موضوعات
البرز

اشتغال؛ مشکل اساسی مدد جویان بهزیستی

نویسنده: زهرا اشرف زاده البرز-خبرنگار
حرف از مهربانی، نوعدوستی، همدلی و مشارکت جمعی که به میان می‌آید، خیلی از مردم خود را پیشگام و داوطلب می‌دانند...
1396/05/15
حرف از مهربانی، نوعدوستی، همدلی و مشارکت جمعی که به میان می‌آید، خیلی از مردم خود را پیشگام و داوطلب می‌دانند اما انگار در زیر پوست جامعه اتفاقات دیگری در حال رخ دادن است؛ جامعه ای که در آن با مشکلات گوناگون و رفتارهای پیچیده ای روبه رو هستیم. این‌که بی‌عدالتی ما را می‌رنجاند و این‌که دیدن رنج دیگران احساس مسئولیت را در ما تحریک می‌کند، ناشی از پیوند‌های عاطفی ماست. پیوند عاطفی با دیگران روحیه عدالت‌خواهی، و مسئولیت اجتماعی را در آدم‌ها به شکلی قوی‌تر و عمیق‌تر تقویت می‌کند. شاید ما نتوانیم همیشه طبق میل باطنی مان عمل کنیم اما همواره عواطف ما بیشترین سلطه را بر رفتارمان دارد.
این‌که «بنی‌آدم اعضای یک پیکرند» یعنی از همه نظر به‌هم وابسته‌اند و انسان بی‌تفاوت وغیرمسئول نسبت به جامعه، فردی است که در روان و عواطفش دچار مشکل است. پس برای داشتن جامعه ای همراه  با توسعه اجتماعی و رفاه، نیازمند مشارکت‌های مردمی در ابعاد مختلف هستیم. برای رسیدن به این توسعه، مشارکت آحاد جامعه مدنظر است و شهروندان جدای  از تعلقات قومی و علایق اعتقادی شان، می‌توانند با توجه به صلاحیت و توانمندی ذهنی شان، در همه پدیده‌ها و متغیرها اثر گذار باشند. سازمان‌های رفاهی مانند بهزیستی که مشکلات بخش قابل توجهی از افرد آسیب پذیر جامعه را عهده دارند، نیازمند این مشارکت است اما استفاده از ظرفیت‌های مردمی و جذب حمایت خیرخواهانه شهروندان برای سازمان بهزیستی به عنوان یک سازمان دولتی با چالش‌های متعددی روبه‌روست.

مهم ترین نهاد ساماندهی اقشار آسیب پذیر
معاون اشتغال و مشارکت‌های مردمی بهزیستی استان می‌گوید:‌ بدون شک عمده‌ترین نهاد دولتی در ساماندهی طیف آسیب‌پذیر جامعه، سازمان بهزیستی است. این سازمان از چند جهت وظایف و مسئولیت‌های سنگینی را به عهده دارد؛ از یک سو مسئولیت تامین رفاه خیل عظیمی از معلولان جامعه به این سازمان محول شده و از سوی دیگر وظیفه سر و سامان دادن به وضعیت بسیاری از زنان و کودکان محروم را عهده دار است.
«طاهره نظم ده» می‌افزاید: اکثر مردم بهزیستی را با کمک به معلولان و نیازمندان می‌شناسند در صورتی که برقراری ارتباط با سازمان‌های مردم نهاد، رسیدگی به وضعیت کودکان و زنان کار وخیابان، آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای به  گروه‌های هدف  و ایجاد فرصت‌های شغلی برای آنها كمك به تأمین مسكن و بازتوانی معتادان از دیگر وظایفی است که این سازمان برعهده دارد.

نقش مشارکت مردم در پیشبرد اهداف بهزیستی
وی با اشاره به نقش موثر مشارکت‌های مردمی در پیشبرد برنامه‌های بهزیستی اظهار می‌کند: دولت بنا بر وظیفه حاکمیتی مکلف است معلولان را تحت پوشش قرار دهد اما به دلیل محدودیت‌ها و شرایط سخت مالی، قدرت تامین همه مخارج افراد تحث پوشش را ندارد. بنابراین باید تلاش شود مشارکت‌های مردمی در حوزه بهزیستی روند رو به رشدی را طی کند.
نظم ده اضافه می‌کند: درحال حاضر مهم‌ترین مشکل مدد‌جویان بهزیستی در کشور و به تبع آن در البرز اشتغال است. افرادی را داریم که برای کمک هزینه خرید یک چرخ خیاطی به ما مراجعه می‌کنند تا بتوانند برای خود شغل خانگی ایجاد کنند و می‌گویند نیازمند پوشش بهزیستی نیستیم.
معاون مشارکت‌های مردمی بهزیستی البرز اضافه می‌کند: به همین دلیل سازمان بهزیستی برای توانمندسازی مددجویان، تامین مسکن برای افراد تحت پوشش و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، معلولیت‌ها و اعتیاد نیازمند جلب مشارکت‌های مردمی است.

اقدامات بهزیستی البرز در حوزه اشتغال
نظم ده درباره اقداماتی که در حوزه اشتغال برای مددجویان البرزی شده است، می‌گوید: حمایت از مشاغل خانگی از طریق هدفمند کردن فعالیت و استفاده از ظرفیت‌ گروه‌های همیار در محله‌ها، الزام در تشکیل پرونده اشتغال مددجویان همزمان با تشکیل پرونده مددجویی آن‌ها، تفکیک مددجویان نیازمند اشتغال بر اساس مدرک تحصیلی، نوع معلولیت سن و جنس از اقداماتی است که برای اشتغال‌زایی این افراد انجام  می‌شود.
نظم ده اظهار می‌کند: اطلاع رسانی برای افزایش آگاهی مردم از مقوله بهزیستی، رفاه اجتماعی و ضرورت مشاركت آنان، ارتباط با مردم و اتخاذ سیاست درهای باز سازمان برای امور خیرخواهانه، هدایت مردم به همكاری در امور خیریه و بهره‌گیری از روش‌های حسنه در این امور از کارهایی است که برای جذب مشارکت مردمی انجام شده است. وی می‌افزاید: آگاهی افراد جامعه نسبت به خدمات تخصصی بهزیستی پایین است و به همین دلیل از مسئولان استان و همچنین اصحاب رسانه درخواست داریم تا در تغییر نگرش مردم نسبت به خدمات بهزیستی ما را یاری کنند. استفاده از ظرفیت رسانه‌ها می‌تواند به افزایش جذب مشارکت‌های مردمی در زمینه فعالیت‌های بهزیستی کمک کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code