موضوعات
البرز

البرز؛ اولین ایستگاه كاروان صنایع دستی كشور

نویسنده:
مدیر عامل شركت حامیان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: طرح كاروان صنایع دستی ایران در اولین توقف در استان البرز افتتاح شد و به‌صورت ماهانه در 4 سطح مختلف به اجرای خود ادامه می‌دهد.
1395/04/22
به گزارش همشهری «امیر مهدی طاهری فر» ادامه داد: این 4 سطح شامل شهر تهران به‌عنوان پایتخت كشور، سطح استانی، سطح ملی كه به‌صورت سالانه در یك استان متقاضی میزبانی برگزار می‌شود و در نهایت سطح برون مرزی در قالب نمایشگاه صنایع دستی ایران در خارج از كشور برپا می‌شود.
وی اضافه كرد: سیاست ما بر این اساس است كه استان‌هایی را كه كمتر مورد توجه قرار می‌گیرند، انتخاب كنیم. البرز نیز استان نوپایی است و از نظر تنوع صنایع دستی در موقعیت خوبی قرار دارد اما توجه چندانی به این ظرفیت‌ها نشده است. بنابراین این استان را به‌عنوان اولین مقصد توقف كاروان صنایع دستی انتخاب كردیم.
طاهری‌فر گفت: در این نمایشگاه 50‌درصد غرفه‌ها به صنایع دستی همان استان اختصاص داده می‌شود. اما قصد داریم تولیدات صنایع دستی سایر استان‌ها را نیز معرفی كنیم. به همین دلیل 50‌درصد از ظرفیت نمایشگاه را نیز به صنایع دستی سایر استان‌ها اختصاص داده ایم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار نیز در این مراسم گفت: دولت توجه ویژه ای به ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی دارد و یكی از مشاغلی كه با اندك سرمایه ایجاد می‌شود، صنایع دستی است.
«هیربد معصومی» ادامه داد: برای ایجاد فرصت شغلی صنایع دستی به 20 تا 50 میلیون تومان سرمایه نیاز داریم. این در حالی است كه در سایر مشاغل خانگی حداقل 300 تا 500 میلیون تومان سرمایه لازم است تا بتوانیم یك فرصت شغلی ایجاد كنیم.
وی اضافه كرد: دولت تدابیر خوبی برای ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار در مناطق روستایی در نظر گرفته است كه اعطای وام با بهره‌ناچیز و كم بهره‌یكی از این راهكار‌هاست.
معصومی گفت: علاوه بر این یك معاونت توسعه روستایی در نهاد ریاست جمهوری ایجاد شده است كه به‌صورت مستقیم این وظیفه را دنبال می‌كند. سازمان شهرداری‌ها و دهداری‌های كشور هم كه یك معاونت دهداری در آن مستقر است به توسعه روستاها مبادرت می‌ورزد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار ادامه داد: به این‌ترتیب تلاش می‌كنیم با ایجاد اشتغال پایدار در روستاها شاهد مهاجرت معكوس از شهرها به روستاها باشیم. در البرز هم با همكاری فرمانداران تابع استان اقدامات لازم در این زمینه انجام می‌شود. شوراهای روستا و شوراهای بخش نیز نقش مؤثری در تشویق و معرفی این فعالیت‌ها دارند.
وی اضافه كرد: اخیرا شاهدیم كشور‌های همسایه صنایع دستی ما را كپی می‌كنند و اگر در این عرصه تلاش نكنیم احتمال دارد در آینده صنایع دستی ثبت شده به نام كشورمان را از دست بدهیم.
معصومی گفت: براساس آمار به دست آمده از 300 فعالیت موجود در زمینه صنایع دستی حدود 70 فعالیت در روستاها و مناطق عشایری استان در حال انجام است و قصد داریم این آمار را به 200 فعالیت افزایش دهیم.
مدیركل میراث فرهنگی استان هم در حاشیه این مراسم با تأكید بر اینكه تلاش می‌كنیم در سفر هیئت دولت به البرز تپه ازبكی به‌عنوان نماد استان انتخاب شود، گفت: ثبت جهانی تپه ازبكی در دستور كار است.
«عبدالناصر میرچی»  با اشاره به وضعیت نامناسب برخی آثار تاریخی در استان افزود: صندوق احیا آثار باستانی استانی وجود دارد اما اختیار تصمیم‌گیری در این خصوص ملی است. مزایده كاخ شهرستانك نیز انجام، بهره‌بردار مشخص و عملیات ترمیمی و احیای این اثر انجام شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code