موضوعات
چهارمحال بختياری

یادگار زند

نویسنده: پروین امامی / خبرنگار استان‌ها
آورگان روستایی است از توابع شهرستان بروجن استان چهارمحال و بختیاری. این روستا در بخش بلداجی این شهرستان و در 12 کیلومتری جنوب غربی بلداجی و 40 کیلومتری شهر بروجن واقع شده است...
1396/08/29
آورگان روستایی است از توابع شهرستان بروجن استان چهارمحال و بختیاری. این روستا در بخش بلداجی این شهرستان و در 12 کیلومتری جنوب غربی بلداجی و 40 کیلومتری شهر بروجن واقع شده است. ارتفاع روستای آورگان از سطح دریا 1900 متر است. آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد است. آورگان یکی از روستاهای قدیمی و تاریخی استان چهارمحال و بختیاری است و از گذشته‌های دور محل استقرار جوامع انسانی بوده است.
گفته می‌شود شکل‌گیری هسته اولیه روستای آورگان به بیش از 250 سال می‌رسد. آرامگاه امامزاده عباس علی در داخل این روستا، نشانه‌ای از قدمت تاریخی این روستا است. این روستا در تالاب میان‌کوهی بنا شده است و سرچشمه عظیم آب معروف به باغ آورگان از کنار روستا می‌گذرد. فعالیت‌های اقتصادی مردم این روستا بر محور دامداری، کشاورزی و باغداری می‌گردد. گروهی از مردم نیز در بخش خدمات و تولید صنایع دستی اشتغال دارند. از جمله جاذبه‌های این روستا می‌توان به چشم‌اندازهای زیبا و آب و هوای مطلوب اشاره کرد.
باغ‌های انبوه و گسترده و درختان انگور، بادام، گردو و انواع دیگر میوه‌ها از نکات جالب توجه این روستا هستند. درختان کهنسال گردوی کریم‌خانی این روستا، از یادگارهای دوره حکومت زندیه  و واجد ارزش‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی است. دره یا تنگ سیاه هم از دیگر جاذبه‌های طبیعی روستا است.
این دره یکی از تفرجگاه‌های زیبای روستای آورگان و استان چهارمحال و بختیاری است. در بهار و تابستان انواع گل‌های وحشی رنگارنگ زیبا و گیاهان دارویی چون رازیانه، بومادران، کنگر، ختمی، پونه و آویشن، سراسر این دره می‌رویند. دسترسی به آورگان از طریق شهرهای بروجن، بلداجی، اردل و گندمان امکان‌پذیر است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code