موضوعات
البرز

امکان توسعه شهرک‌های صنعتی در کرج وجود ندارد

نویسنده: سونیا سهیلی / البرز-خبرنگار همشهری
کرج یکی از کلانشهر‌های رو به رشدی است که به دلیل نزدیکی به پایتخت سرمایه گذاران بسیاری را به ایجاد واحد صنعتی و سرمایه گذاری جذب می‌کند از طرفی نیز مدت هاست در استان تهران امکان ایجاد واحد صنعتی به دلیل جلوگیری از تشدید آلودگی هوا و کمبود زمین وجود ندارد؛ موضوعی که با توجه به موقعیت، به نفع البرز تمام می‌شود...
1394/07/27
کرج یکی از کلانشهر‌های رو به رشدی است که به دلیل نزدیکی به پایتخت سرمایه گذاران بسیاری را به ایجاد واحد صنعتی و سرمایه گذاری جذب می‌کند از طرفی نیز مدت هاست در استان تهران امکان ایجاد واحد صنعتی به دلیل جلوگیری از تشدید آلودگی هوا و کمبود زمین وجود ندارد؛ موضوعی که با توجه به موقعیت، به نفع البرز تمام می‌شود.
اکنون نیز با شرایط پسا تحریم و حضور سرمایه گذاران خارجی درخواست‌های بسیاری برای سرمایه گذاری در کلانشهر کرج مطرح است، که انتظار می‌رود برای پیشگیری از سرنوشتی چون تهران تدابیری ویژه اندیشیده شود.
کرج دارای 2 شهرک صنعتی سیمین دشت و بهارستان است که تا حدود زیادی با مناطق مسکونی اطراف خود به دلیل ساخت و ساز‌های گسترده ادغام شده اند، این امر سبب شده است که ساکنان اطراف این شهرک‌ها با معضلاتی مواجه شوند، از این رو مدت هاست که مسئولان استان به دنبال صنایعی سبز و با کمترین آلودگی برای جایگزین کردن با صنایع به نسبت آلاینده هستند.
 
بیشتر واحدهای صنعتی در کرج فعالند

معاون امور صنایع و معادن، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز با اشاره به فشردگی جمعیت در کرج و محدودیت برای صدور مجوز صنایع آلاینده می‌گوید: این امر نمی‌تواند مانع فعالیت صنایع سبز و‌های تک شود، زیرا این گونه واحد‌ها آلایندگی کمتری دارند، البته بدیهی است که در نقاطی که جمعیت وجود دارد، حساسیت بیشتری برای حفظ مسائل زیست محیطی به وجود می‌آید.
«رامین ربیعی» می‌افزاید: اکنون سیمین دشت و بهارستان به مرور زمان و با گسترش ساخت و ساز‌های گسترده در وسط شهر واقع شده اند. در شهرک‌های صنعتی کرج کمبود زمین به جد محسوس است و با توجه به این‌که فاصله زیادی با شهر‌ها وجود ندارد، نمی‌توان توقع داشت اندک زمین‌های موجود را نیز به گسترش شهرک‌های صنعتی اختصاص داده شود.
وی ادامه می‌دهد: در کرج بیشتر به دنبال ایجاد صنایع‌های تک هستیم اما جایگزین کردن کارخانه‌های آلوده با این گونه صنایع کمی سخت است و مراحل پیچیده‌ای دارد. برخی از واحد‌های صنعتی برای استقرار دلایلی مانند نزدیک بودن به مراکز فروش شهری برای داشتن بازار فروش و دسترسی به بزرگراه را مطرح می‌کنند، از این رو به راحتی راضی به جا به جایی نمی‌شوند.
ربیعی می‌گوید: البته اگر مشوق‌هایی برای داوطلبان انتقال صنایع آلوده در نظر گرفته شود، صاحبان واحد‌ها ترغیب می‌شوند؛ مشوق‌هایی از قبیل تخفیف‌های مالیاتی و بیمه ای. بهتر است به جای آنها پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد و آی سی تی ایجاد کنیم، زیرا کرج با مراکز دانشگاهی بزرگی که دارد، مستعد فعالیت‌های آی تی است.
وی اضافه می‌کند: بسیاری از مشوق‌ها برای جذب جوانان به صنایع نیاز به سرمایه گذاری‌های گسترده با هزینه‌های بالا دارد، که با توجه به محدودیت بودجه استان‌ها اجرای این امر سخت است. می‌توانیم در قالب پیشنهاد به هیات دولت بخواهیم که از این افراد حمایت شود.
معاون صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز با اشاره به این‌که در کرج بیشتر واحد‌های صنعتی فعال هستند زیرا افرادی که در این منطقه سرمایه گذاری می‌کنند، هزینه‌های بالاتری برای خرید مکان واحد صنعتی می‌پردازند، می‌افزاید: بهارستان 80 درصد فعالیت دارد و در سیمین دشت نیز 70 درصد واحد‌ها فعال هستند زیرا شرایط کار در کرج به دلایل فراوانی مطلوب است، اما زمین برای گسترش شهرک‌های صنعتی وجود ندارد و با شرایط فعلی نیز این امکان فراهم نمی‌شود.
 
