موضوعات
البرز

«پریسا»؛ خیابانی مغفول و مهجور

نویسنده: زهرا اشرف زاده البرز-خبرنگار
هنگامی که از پل بصیرت می‌گذریم، متوجه می‌شویم که شهرک‌هایی که در این قسمت از کلانشهر کرج به حاشیه رانده شده‌اند به شدت از ناهمگونی بصری رنج می‌برند...
1396/07/19
هنگامی که از پل  بصیرت می‌گذریم، متوجه می‌شویم که شهرک‌هایی که در این قسمت از کلانشهر کرج به حاشیه رانده شده‌اند به شدت از ناهمگونی بصری رنج می‌برند. شهرک وحدت و شهرک نگارستان  که به تازگی ساخته شده‌اند از جمله این شهرک‌ها هستند اما خیابان پریسای شرقی مانند جزیره ای درمیان این 2 شهرک  مانده است. این خیابان که ترکیبی از بافت و خانه‌های ویلایی و آپارتمان‌هایی است که به صورت غیرمجاز ساخته شده‌اند، مهاجران وشهروندانی را که تمکن مالی کمتری دارند، درخود جای داده است بدون این که زیرساخت‌های لازم شهری، فرهنگی و رفاهی در آن ایجاد شود. نبود درمانگاهی مجهز، کمبود مراکز فرهنگی و ورزشی مناسب و خرابی آسفالت خیابان‌های اصلی و فرعی از مشکلات عدیده این منطقه است. به گفته اهالی این خیابان کمبود فضای سبز، مرکز تفریحی و پارک بازی کودکان، سالن ورزشی، مراکز فرهنگی وآموزشی و افزون بر این کمبودها  وجود سگ‌های ولگرد در کوچه و خیابان از مهم‌ترین مشکلات  این محل است. نادیده انگاشتن بسیاری از کمبودهای این منطقه از چشم مسئولان  موجب  شده است این خیابان مانند نقطه ای خارج از محدوده جغرافیایی البرز   باشد.

ساخت وسازهای غیرمجاز
یکی از ساکنان این خیابان با اشاره به مشکلات این منطقه می‌گوید: موقعیت جغرافیایی منطقه باعث شده است از تمام امکانات مسلم خود محروم باشیم. هر کاری که انجام شده با پیگیری‌های مستمر ماهانه و حتی سالانه اهالی بوده است. حتی برای آسفالت خیابان هم که چندسال طول کشید، خودمان پیگیر بودیم اما همانطورکه می‌بینید هنوز هم خیلی از مشکلات حل نشده است.
«علی اشرفی» می‌افزاید: اکثر خانه‌های این خیابان به صورت غیرمجاز ساخته شده‌اند اما سوال اینجاست که وقتی به خانه‌های جواز دار بیشتراز 4یا 5طبقه مجوز نمی‌دهند، چطور برای خانه‌های بی‌کیفیت این محله اجازه ساخت 6 یا 7طبقه داده‌اند.
 
جالی خالی فضای سبز  

یکی دیگر از اهالی این منطقه با اشاره نبود فضای سبز می‌گوید: تنها پارک، فضای سبز و محل بازی برای اهالی اینجا میدان کوچک شهرک وحدت است که آن هم پارک نیست، بلکه میدانی است که اهالی از آن به عنوان فضای سبز استفاده می‌کنند و کودکانشان را به آنجا می‌برند.
«رقیه رستمی» ادامه می‌دهد: در اطراف این خیابان زمین‌های زیادی وجود دارد.   کاش مسئولان شهرداری در این زمینه اقدامی کنند. وی با اشاره به وجود سگ‌های ولگرد که آسایش را  از اهالی منطقه سلب کرده اند، می‌گوید: وجود سگ‌های ولگرد که همیشه به صورت گله ای در خیابان پرسه می‌زنند، برای اهالی مشکل‌ساز شده  است. شب‌ها که با صدای پارس سگ‌ها نمی‌شود خوابید، ابتدای صبح هم برای رفتن به مدرسه و محل کار اهالی با مشکل روبه رو هستند. رستمی اضافه می‌کند: اینطور که  ما شنیدیم شهرداری جمع‌آوری سگ‌ها را به پیمانکار سپرده است.

