موضوعات
البرز

«پردیسان» در فراق توسعه

نویسنده: خدیجه ستارزاده‌ البرز- خبرنگار
«پردیسان» یکی از شهرک های کرج است که در محدوده خدمات شهرداری منطقه 5 و نزدیک به مترو گلشهر قرار دارد...
1396/06/22
«پردیسان» یکی از شهرک های کرج است که در محدوده خدمات شهرداری منطقه 5 و نزدیک به مترو گلشهر قرار دارد. این شهرک در سال‌های گذشته توسط تعاونی مسکن نیروی انتظامی ساخته شد وبا توجه به محصور و بسته بودن ازاطراف، دیگرگنجایش ساخت وساز و توسعه نداشته وغیراز چندقطعه انگشت‌شمارزمین خالی دراین شهرک، مابقی قطعه‌ها ساخته شده اند.
بنا به اظهاراهالی آب این شهرک در ابتدای ساخت با یک حلقه چاه کشاورزی دراین منطقه تامین می‌شد اما بعد ازمدتی که مردم با کمبود شدید آب و مشکلات جانبی آن مواجه شدند به دلیل عدم تمکین شرکت تعاونی مسکن، با شکایت و گذراندن مراحل قانونی توسط مردم و پیگیری فرمانداری ودادستانی کرج این منطقه تحویل شرکت آب وفاضلاب شد. بازهم به گفته مردم این منطقه ازابتدا نیازهای شهری و رفاهی متناسب با جمعیت آن درنظر گرفته نشده واکنون که دیگر فضایی هم برای توسعه نمانده است.

افت فشار آب، معضلی برای اهالی
یکی ازساکنان این شهرک اظهار می‌کند: مدت هاست فشارآب در این منطقه کم است.
«لاله صدیق» می‌گوید: اگر خانه ای پمپ نداشته باشد به طور کامل آب ندارد. آپارتمان‌هایی هم که پمپ دارند با افت فشار مواجه هستند.
صدیق می‌گوید: در کوچه ما تعداد طبقات ساختمان‌ها زیاد نیست و بیشتر خانه ها 3 طبقه است اما با وجود این اهالی از فشار کم آب ناراضی هستند.
وی می‌افزاید: از زمانی که لوله جلوی مترو ترکید این مشکل حادترشده و مجبوریم از کولربدون پمپ استفاده کنیم چرا که آب تا پشت بام نمی‌رسد و اگر پمپ آب روشن باشد باعث سوختن آن می‌شود.
صدیق می‌گوید: به دلیل افت فشار، پکیج داخل ساختمان هم درست کار نمی‌کند و بیشتر اوقات آب گرم نداریم. البته گاهی هم آب به کل قطع می‌شود.

جای خالی مراکز آموزشی وفرهنگی در شهرک
یکی دیگر از اهالی از نبود مهدکودک مناسب و مدرسه در مقاطع مختلف در این شهرک می‌گوید و اینکه برای بحث آموزشی و فرهنگی فرزندانی که دراین شهرک زندگی می‌کنند هیچ تدبیری اندیشیده نشده واکنون دیگر امکان ساخت مدرسه یا مرکز فرهنگی در این شهرک وجود ندارد چرا که همه فضای این منطقه ساخته شده و فضایی برای توسعه وجود ندارد.
«مونا ولی زاده» می‌گوید: زمان ساخت این شهرک این موضوع درنظرگرفته نشده که اهالی این شهرک نیاز به تحصیل و آموزش وفرهنگ دارند.اکنون فرزندان ما باید به شهرک چمران یا شهرک مترو بروند.
وی می‌افزاید: در شهرک فقط 2 بوستان کوچک وجود دارد که جوابگوی جمعیت آن نیست ودرحقیقت کودکان والبته بزرگترها از فضای سبز و وسایل ورزشی در پارک محروم هستند.

نبود امنیت مناسب
یکی از جوانان این محل از نبود امنیت مناسب در این منطقه گلایه دارد و می‌گوید: از ساعت10 شب به بعد در این منطقه با مشکلات مختلفی در زمینه ایجاد ناامنی مواجه هستیم.
«داود مرادپور» در توضیح این مساله می‌گوید: سرقت، وجود معتادان و سرعت بالای خودروهایی که بی‌محابا رانندگی می‌کنند از نمونه های این مشکل هستند.

نوسان برق در شهرک
یکی از ساکنان این محله می‌گوید: قسمت انتهایی شهرک مشکل روشنایی داشت و به دلیل تاریکی مشکلات امنیتی نیز به وجود می‌آمد اما این اواخر اداره برق این مشکل را حل کرد و با ایجاد روشنایی، بسیاری از مشکلات برطرف شد.
«سهیل محمودی» با تشکر از مسئولان اداره برق در این خصوص می‌گوید: مدتی است قطعی ونوسان برق داریم واز مسئولان درخواست رسیدگی به این موضوع را دارم.

نبود مرکز درمانی و داروخانه
یکی از کسبه این محله نیز نبود درمانگاه وداروخانه در شهرک را از مشکلات بزرگ محل عنوان کرده ومی‌گوید: برخی از ساکنان وسیله نقلیه ندارند و در صورت بروز اتفاق ومشکلی برای سلامتی یکی از افراد خانواده باید با سختی خود را به درمانگاه دیگر مناطق کرج برسانند.
«رسول قمی» می‌گوید: حتی یک مرکز بهداشت یا درمان گاهی کوچک در این شهرک نیست که بتوان کمک ها واقدامات اولیه پزشکی را از آنها گرفت تا بیمار به مراکز درمانی مجهز منتقل شود.

