موضوعات
چهارمحال بختياری

همشهری 4 معضل مهم نسل جوان را بررسی می‌کند

گره گشایی از مشکلات جوانان با تدبیر و امید

نویسنده:
ناهيد محمدپور‌ـ خبرنگار همشهري: روز جوان فرصتي است تا به جوانان بيشتر بپردازيم و مسائل و مشكلات آنها را مرور كنيم، اما اگر بخواهيم ريشه‌اي معضلات آنها را بررسي كنيم بايد سراغ آمار برويم تا بتوانيم قضاوت درست‌تري داشته باشيم. به همين دليل بيشترين و كمترين اعداد و ارقام مسائلي كه جوانان با آنها درگيرند زبان گويايي است براي شناختن معضلات جوانان و اين‌كه بتوانيم چاره‌اي اساسي براي رفع آنها بينديشيم. طبق گزارش‌ها، بيكاري، فرار مغزها و طلاق و جدايي از عمده‌ترين مشكلات جوانان كشور در حال حاضر است كه حل آنها مي‌تواند تأثير به‌سزايي در پوياتر شدن نسل جوان كشور داشته باشد. در اين گزارش نگاهي مي‌اندازيم به اين مشكلات و اين‌كه كدام استان‌ها بالاترين رتبه‌ها در اين زمينه را به خود اختصاص داده‌اند.
1393/03/19
استان گلستان و لرستان داراي
كمترين و بيشترين نرخ بيكاري
 
بيكاري جوانان در بسياري از استان‌ها به يك معضل بزرگ تبديل شده است. طبق آمارهاي رسمي حدود 3 ميليون نفر در سال گذشته در استان‌هاي كشور بيكار بوده‌اند و نرخ بيكاري در 23 استان 2 رقمي بود كه بخش اعظمي از آنها را جوانان شامل مي‌شوند. هر چند آمارهاي غيررسمي رقم بيكاري را بسيار بيشتر از اين عنوان مي‌كنند. گفته مي‌شود نرخ بيكاري در 7 استان بيش از 15‌درصد و در 16 استان نيز بيش از 12‌درصد بوده است كه در بخش مربوط به بيكاري جوانان 15 تا 24 ساله 26/1درصد بيكاري وجود داشت. آمارها همچنان نشان مي‌دهد استان‌هاي گلستان و لرستان به‌ترتيب با 4 و18/9درصد داراي كمترين و بيشترين نرخ بيكاري در ميان استان‌هاي كشور را در سال گذشته داشته‌اند. براساس نتايج آمارگيري از نيروي كار كه از سوي مركز آمار ايران انتشار يافته است، 18 استان كشور نرخ بيكاري 2 رقمي و 13استان كشور نرخ بيكاري يك رقمي دارند كه استان‌هاي كرمان و هرمزگان به‌ترتيب با 5/4و
5/8درصد بعد از گلستان داراي كمترين نرخ بيكاري هستند. همچنين استان‌هاي گيلان و كردستان نيز به‌ترتيب با
16/4درصد و 16/1درصد پس از لرستان بيشترين نرخ بيكاري را در ميان ساير استان‌هاي كشور به خود اختصاص داده‌اند. از سويي ديگر شهرستان گچساران با وجود برخورداري از نعمت نفت و گاز و نقش آن در توليد يك چهارم نفت كشور، براساس آمارهاي موجود ۱۷ هزار بيكار دارد گفته مي‌شود نرخ بيكاري در گچساران ۳ برابر متوسط نرخ بيكاري در استان كهگيلويه و بويراحمد بوده و اين جاي سؤال دارد كه چرا آمار بيكاري در اين شهرستان بايد از ديگر شهرهاي استان بالاتر باشد. به گفته احمد صفايي اقتصاددان و مدرس دانشگاه در گيلان، بيكاري يكي از اساسي‌ترين معضلات جاري جامعه ايران است كه بيش از همه جوانان را تهديد مي‌كند. وي معتقد است به دليل نبود مديريت صحيح ما نتوانستيم بازار كار مناسبي براي جوانان ايجاد كنيم. صفايي با بيان اين‌كه اقتصاد ايران نيازمند تحول بسيار است مي‌افزايد: ما بايد درك درستي از شرايط كنوني و همچنين امكانات موجود در كشور داشته باشيم تا بتوانم با برنامه‌ريزي و اجراي صحيح تحولي در بازار كار به وجود‌آوريم. وي تأكيد مي‌كند كه رشد اقتصادي منفي سال‌هاي اخير تهديدي جدي براي بازار كار است به همين دليل بايد با استفاده از استادان دانشگاه، محققين و اقتصاددانان ريشه‌اي به مسائل اشتغال بپردازيم و سياست سخت گيرانه‌تري را براي جبران كمبودها و سوء‌مديريت‌ها اعمال كنيم. به گفته اين كارشناس هم اكنون سرمايه‌هاي نهفته‌اي در كشور وجود دارد كه بسياري از كارشناسان و استادان از آنها ياد مي‌كنند اما متأسفانه هيچ توجهي براي بهره‌برداري بهينه از اين نعمت‌هاي خدادادي صورت نمي‌گيرد.
اصفهان پس از تهران داراي بيشترين آمار نخبگان

