موضوعات
البرز

ابهام در سرانجام طرح قطار شهری

نویسنده: فتانه احدی البرز-خبرنگار
از مطالبات به حق کرجی‌ها در سال‌های اخیر راه اندازی خطوط قطار شهری کرج است که تحقق پیدا نکرده است...
1396/07/19
از مطالبات به حق کرجی‌ها در سال‌های اخیر راه اندازی خطوط قطار شهری کرج است که تحقق پیدا نکرده است. در این میان از کندی و توقف طولانی عملیات و بلاتکلیفی پیش آمده در این طرح عظیم، شهروندان بیش‌ترین زیان را دیده‌اند و همچنان منتظرند تا سوت قطارشهری در کرج به صدا در آید. معضل ترافیک در کلانشهر کرج چالش هر روزه شهروندانی است که در خیابان‌های شهر تردد می‌کنند. این روزها باز شدن مدارس هم بر شدت ترافیک در ساعاتی از روز افزوده است. دوای درد این نابسامانی اجرای طرح‌هایی در زمینه توسعه حمل و نقل عمومی اعم از مترو و خطوط بی آر تی است که تاکنون کرج ازآن محروم مانده است.

به توقف پروژه قطار شهری پایان دهید
عضو شورای اسلامی شهر کرج می‌گوید: به عنوان یکی از ناظران شورای شهر کرج در سازمان قطار شهری و حومه که به سازمان حمل و نقل ریلی تغییر نام پیدا کرده است، پس از بررسی‌های به عمل آمده پیرامون عملکرد سازمان در سال‌های اخیر و نحوه مدیریت دست اندرکاران برای پیشبرد اهداف کلان، انتظار دارم تا در اسرع وقت با گرفتن تصمیم صحیح به توقف پروژه قطار شهری و معضلات مدیریتی پیش آمده تا قبل از پایان عمر شورای پنجم شهر کرج خاتمه داده شود تا شهروندان کرجی طعم شیرین استفاده از حداقل بخشی از خط 2 متروی شهر را بچشند.
«محمدحسین خلیلی اردکانی» می‌افزاید: ایجاد قطار شهری که به تعداد 6 خط به  تصویب رسیده بود به 2 خط کاهش پیدا کرد. در حالی که بسیاری از شهرها برای تصویب یک خط سال‌هاست در تلاش هستند. این خطوط با هزینه ای بالغ بر 2 میلیارد تومان مورد بررسی و مطالعه و تصویب قرار گرفته بودند.
وی ادامه می‌دهد: تخصیص بودجه به سازمان با وجود تصویب در شورای شهر قبل با دشواری و سرعتی کم درجریان بود. در سال 95 که پروژه در حال تعطیل شدن بود، ریالی بودجه عمرانی تزریق نشد و امسال نیز تا پایان مرداد ماه هیچ مبلغی تخصیص داده نشد. پیشرفت سیلویل پروژه در فاز یک (از ابتدای خط تا ایستگاه کرج) به طول 15 کیلومتر معادل 31/67 درصد است.
این عضو شورای اسلامی شهر کرج می‌گوید:  حدود 3 سال پروژه به دلیل درگیری کارفرما و پیمانکار متوقف بود و تاکنون هم به دلیل عدم تامین مالی و مشکلات قراردادی در فاز اجرا  پیشرفت چندانی نداشته است. اکنون به نظر می‌رسد تنها عملیات اجرایی ایستگاه «F» در 45متری گلشهر با حدود 30 نفر نیروی اجرایی در جریان است. بحث بسیار مهم دیگر، تملک زمین‌های مورد نیاز برای دپو، هواکش‌هاست که باید در اولویت و در کنار مراحل اجرایی خطوط پیگیری شود.

