منتشر کرد...
1396/05/21
موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، نخستین کتاب‌های سیاه و سفید را در ایران با عنوان‌های «نگاه کن! نگاه کن!» و «سلام دنیا» برای نوزادانی ماه‌های نخستین زندگی را سپری می‌کنند، منتشر کرد.
به گزارش مهر، کتاب‌های سیاه و سفید «نگاه کن! نگاه کن! » و «سلام دنیا» از گونه کتاب‌های تصویری سیاه وسفید هستند که برای تقویت حس دیداری نوزادان طراحی شده‌اند.
حس دیداری آخرین حسی است که در نوزاد به رشد کامل می‌رسد. دریافت‌های دیداری و تحریک سلول‌های مربوط به دیدن، عمیق‌ترین تأثیر را در رشد دستگاه عصبی نوزاد دارد. با تحریک کردن اعصاب دیداری نوزاد، به تدریج سیستم دیداری او رشد می‌کند و تا یک‌سالگی به رشد کامل می‌رسد. در ماه‌های نخست تولد، رنگ‌ها نمی‌توانند عصب‌های مربوط به حس دیداری نوزاد را تحریک کنند. بهترین روش تحریک حس دیداری نوزاد استفاده از خط‌ها و طرح‌های سیاه وسفید یا روشن و تاریک یا رنگ‌های متضاد تاریک و روشن است.
تصویرهای کتاب باید با فاصله ۲۰ تا ۳۰ سانتی در برابر چشم نوزاد نگه داشته شوند، زیرا تنها در این فاصله است که نوزاد بیش‌ترین و بهترین سیگنال‌ها را در شبکیه چشم خود دریافت می‌کند.
در کتاب سیاه و سفید «نگاه کن! نگاه کن!» طرح‌هایی از پوست جانوران و تصویری کامل از آن‌ها با 2 رنگ متضاد سیاه و سفید دیده می‌شود. همچنین در میان این طرح‌های سیاه و سفید، از لکه‌های قرمز رنگی نیز استفاده شده است؛ زیرا براساس شواهد علمی، قرمز از نخستین رنگ‌هایی است که کودک می‌بیند. در کتاب «سلام دنیا» نیز طرح‌هایی از جانوران و گیاهان و پدیده‌های طبیعی به چشم می‌خورد. در این کتاب مقوایی، افزون بر رنگ قرمز، از دو رنگ اصلی دیگر یعنی زرد و آبی نیز استفاده شده است. نخستین کتاب‌های سیاه و سفید «نگاه کن! نگاه کن! » و «سلام دنیا»، طراحی «مینا یوسفی» در شمارگان هزار نسخه و هر یک با قیمت ۷۵۰۰ تومان از سوی انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به چاپ رسیده است.

«بی‌خانمانی» در بازار کتاب
کتاب «بی‌خانمانی و سیاست اجتماعی» از سوی انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شد.
به گزارش مهر، انتشارات علمی و فرهنگی با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران کتابی را با عنوان «بی‌خانمانی و سیاست اجتماعی» شامل مجموعه‌ای از مقالات پژوهشگران جهان در این زمینه را با ترجمه «محمد خانی» منتشر کرد.
این کتاب در واقع حاصل تلاش جمعی از محققان برای تبیین جنبه‌های مختلف بی‌خانمانی و سیاستگذاری اجتماعی متناسب با آن است. هرچند پژوهشگران صاحب مقاله در این اثر، زیر نظر دانشگاه یورک انگلستان به انجام و اجرای پژوهش پرداخته‌اند اما این مساله آنها را از نگاه راهبردی به موضوع بی‌خانمانی باز نداشته و به همین دلیل این کتاب شامل نوعی نگاه از جنس تحقیق میدانی به پدیده بی‌خانمانی است.
محققان این کتاب به گفته مترجم آن، سعی کرده‌اند از منظر جنبه‌های مختلفی چون سن، جنس، ساختار خانواده، وضعیت زیست شهری و روستایی، محل اسکان، مشکلات بهداشتی، درآمد، طبقه اجتماعی و شغل به مطالعه پدیده بی‌خانمان‌ها پرداخته و اطلاعات مورد نیاز خود را نیز به وسیله پیمایش، مصاحبه، مطالعه موردی، کار میدانی و... به دست آورند.
این کتاب در قالب 16 فصل و 16 مقاله پژوهشی در اختیار مخاطبان قرار گرفته است و به ضمیمه خود مقدمه‌ای از «علی اصغر محکی» مدیرکل سابق مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران دارد.
این کتاب در ۵۱۱ صفحه و با قیمت ۲۵ هزار تومان منتشر شده است.

توزیع 10 هزار کتاب رایگان در مدارس
معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش البرز گفت: 10 هزار کتاب رایگان برای گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در بین دانش‌آموزان این استان توزیع شد.
«مسعود مهران نیا» در گفت‌و‌گو با ایرنا از اختصاص بودجه برای تامین کتاب، راه‌اندازی زنگ مطالعه، ایجاد فضای کتابخانه ای، استخدام کتابدار، فعال کردن کتابخانه در مدارس، تکمیل منابع کتاب، ایجاد ذوق و علاقه در دانش‌آموزان به مطالعه و استانداردسازی فضای کتابخانه‌ها به عنوان شاخص‌های مهم در گسترش و تقویت فرهنگ مطالعه در مدارس خبرداد.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code