افزایش سرقت در3 سال گذشته
قمی با بیان اینکه 9 سال در این شهرک ساکن است می‌گوید: حدود3 سال است که امنیت این شهرک کم شده و سرقت در شهرک زیاد شده است. به خصوص سرقت از خودروها ،شب‌ها لاستیک را از زیر خودروها در می‌آورند یا قطعات دیگر خودرو ها را سرقت می‌کنند.
وی می‌افزاید: با نامه نوشتن به اعضای شورای شهر خواستار رسیدگی به مشکلات این شهرک از قبیل فرهنگی و درمانی و امنیتی شده‌ایم.

توضیح در خصوص افت فشار آب
مدیر شرکت آب وفاضلاب مهرشهر با بیان اینکه به صورت عمومی در این منطقه قطعی آب نداریم می‌گوید: اگر کمبود فشار آب هم موردی باشد باید اطلاع داده شود تا بررسی شود البته تماسی از این شهرک با 122 نداشتیم که قطعی آب یا افت فشاردرمنطقه را اعلام کند.
«علی برخوردار» می‌افزاید: درشهرک پردیسان به دلیل قولنامه ای بودن و ساخت وساز بدون نظارت وغیراساسی، پمپ ومخزن برای بعضی ملک ها تامین نمی‌شود و این اهمال موجب کاهش و افت فشار آب می‌شود. گاهی هم در برخی ملک ها بنا به دلایلی اعم از گرفتگی توری پشت کنتور موجب افت فشار در ملک مذکور شود.
وی ادامه می‌دهد: طبق آیین نامه نیروگاه ما تا 2طبقه روی پیلوت باید فشار آب را تامین کنیم و در مورد ملک‌هایی با طبقات بالاتر باید با تامین پمپ ومخزن توسط مشترکان آبرسانی لازم انجام شود.

نصب پمپ بدون مخزن تخلف است
برخوردار در ادامه اظهار می‌کند: در صورتی که اهالی بدون نصب مخزن ومستقیما با نصب پمپ به شبکه اقدام به تامین آب می‌کنند موجب تنش در شبکه آب می‌شود.وی با بیان اینکه طبق استاندارد شرکت آب وفاضلاب به ازای هر خانوار 250لیترو به عنوان مثال برای ساختمان 4 واحدی مخزن هزار لیتری باید نصب شود می‌گوید: این مخزن پر می‌شود وبعد توسط پمپ تامین فشار، آب به همه طبقات می‌رسد، علاوه بر آن آب موجود در مخزن ذخیره ای برای زمان قطعی آب یا مواقع ضروری است.
مدیر شرکت آب وفاضلاب مهرشهر می‌گوید: در مجموع در این منطقه مشکل عمومی نداشته و شبکه‌ای استاندارد و فشار متعادل و داریم و چنانچه مردم از پمپ مستقیم استفاده می‌کنند، اینکار تخلف است. اگر به صورت موردی قطعی یا افت فشار دارند به 122 اطلاع دهند تا بررسی شود، شاید انشعاب یک منزل مشکل داشته باشد.

پردیسان در بین مناطق حداقل خاموشی را دارد
مدیر امور دیسپاچینگ و فوریت های برق استان البرز  در مورد خاموشی شهرک پردیسان می‌گوید:  این شهرک جزومناطقی است که حداقل خاموشی را دارد و دراین مجموعه در2ماه گذشته خاموشی ها درحد10 تا15 دقیقه بوده وخاموشی جدی نداشتیم.
«رضا وثیق» درخصوص نوسان ولتاژ برق می‌گوید: با توجه به اینکه درفصل تابستان و پیک مصرف قرار داریم ممکن است مشترکان با نوسانات مقطعی مواجه باشند اما دراین محدوده گزارشی در سامانه نبوده و در صورت اعلام گزارش سریعا پیگیری ومطالعات در محل انجام می‌شود.
وثیق می‌افزاید: شاید مشترکی به دلیل ساخت وساز در ملک همجوار یا جوشکاری دچار نوسان برق شود یاگاهی هم به دلیل ضعف ونوسان درشبکه اداره برق دچار مشکل شود بنابراین باید مشخصا اعلام و گزارش شود تا دلیل نوسان بررسی شود.

5_653415.jpg پردیسان در بین مناطق حداقل خاموشی را دارد
مدیر امور دیسپاچینگ و فوریت های برق استان البرز  در مورد خاموشی شهرک پردیسان می‌گوید:  این شهرک جزومناطقی است که حداقل خاموشی را دارد و دراین مجموعه در2ماه گذشته خاموشی ها درحد10 تا15 دقیقه بوده وخاموشی جدی نداشتیم.
«رضا وثیق» درخصوص نوسان ولتاژ برق می‌گوید: با توجه به اینکه درفصل تابستان و پیک مصرف قرار داریم ممکن است مشترکان با نوسانات مقطعی مواجه باشند اما دراین محدوده گزارشی در سامانه نبوده و در صورت اعلام گزارش سریعا پیگیری ومطالعات در محل انجام می‌شود.
وثیق می‌افزاید: شاید مشترکی به دلیل ساخت وساز در ملک همجوار یا جوشکاری دچار نوسان برق شود یاگاهی هم به دلیل ضعف ونوسان درشبکه اداره برق دچار مشکل شود بنابراین باید مشخصا اعلام و گزارش شود تا دلیل نوسان بررسی شود.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code