 وضعیت ایستگاه‌های در حال ساخت
خلیلی اردکانی می‌افزاید: از 15 ایستگاه فاز اول پروژه در 6 ایستگاه هنوز فعالیتی برای تعریض ایستگاه صورت نگرفته است. در حالی که برای امنیت مسافر و عبور از مقابل ایستگاه باید سکوی آن ایستگاه کامل باشد تا قطار اجازه تردد یابد. در ایستگاه‌هایی که فرآیند تعریض صورت گرفته، تکمیل کار و آماده شدن سکوها نیازمند زمانی معادل حداقل یک سال است. برای مثال در ایستگاه «C» (میدان دانشگاه) که به دلایل فوق الذکر و همچنین ورود قطار به شبکه تونل‌ها از محل دپو و پایانه‌ها بسیار حائز اهمیت است، هنوز کاری صورت نگرفته  است.
این مسئول می‌گوید: به نظر می‌رسد ساخت ایستگاه حتی بدون امکان مسافر‌گیری از زمان صفر حدودا نیاز به یک سال زمان دارد. در ایستگاه «E» (خیابان قلم) تنها سازه نگهبان اجرا شده و برای ساخت و تکمیل آن یک سال و نیم زمان نیاز است. وی ادمه می‌دهد: در این زمینه اوراق مشارکت به قیمت 100 میلیارد تومان در شهریور 94 به فروش رفت و اکنون بدون آنکه حتی فازی از طرح برای ایجاد درآمد شروع به کار کرده باشد، شهرداری حدود 3 ماه است که در حال بازپرداخت بهره 5 میلیارد تومانی آن است و تا یک سال و نیم دیگر سررسید نهایی آن فرا خواهد رسید. این موضوع برای شهر و شهرداری ایجاد مساله خواهد کرد.

حاشیه‌های خرید 2 رام قطار
خلیلی اردکانی اظهار می‌کند: خرید 2 رام قطار که از آن به عنوان سند افتخار یاد می‌شود، یکی دیگر از اشتباهات است. اول اینکه با سرعت تغییر تکنولوژی در دنیای امروز امکان قدیمی شدن ناوگان تا راه اندازی شبکه متروی کرج وجود دارد. دوم اینکه  اکنون شرایط   نگهداری این قطارها اعم از هزینه نگهداری و اجاره پارکینگ، هزینه بیمه با توجه به اهمیت موضوع و هزینه نظافت 2 رام قطار برای سازمانی بدون درآمد سنگین است. سوم اینکه 2 سال قبل شرکت متروی تهران، قطارهای متعلق به قطار شهری کرج را بدون اجازه و هماهنگی از محل نگهداری خارج کرد و برای مدتی به کار گرفت. در این زمینه شکواییه ای تهیه شد اما بدون نتیجه ماند و تنها با بازگرداندن قطارها به محل نگهداری دادگاه پایان یافت و در عمل هزینه استفاده از این 2 رام قطار به قطار شهری کرج تحمیل شد.
 
نبود اساسنامه‌ای منطبق با خواسته‌های اجرایی پروژه
خلیلی می‌گوید: نبود چارت سازمانی منطبق با نیازهای پرسنلی پروژه قطار شهری از مشکلات دیگری است که باید به آن پرداخته شود.
این عضو شورای اسلامی کرج می‌افزاید: تعدادی از بهترین و توانمندترین پرسنل قطار شهری به دلایل تبعیض در قراردادها و عدم اجرای نظام هماهنگ پرداختی درخواست انتقال و جابه جایی دادند که متاسفانه مورد موافقت قرار گرفت. برای مثال از ابتدای سال 96 تاکنون 11 نفر دیگر از پرسنل سازمان با انتقال دائمی به شهرداری مرکز و مناطق جا به جا شده‌اند. طرح طبقه بندی مشاغل در سال‌های گذشته با مبلغی در حدود 60 میلیون تومان مورد مطالعه و با نیازسنجی سازمان قطار شهری تهیه شد. این طرح به دلیل پرداخت‌های نامتعارف عده‌ای از مدیران سازمان کنار گذاشته شد. اکنون هر چند قراردادهای همه کارکنان سازمان به ظاهر یکسان است اما گروه آن‌ها طبق هیچ استانداری نیست؛ یعنی 2 فرد با سابقه کاری، تحصیلات و زمینه کاری یکسان گروه‌های متفاوت و دریافتی‌هایی با اختلاف بسیار دارند.
وی می‌گوید: شهرداری کرج در تلاش است تا اصول پرداختی قطار شهری را با شهرداری کرج تطبیق  دهند. این در حالی است که با توجه به تخصصی بودن سازمان و گسترده بودن آن پس از بهره برداری باید همه پرداخت‌ها مطابق متروی تهران باشد که این مهم در اساسنامه اولیه سازمان مورد تاکید قرار گرفته بود. این تغییرات ضرری جز اطاله روند اداری و تحمیل هزینه‌های مجدد به سیستم نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code