موضوعات
البرز

انتخاب سرنوشت‌ساز دانش‌آموزان

نویسنده: باران پناهی البرز-خبرنگار
همیشه شهریور در یک سراشیبی تند به جلو پیش می‌رود و خیلی زود خود را به ماه مهر می‌رساند...
1396/06/12
همیشه شهریور در یک سراشیبی تند به جلو پیش می‌رود و خیلی زود خود را به ماه مهر می‌رساند. شهریور برای دانش آموزان ماه‌ سرنوشت سازی است زیرا باید خود را برای شروع سال تحصیلی جدید آماده کنند. یکی از پردغدغه ترین اقدام‌هایی که باید برای سال جدید تحصیلی انجام شود، انتخاب رشته است. انتخاب رشته، یکی از مهم‌ترین مراحل و در واقع سرنوشت سازترین مرحله در زندگی یک دانش آموزان است زیرا روند ورود به دانشگاه و بازار کار در گروی این انتخاب است.  به همین دلیل داشتن آگاهی برای یک انتخاب صحیح بسیار مهم است، در این میان، یکی از دغدغه‌هایی که وجود دارد، استقبال کم دانش آموزان از رشته‌های فنی و هنرستان است؛‌ رشته‌های فنی به دلیل فرهنگ‌سازی غلط مورد اقبال کمتر دانش‌آموزان قرار گرفته است.
برخی والدین فکر می‌کنند فرزندشان باید وارد بهترین رشته شوند و البته بهترین رشته به تصور آن‌ها علوم تجربی و ریاضی است، غافل از اینکه به دلیل فراوانی متقاضیان در این رشته‌ها، به همان میزان شاهد پشت کنکور ماندن متقاضیان برای تحصیلات عالیه هستیم .  ظرفیت محدود پذیرش دانشجو در این رشته‌ها امکان ادامه تحصیل در رشته مد نظر دانش آموزان را با محدودیت مواجه کرده است. توسعه متوازن دانش آموزان در شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی، یکی از اهداف برنامه ششم توسعه است که از ابتدای سال 96 اجرایی شده وهدف   این است که فارغ التحصیلان این رشته‌ها بتوانند سریع‌تر با نیاز جامعه به شغل برسند و راهی برای مبارزه با بیکاری به عنوان یک سیاست می‌تواند مورد استفاده جامعه و دولت‌ها قرار بگیرد.

مادرم دوست دارد ریاضی بخوانم
یکی از دانش آموزانی که امسال باید انتخاب رشته کند، می‌گوید: من رشته علوم تجربی را دوست دارم اما مادرم می‌خواهد که در رشته ریاضی درس بخوانم.
«عرفان عامری» می‌افزاید: البته نمره ریاضی‌ام خوب است و جزو شاگردهای ممتاز مدرسه هستم اما علوم تجربی را بیشتر دوست دارم. به نظرم اگر خانواده‌ها اجازه دهند که دانش آموزان بر اساس علاقه خود انتخاب رشته کنند، بیشتر موفق خواهند بود. دانش آموز دیگر درباره انتخاب رشته می‌گوید: من علاقه دارم به هنرستان بروم و رشته گرافیک را برای تحصیل انتخات کنم اما خانواده‌ام مخالف هستند و ترجیح می‌دهند در رشته علوم تجربی تحصیل کنم. «سهند غفاری» می‌افزاید: مطمئنم در رشته علوم تجربی موفق نخواهم بود زیرا ذهنم درگیر رشته هنر است و می‌دانم که موفق می‌شوم.

توازن بین رشته‌های تحصیلی، متناسب با نیاز جامعه
معاون آموزش متوسطه آموزش پرورش استان با بیان اینکه کار آموزش‌و پرورش تبدیل منابع انسانی به سرمایه انسانی‌ است، اظهار می‌کند: برقراری توازن بین رشته‌های تحصیلی، متناسب با نیازهای جامعه، یکی از مباحث جدی امروز در بحث هدایت تحصیلی بوده و در برنامه ششم توسعه بر این موضوع تاکید شده است.
«عباس سلطانیان» با اشاره به اینکه یکی از اسناد مهم فرادستی در آموزش‌ و پرورش سند تحول بنیادین آموزش‌و پرورش است، می‌افزاید: این سند به‌عنوان یک سند مادر همه امور مربوط به آموزش‌‌‌‌‌و پرورش را در 131 راهکار در خود جای داده که نظام آموزشی کشور باید برای اجرای این سند برنامه‌ریزی کند.
معاون آموزش متوسطه آموزش‌وپرورش استان ادامه می‌دهد: طراحی و استقرار نظام جامع هدایت تحصیلی و استعدادیابی دانش‌آموزان به‌سوی رشته‌ها، حرفه و مهارت یکی دیگر از مهم‌ترین موارد مطرح‌شده در سند تحول بنیادین است که تاکنون به‌ صورت نقطه‌ای و در پایه نهم متوسطه انجام می‌گیرد.

آمار 38 درصدی برای تحصیل در هنرستان
وی با تاکید بر اینکه برنامه درسی ملی یکی از زیرساخت‌های سند تحول بنیادین است و هدایت تحصیلی یک فرآیند است که به یک‌پایه بازنمی‌گردد، می‌افزاید: در بند دوم سیاست‌های کلی اشتغال ابلاغی توسط مقام معظم رهبری بحث آموزش نیروهای متخصص، ماهر و کارآمد مورد توجه جدی قرار گرفته است.
معاون آموزش متوسطه آموزش‌ و پرورش استان   ادامه می‌دهد: در نقشه جامع علمی کشور تقویت نظام استعدادیابی، بازنگری و بازتولید نگرش آموزش مدنظر قرار گرفته و رسیدن به آمار 38 درصدی برای تحصیل دانش‌آموزان در هنرستان در سال تحصیلی 96 و 97 برنامه‌ریزی‌ شده است.
سلطانیان با تاکید بر اینکه در انتخاب رشته دانش‌آموزان هیچ گونه تکلیفی مشخص نخواهیم کرد، اضافه می‌کند: هدایت تحصیلی براساس 4 رکن استعداد  علاقه دانش‌آموزان، امکانات موجود در آموزش‌و پرورش و نیاز جامعه انجام می‌گیرد.
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش‌وپرورش استان می‌گوید: 3 هدف عمده برای هدایت تحصیلی ‌شناسایی استعداد، توانایی و ویژگی‌های شخصیتی دانش آموزان، کمک به انتخاب آگاهانه رشته تحصیلی و مسیر شغلی آینده دانش آموزان و مساعدت به هدایت متوازن دانش‌آموزان به شاخه‌های تحصیلی   است و باید تأکید کرد هدایت تحصیلی با توسعه متوازن امکان‌پذیر می‌شود. وی با بیان اینکه امسال 929 هزار و 721 داوطلب در کنکور شرکت کردند که از این تعداد 580 هزار و 301 نفر به رشته تجربی وارد شده‌اند، می‌افزاید: البرز در سال تحصیلی جاری 429 هزار و 583 دانش‌آموز داشته که این افراد در 2 هزار و 443 آموزشگاه مشغول تحصیل بودند و از این تعداد 101 هزار و 544 دانش‌آموز در دوره اول متوسطه و 32 هزار و 468 دانش‌آموز در پایه نهم علم آموزی کردند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code