 مخالف توسعه شهرک‌های صنعتی نیستیم
 مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان البرز با اشاره به این‌که نیمی از واحدهای تولیدی البرز خارج از محدوده شهرک‌های صنعتی هستند، می‌گوید: سازمان‌های مربوطه در بخش ساماندهی و نظارت بر فعالیت واحدهای صنعتی به وظایف خود به خوبی عمل نکرده‌اند.
«حسین محمدی» می‌افزاید: بحث تدوین برنامه و مدیریت اصولی زباله در محور جاده چالوس و حوزه رودخانه کرج جزو مصوبات شورای امنیت ملی است که اخیرا تصویب و به استان‌‌های تهران و البرز ابلاغ شده است.
وی با اشاره به این‌که اداره ‌کل محیط‌ زیست البرز مخالف توسعه شهرک‌های صنعتی در استان نیست، می‌گوید: عملکرد توسعه شهرک‌‌های صنعتی باید همگام با حفظ محیط زیست باشد، به خصوص در کرج، زیرا تراکم بالای جمعیت و گسترش شهر باعث تداخل مناطق مسکونی با شهرک‌های صنعتی شده است.
محمدی ادامه می‌دهد: البرز سال‌‌ها مورد کم لطفی تهران قرار داشت و این امر سبب شد هر واحد صنعتی آلاینده‌ای در این منطقه مستقر شود، اکنون بیش از نیمی از واحد‌های تولیدی استان البرز خارج از محدوده شهرک‌‌های صنعتی قرار دارد و بخش عمده واحدهای فعال داخل شهرک‌‌های صنعتی نیز ساماندهی نشده است.

محرومیت شهرک‌های صنعتی از فضای سبز
وی می‌افزاید: در بخش ساماندهی و نظارت بر فعالیت واحد‌های صنعتی به وظایف مربوطه به خوبی عمل نشده است، شهرک‌‌های صنعتی باید دارای فضای سبز، سیستم جمع‌ آوری فاضلاب مناسب و تصفیه‌ خانه باشد اما شهرک‌‌های صنعتی البرز به ویژه بهارستان و سیمین دشت در کرج از این نظر کارنامه خوبی ندارند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز اضافه می‌کند: با اشاره به این‌که به سازمان‌‌های مربوطه در بخش صنعت بارها این امر اعلام شده است که باید با مطالعات دقیق و بر اساس راهبردهایی که تدوین می‌‌شود برنامه‌‌ها را مشخص کنند، اضافه می‌کند: واحدهای تولیدی و صنعتی باید در قالب لکه‌‌ها و شهرک‌های صنعتی ساماندهی شوند.
وی می‌گوید: نواحی و لکه صنعتی باید با هدف انتقال واحد‌های مزاحم داخل مناطق شهری در استان ایجاد شود، با انتقال واحدهای تولیدی به شهرک‌‌های صنعتی، توسعه این واحد‌ها بیش از پیش امکان ‌پذیر می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code