موضوعات
البرز

«مهارت‌های نرم»؛ كلید پیشرفت

نویسنده: كبری موحدی منصور متخصص روان‌سنجی
امروزه رفتار متناسب در بسیاری از مكان‌ها باعث پیشرفت و پسرفت افراد می‌شود...
1395/09/16
امروزه رفتار متناسب در بسیاری از مكان‌ها باعث پیشرفت و پسرفت افراد می‌شود. افراد می‌توانند با رفتارهای متناسب در محل كار ارتباط خوبی را با همكاران خود برقرار كنند. در واقع مهارت‌های برخورد با دیگران و موفقیت در شغل نوعی تكنیك است كه افراد می‌توانند با آموزش سطح خود را در آن افزایش دهند.
شما از بین 2 نفر پزشك كدام یك را انتخاب می‌كنید؟ كسی كه با شما همدردی می‌كند و به حرف شما گوش می‌سپارد یا آن كه شما را تنها چون یك شماره در بین صف بیمارانش می‌بیند؟ از كدام فروشنده خرید می‌كنید؟ كسی كه خوش برخورد و با حوصله خدمات ارائه می‌كند یا كسی كه بدون انعطاف و بی‌ادب به نظر می‌رسد؟ كارفرماها نیز از بین صدها متقاضی استخدام كه مدارك زیادی در دست دارند، در نهایت كسی را انتخاب می‌كنند كه از مهارت‌های ارتباطی بالاتری برخوردار هستند.
این مثال‌ها «مهارت های نرم» و «مهارت‌های سخت» را مقایسه می‌كنند. مهارت‌های سخت حاصل آموزش‌های رسمی، دانشگاهی یا فنی هستند درحالی كه مهارت‌های نرم از قبیل توانایی ارتباط موثر، تفكر خلاق و مثبت اندیشی، به ویژگی های فكری و رفتاری افراد مربوط می‌شوند. گرچه برای یافتن شغل، داشتن تخصص و مهارت ضروری است كه با مدارك و گواهی نامه می‌توان آن را به كارفرما ارائه كرد، اما امروز برای موفقیت در شغل، برخورداری از مهارت‌های نرم امتیازی محسوب می‌شود كه حتی بیشتر از تخصص و تحصیلات تعیین‌كننده هستند و اغلب كارفرمایان هنگام استخدام افراد، این ویژگی‌ها را در متقاضیان ارزیابی می‌كنند.
یك پژوهش در بین كارفرمایان نشان داده كه به نظر آنها بیشتر از نیمی از افرادی كه برای آنان كار می‌كنند فاقد انگیزش لازم برای ادامه یادگیری و پیشرفت در شغل خود هستند. از هر 10 نفر، 4 نفر نمی‌توانند با همكاران خود به صورت مشترك كار كنند و فقط 19 درصد از كسانی كه متقاضی شروع كار در سطح مقدماتی هستند در عادات كاری خود انضباط لازم را دارند.
یك سایت تحقیقاتی برای كمك به افراد كارجو، صدها هزار پروفایل شغلی افرادی را كه بین سال‌های 2014 تا 2015 شغل خود را تغییر داده بودند، بررسی كرد و نتایج نشان داد كه بیشترین مهارت‌هایی كه كارفرمایان خواهان آن هستند، عبارتند از:
ـ برقراری ارتباط موثر در محیط كار
ـ مسئولیت پذیری، اعتماد به نفس و نظم
ـ انطباق پذیری و ارائه راهكارهای مؤثر برای مشكلات و مسائل
ـ كارایی گروهی، مشاركت و توانایی حل اختلاف نظرها
‌ـ مثبت اندیشی و انگیزه برای دستیابی به اهداف و كسب موفقیت
‌ـ مفید بودن در سازمان، علاقه به خدمت‌رسانی
ـ داشتن توانایی‌های تخصصی.
فقط مورد آخر كه شایستگی های فنی است بر آنچه در طول دوران تحصیل و دانشگاه قابل آموزش هستند تأكید كرده است و 6 مورد اول در این فهرست به توانمندی‌های فردی و ذهنی كاركنان اشاره می‌كند كه چند سالی است به روش‌های مختلفی مورد بررسی قرار گرفته است. دسته بندی‌های متنوعی با اسامی مختلف از قبیل مهارت‌های انسانی، مهارت‌های زندگی و مهارت‌های نرم برای آنها پیشنهاد شده كه البته تفاوت هایی با هم دارند.
خبر خوب اینكه مهارت‌های نرم را می‌توانیم در خود تقویت كنیم و خبر بهتر آنكه یادگیری این مهارت‌ها نه‌تنها به یافتن شغل و رشد شغلی كمك می‌كند بلكه تاثیر بسیار زیادی در بهبود زندگی خانوادگی و اجتماعی افراد دارد. برای رسیدن به این هدف می‌توانید این‌گونه عمل كنید:
 ‌ـ روی خودتان سرمایه گذاری كنید.
 ‌ـ مطالعه كنید و آموزش ببینید.
‌ـ مهم‌ترین مهارت‌های مورد نیاز خود را كشف كنید و برای تقویت آنها از یك مربی كمك بگیرید.
‌ـ برای كمك به دیگران داوطلب شوید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code