سد معبر مغازه داران
دیگر ساکن این خیابان از سدمعبر مغازه داران گلایه می‌کند و می‌گوید: از شهرداری می‌خواهیم برای ظاهر نازیبای این خیابان فکری بکند. از طرفی مغازه‌دارانی که اینجا مشغول کارند وسایل‌شان را در خیابان می‌گذارند و سد معبر هم یکی از مشکلات اینجا شده است. «مختار ناصری» ادامه می‌دهد: از دیگر مشکلات ما جمع آوری زباله است. گاهی تا چند روز زباله‌ها را جمع نمی‌کنند.  وقتی هم سگ‌ها به این سطل‌های زباله حمله می‌کنند دیگر مشکل دو برابر می‌شود. وی ادامه می‌دهد: چند رور قبل اداره برق برای جانمایی کابل پیاده روها را کند و بعد از اتمام کار خیابان را همان‌گونه رها کرد و رفت. ما هم چندبار مراجعه کردیم  اما نه شهرداری و نه اداره برق  به این موضوع توجهی نکردند و حال خود ساکنان باید هزینه درست کردن خیابان را بپردازند.
ناصری اظهار می‌کند: در این یکی 2 ماه پیاده روها مشکلات زیادی برای اهالی داشته است؛ از افتادن بچه‌ها در چاله تا گل ولای بعد از بارش‌های اخیر.
وی یکی از دیگر مشکلات منطقه را وجود ساختمان نیمه کاره‌ای در این خیابان  عنوان می‌کند و می‌گوید: این ساختمان برای مجتمع‌های نگارستان بوده اما چندسال است که آن را نیمه کاره رها کرده‌اند و محلی برای زندگی سگ‌های ولگرد شده است.  

ایجاد فضای سبز در گرو رفع مشکلات
مدیر روابط عمومی منطقه 10شهرداری کرج با اشاره به ضرورت ایجاد فضای سبز در این منطقه می‌گوید: با توجه به اینکه جمعیت این منطقه روز به روز بیشتر می‌شود و آن‌ها مدام از نبود فضای سبز رنج می‌برند، برنامه ای برای ساخت پارک در این منطقه وجود دارد اما زمین آن هنوز در اختیار شهرداری قرار نگرفته است.  در صورت رفع مشکلات قانونی و تحویل به شهرداری برای ایجاد فضای سبز و امکانات لازم اقدام خواهیم کرد. «مهدی نژادفلاح» ادامه  می‌دهد: بسیاری از خانه‌ها در این منطقه به صورت غیرمجاز ساخته شده است و مشکلات عدیده ای دارد اما شهرداری منطقه 10 در تلاش است تا این مشکلات را حل کند.

وفور سگ‌های ولگرد در منطقه 10
مسئول محیط زیست شهری پسماند منطقه10شهرداری کرج با تایید وجود تعداد زیاد سگ‌های ولگرد در این منطقه می‌گوید: هرروزه گروهی در حال جمع‌آوری این سگ‌ها از محدوده منطقه 10 هستند اما افرادی از شهرک‌های اقماری سگ‌های مناطق خود را در این منطقه رها می‌کنند. ما در حال پیگیری وشناسایی این افراد هستیم.
«رضا احمدوند» ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه تنها پناهگاه سگ‌ها در شهر کرج پناهگاه شهرداری کرج است وبه دلیل اینکه آن‌ها جایی برای نگهداری ندارند و بودجه ای برای ساماندهی آن مکان دیده نشده است، هر هفته سگ‌های ولگرد را از مناطق خود جمع آوری می‌کنند و به این مناطق می‌آورند.
وی اظهار می‌کند: گروه‌های ما با تماس شهروندان در محل حاضر می‌شوند تا مشکل را برطرف کنند اما تعداد سگ‌ها به قدری زیاد است که این مشکل همیشه به چشم می‌آید.

5_653415.jpg  اجرای طرح برخورد با سدمعبر
معاون خدمات شهری شهرداری منطقه 10 درباره مشکل جمع  آوری زباله در این خیابان می‌گوید: جمع‌آوری زباله هر روز انجام می‌شود. اما در این خیابان کمبودهایی نظیر سطل‌های مکانیزه وجود دارد که دستور خرید را صادر کرده‌ایم. «مجتبی قمرپور» با اشاره به طرح ضربتی برخورد با سد معبر در این منطقه اظهار می‌کند: برای سهولت در رفت و آمد شهروندان و برخورد با متخلفان و صنوف مزاحم، حوزه خدمات شهری منطقه 10 شهرداری کرج، طرح ضربتی جمع آوری عاملان سد معبر را با همکاری عوامل نیروی انتظامی، پلیس راهور و واحد کنترل نظارت اجرایی کرده است. وی ادامه می‌دهد: این طرح 2 هفته است که از جاده ملارد آغاز شده است و حتما به این خیابان هم خواهد رسید. همچنین ماموران حوزه کنترل نظارت منطقه تا کنون در چند عملیات ضربتی نسبت به جمع آوری دستفروشان، توقیف خودروهای فرسوده و 4 چرخه‌های دوره گرد اقدام کرده‌اند.  قمر پور اظهار می‌کند: ایجاد هرگونه سد معبر در اماکن عمومی و استفاده از معابر برای کسب درآمد برابر قانون ممنوع است و با جدیت با متخلفان در این زمینه برخورد می‌شود. اهالی این منطقه نیز در صورت بروز در زمینه خدمات شهری اعم از جمع آوری زباله یا سد معبر می‌توانند با معاونت خدمات شهری منطقه ده تماس بگیرندارسال پیام اشتراک 
 
 Security code