به گفته معاون فناوري رئيس‌جمهوری، استان اصفهان پس از تهران بيشترين آمار نخبگان كشور را دارد اين در حالي است كه سال گذشته استان فارس رتبه دوم كشور را به خود اختصاص داده بود اما ايران در زمينه مهاجرت نخبگان در ميان كشورهاي دنيا در رتبه دوم قرار دارد، به‌طوري كه وزير علوم مي‌گويد هر سال ۱۵۰ هزار نفر از نخبگان كشور را ترك مي‌كنند. كارشناسان معتقدند مسائل اقتصادي و آينده شغلي، اهميت ندادن به خواسته‌هاي نخبگان، عدم شايسته سالاري، اميد نداشتن به آينده و... از مواردي هستند كه مغزهاي كشور را به فرار وادار مي‌كند.

خراسان و ايلام داراي
بيشترين و كمترين آمار طلاق

در بسياري از استان‌ها طلاق سير صعودي داشته است. به‌طوري كه استان خراسان با 4 هزار و 250 مورد بيشترين آمار طلاق را در كشور به خود اختصاص داد و جاي استان البرز را گرفت. استان سيستان و بلوچستان با 14/7 نيز در صدر آمار ازدواج قرار دارد. سال گذشته بيشترين طلاق ثبت شده مربوط به سنين 25 تا 29 سال و زنان 20 تا 24 سال است كه حدود 12 هزار و 53 مورد بوده است. سال گذشته بيشترين موارد طلاق ثبت شده در تهران با 19هزار و 997 مورد بود و خراسان رضوي 11هزار و 519 در جايگاه بعد قرار داشت كه امسال اين استان از پايتخت هم پيشي گرفت. كمترين واقعه نيز در ايلام با 414 مورد و چهار محال و بختياري با 705 مورد رخ
 داده است. الهام اسكندرپور روان‌شناس شخصيت معتقد است طلاق فرايند پيچيده‌اي است كه تا آخر عمر زوجين را درگير مي‌كند چرا كه خاطرات دوران زندگي مشترك هيچ‌وقت به‌طور كامل از ذهن آنها پاك نمي‌شود و داشتن فرزند نيز بر اين موضوع دامن مي‌زند. وي با بيان اين‌كه تقويت نهاد خانواده يكي از اصلي‌ترين راهكارهاي مقابله با طلاق است مي‌گويد: اگر خانواده سالم باشد شما روابط پويا همراه مشاركت را مي‌توانيد مشاهده كنيد و روابط همراه با اقتدار، انعطاف و احترام نيز مشهود است.
به گفته اين روان‌شناس فراگيري مهارت‌هاي زندگي و آموزش قبل از ازدواج كمك بسياري به استحكام خانواده مي‌كند. وي معتقد است بسياري از زوجين هيچ درك درستي از نيازهاي متقابل يكديگر و آشنايي با سبك و روش‌هاي مقابله با بحران‌هاي زندگي ندارند و در مقابل مشكلات، راهكاري جزء پاك كردن صورت مسأله نمي‌دانند.
اسكندرپور ادامه مي‌دهد: بسياري از جوانان مهارت درست حرف زدن، خوب گوش دادن، به موقع انتقاد كردن و چگونه زيستن را ندارند كه اين موضوع آنها را در زندگي مشترك با مشكلات عديده‌اي روبه‌رو خواهد كرد.
بيشترين ترك تحصيل در آذربايجان غربي، همدان و آذربايجان شرقي
 
ترك تحصيل در جوانان به علت‌هاي مختلفي اتفاق مي‌افتد. ازدواج، مشكل جدايي از والدين، زندگي خانوادگي آشفته، جدايي يا مرگ زودهنگام يكي از والدين يا الگوي جا افتاده در خانواده از عوامل ترك تحصيل زودهنگام آنان عنوان مي‌شود.
طبق آمار در سال تحصيلي 92‌ـ 91 بيشترين عامل ترك تحصيل، ازدواج با ۵۶ مورد و مهم‌ترين مشكلات خانوادگي و ساير با ۸ مورد و استان‌هاي آذربايجان غربي، همدان و آذربايجان شرقي به‌ترتيب با ۷، ۸ و ۶  درصد بيشترين ترك تحصيل‌كنندگان را به علت ازدواج به خود اختصاص داده است. اين در حالي است كه آمارهاي غير‌رسمي رقمي بسيار بيشتر از اين را نشان مي‌دهند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code