موضوعات
البرز

البرز 8هزار کلاس درس کم دارد

نویسنده: سولماز مجتهدی البرز-خبرنگار
امروزه در سراسر جهان منابع انسانی و مالی عظیمی برای تعلیم و تربیت كودكان و نوجوانان مورد استفاده قرار می‌گیرد...
1396/07/01
امروزه در سراسر جهان منابع انسانی و مالی عظیمی برای تعلیم و تربیت كودكان و نوجوانان مورد استفاده قرار می‌گیرد تا آن‌ها آگاهی‌ها و توانمندی‌های لازم را برای ورود به زندگی اجتماعی كسب كرده و زمینه رشد و اعتلای جامعه خود را فراهم کنند. در کشور ما با وجود افزایش جمعیت و تغییر شرایط اجتماعی از جمله گسترش حاشیه‌نشینی و مسائل اقتصادی در حوزه آموزش و پرورش و امکانات آن کاستی‌های فراوانی وجود دارد.
در این بین البرز به دلیل مهاجرپذیری بالا و به ویژه حاشیه نشینی و سکونتگاه‌های غیرمجاز، در این حوزه با چالش‌های بسیاری مواجه است که کار متولیان امر در این زمینه را سخت تر می‌کند. درست است که برای هر وزارتخانه ای بودجه ای درنظر گرفته می‌شود اما بنابر شواهد و اظهارات مسئولان امر بودجه اختصاصی این حوزه جوابگوی نیازهای آموزش و پرورش نیست و با توجه به اهمیت بالای این نهاد   نیاز است از سوی مردم توجه ویژه ای به این حوزه شود. سالیان سال است افراد خیر تحت عنوان انجمن خیران مدرسه ساز فعالیت‌های گسترده و چشمگیری در دارند اما با توجه به کمبودها فراوان این حوزه، هنوز تا رسیدن به استاندارد و شرایط مناسب در زمینه آموزش فاصله زیادی داریم و استان نوپای البرز برای تامین شرایط و امکانات آموزشی و پرورشی نیازمند توجه ویژه و همه جانبه است.

جمعیت دانش آموزی ناحیه 4 کرج  
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان با بیان اینکه البرز با دارا  بودن 8 ناحیه آموزش و پرورشی، یکی از متراکم‌ترین استان‌های کشور است، می‌گوید: ناحیه 4 کرج بیش‌ترین تعداد جمعیت دانش آموزی را بین نواحی هشت‌گانه استان دارد به طوری که جمعیت دانش آموزی این ناحیه با برخی از استان‌های کشور برابری می‌کند. «فرامرز مهدوی اصل» اظهار می‌کند: مهاجر پذیر بودن استان و روند بالای رشد جمعیت، باعث افزایش تراکم دانش آموزی و کاهش کیفیت آموزشی شده است  و اعتباراتی که به ساخت مدارس استان اختصاص می‌یابد، جوابگوی تامین نیازهای فضای آموزش دانش آموزان نیست.
مهدوی اصل در ادامه با اشاره به اینکه اکنون در استان با کمبود حدود8 هزار کلاس درس روبه‌رو هستیم، می‌گوید: سالانه به طور متوسط 400 کلاس درس به این عدد اضافه می‌شود اما امیدواریم با یاری و تعامل مسئولان و خیران نیک‌اندیش بخشی از کمبودها را جبران کنیم و سرانه فضاهای آموزشی استان را افزایش دهیم.
وی ادامه می‌دهد: در البرز15هزار و 854 کلاس درس وجود دارد که از این تعداد،  2 هزار و 301 کلاس نیاز به مقاوم سازی و 2 هزار و 746 کلاس   نیاز به تخریب و بازسازی دارد.

17 مدرسه در دست ساخت
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان البرز اظهار می‌کند: سال گذشته 40پروژه در مجموع با زیر بنای بیش از 30 هزار متر مربع و 282 کلاس درس بهره برداری شد.
مهدوی می‌گوید: در سال 96 نیز 15 پروژه با 148 کلاس درس، به زیر بنای17 هزار و800 مترمربع و اعتباری بالغ بر 17 میلیاردتومان اجرا شده است.
وی می‌افزاید: اکنون ساخت 17 مدرسه با 248 کلاس درس، به زیر بنای 31 هزار متر مربع و اعتباری بالغ بر 22 میلیارد تومان هم در حال اجراست.

 میزان مشارکت‌های مردمی
این مسئول میزان مشارکت‌های مردمی در سال 95 را مبلغ 21 میلیاردتومان و با تحقق 100 درصدی اعلام می‌کند و می‌افزاید: میزان مشارکت در 6 ماه نخست امسال، 10 میلیارد تومان بوده است . مهدوی اصل بیان می‌کند: تجهیز اداری، کلاسی و آزمایشگاهی با زیر شاخه‌های تجهیز مدارس نوساز، جایگزینی تجهیزات فرسوده و رفع کمبودهای تجهیزاتی مدارس و همچنین تامین تجهیزات سرمایشی و گرمایشی از دیگر وظایف اداره کل نوسازی مدارس استان است  و در این زمینه در سال گذشته، 16مدرسه نوساز، تجهیز و به آموزش و پرورش تحویل داده شد.

استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان در مورد سیستم گرمایشی مدارس تصریح می‌کند: در سال 95 طبق طرح استاندادسازی 64 مدرسه با 825 کلاس درس و با اعتباری بالغ بر 61 میلیارد ریال استاندارد سازی شدند. مهدوی اصل می‌گوید: در 4سال گذشته تکمیل 29 پروژه تخریب و بازسازی و احداثی با زیر بنای 44هزارو791 متر مربع و با 335کلاس درس، انجام تعمیرات اساسی 320 مدرسه، مقاوم سازی و بهسازی 11 مدرسه با زیر بنای 15هزار و 800 متر مربع و با 132 کلاس درس، ساخت 66 مدرسه خیرساز با 51هزار و845 متر مربع زیر بنا و 541 کلاس درس، ساخت 7 مکان ورزشی شامل سالن ورشی و استخر با زیر بنای 5 هزار و120 متر مربع از جمله اقدامات قابل توجهی است که انجام شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code