موضوعات
چهارمحال بختياری

کاردانان و کارشناسان بیکار

نویسنده:
چهارمحال و بختیاری با نرخ بیکاری 3/20 درصد دومین استان کشور با چالش جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی بیکار مواجه است...
1396/07/18
چهارمحال و بختیاری با نرخ بیکاری 3/20 درصد دومین استان کشور با چالش جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی بیکار مواجه است.
به گزارش ایرنا، به گفته مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری هم اکنون 42 هزار نفر در مراکز کاریابی استان ثبت نام کرده‌‌اند که از این تعداد 16 هزار نفر فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند.
سید عباس جزایری افزود: این در حالی است که آمار غیررسمی بیکاران استان به 55 هزار نفر نیز می‌رسد چرا که عده‌ای از افراد جویای کار در مراکز کاریابی ثبت نام نکرده و جزو آمار رسمی به شمار نمی‌آیند.
وی با بیان این‌که 60 درصد جمعیت بیکار استان را مردان به خود اختصاص داده اند، تصریح کرد: همچنین 60 درصد بیکاران استان فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند و 40 درصد آن دارای مدارک تحصیلی دیپلم و زیردیپلم هستند.

اجرای طرح کارورزی
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اجرای طرح کارورزی با هدف اشتغالزایی برای جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی افزود: این طرح همزمان با سراسر کشور از 23 اردیبهشت در استان آغاز شده است.
جزایری خاطرنشان کرد: با گذشت پنج ماه از اجرای این طرح، تاکنون 3 هزار و 450 فارغ التحصیل دانشگاهی استان در این سامانه ثبت نام کرده است وی با بیان این‌که این طرح با هدف افزایش مهارت آموزی فارغ التحصیلان دانشگاهی و تسهیل جذب در بازار کار طرح‌ریزی شده است، گفت: حضور کارورز در محیط کار و ایجاد ارتباط بین وی و واحد پذیرنده امکان جذب توسط واحدهای تولیدی را بخوبی فراهم می‌کند.
جزایری با اشاره به ثبت نام واحدهای پذیرنده کارورز، اظهار کرد: تاکنون 75 واحد اقتصادی در این طرح ثبت نام کرده‌‌اند که کارهای صدور مجوز و سیر مراحل قانونی آنها در دست انجام است.

اصلاح ساختاری ایده ها
برهمین اساس در حالی که برخی از کارشناسان نسبت به اجرای طرح کارورزی در رفع مشکل بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی ابراز امیدواری می‌کنند اما عده دیگری معتقدند این موضوع نیاز به اصلاح ساختاری دارد و باید در ارائه رشته‌های دانشگاهی به دانشجویان بر اساس نیاز بازار اقدام کرد.
یک مدرس دانشگاه در همین خصوص گفت: تعداد روزافزون فارغ التحصیلان و نبود تناسب میان رشته‌های دانشگاهی عامل افزایش آمار بیکاری در کشور و به تبع آن در استان شده است.
علی نصیری افزود: برنامه‌ریزی درست در زمینه هدایت دانشجویان به رشته‌های موردنیاز بازار کار و پس از آن هدایت فارغ التحصیلان به سمت مشاغل متناسب با رشته خود می‌تواند تا حد زیادی راهگشا باشد.
وی با بیان این‌که تحصیل دانشجویان در برخی از رشته‌های دانشگاهی بیش از ظرفیت بازار کار است، تصریح کرد: اگر بانک اطلاعاتی جامعی در خصوص نیازمندی‌های بازار کار تهیه شود و در زمان انتخاب رشته به دانشجویان ارائه شود، می‌توان تا حد زیادی از شکل گیری معضل بیکاری این قشر جلوگیری کرد.
این کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد: هرچند دولت طرح‌های اشتغالزایی از جمله طرح کارورزی، کاج و مشاغل خانگی را به کار گرفته اما با این وجود نیاز به اصلاح ساختاری در سیستم آموزش عالی و ایجاد رشته‌های تحصیلی متناسب با بازار کار وجود دارد.

کار از روی ناچاری
فاطمه حیدری دانش آموخته رشته کامپیوتر یکی از جوانانی است که به صورت مقطعی و محدود با یکی از دفاتر فنی شهر همکاری دارد که به گفته وی، این فعالیت هیچ گونه توجیه اقتصادی و اجتماعی برای وی ندارد.
وی در این باره می‌گوید: زمانی که در رشته کامپیوتر در دانشگاه پذیرفته شدم بازار کار برای این رشته بسیار خوب بود، اما زمانی که فارغ التحصیل شدم به سبب اشباع بازار کار و حجم بالای فارغ التحصیلان این رشته موفق به کسب شغل مناسبی برای خود نشدم.
حیدری تصریح کرد: چند سال است که جویای کار مناسبی هستم و بارها در آزمون‌های استخدامی شرکت کرده ام، اما به سبب محدودیت‌ها و جمعیت متقاضیان تاکنون موفق به قبولی در آزمون نشده‌ام.
وی خواستار حمایت بیش از پیش مسئولان از فارغ التحصیلان دانشگاهی شد و افزود: اگر امکان اشتغال دولتی وجود ندارد انتظار می‌رود با تقویت بخش خصوصی زمینه برای اشتغال جوانان جویای کار بهتر از قبل فراهم شود.

   شاخص بیکاری در استان
مرکز آمار ایران در نظام آمارگیری خود بیکار را اینگونه تعریف کرده است؛ بیکار به تمام افراد 10 ساله و بیشتر اطلاق می‌شود که فاقد کار باشند (اشتغال مزد بگیری یا خود اشتغالی)، آماده برای کار باشند (برای اشتغال مزد بگیری یا خود اشتغالی آماده باشند) و جویای کار باشد (اقدامات شخصی را به منظور جست و جوی اشتغال مزد بگیری و یا خود اشتغالی به عمل آورده باشند)، همچنین افرادی که به دلیل آغاز به کار در آینده و یا انتظار بازگشت به شغل قبلی جویای کار نبوده ولی فاقد کار و آماده برای کار بودند، بیکار محسوب می‌شوند.
براساس همین تعریف، نرخ بیکاری در استان چهارمحال و بختیاری در بهار امسال، 20/3 درصد اعلام شده که پس از استان البرز بالاترین نرخ بیکاری استانهای کشور را به خود اختصاص داده است. البته این آمار در مقایسه با نرخ بیکاری بهار 95 که 17/8درصد بوده با افزایش 3/5 درصدی مواجه شده که حکایت از سیر صعودی نرخ بیکاری در استان دارد و این وضعیت جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی که با هزار امید و انگیزه در جست و جوی کار هستند را با مشکلات و چالش‌های جدی مواجه کرده است.
می توان گفت از آنجا که از یکسو بخش قابل توجهی از منابع انسانی و مادی محدود کشور صرف تربیت دانش آموختگان دانشگاهی می‌شود و از سوی دیگر توسعه و پیشرفت جوامع تحت تاثیر نحوه استفاده از سرمایه‌های انسانی است، توجه به اشتغال این قشر مهم جامعه از اهمیت دوچندانی برخوردار است که می‌طلبد متولیان در خصوص رفع بیکاری جوانان و فراهم کردن زمینه اشتغال آنها بیش از پیش بکوشند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code