موضوعات
چهارمحال بختياری

چهارمحال و بختیاری؛ سرزمین وقف

نویسنده:
مدیرکل اوقاف چهارمحال و بختیاری از ثبت ۱۷ وقف جدید در این استان خبرداد...
1396/09/01
مدیرکل اوقاف چهارمحال و بختیاری از ثبت ۱۷ وقف جدید در این استان خبرداد.
به گزارش تسنیم، حجت‌الاسلام مرتضی عزیزی گفت: از این میزان وقف، ۱۱ مورد منفعتی است.
وی اظهار کرد: هزار و 678 موقوفه منفعتی و انتفاعی در استان داریم که از این تعداد هزار و 400 مورد موقوفه برای مساجد، حسینیه‌ها و تکایا و درگروه موقوفه‌های انتفاعی هستند، هزار و 50 مسجد و 350 حسینیه، تکیه، زینبیه و مهدیه در سامانه ثبت داریم.

300 موقوفه منفعتی
مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری با اشاره به وجود نزدیک به 300 موقوفه منفعتی در استان، بیان کرد: گرچه تعداد 11 مورد وقفی امسال درمقایسه با 23 وقف سال گذشته کاهش داشته اما باید گفت که وقف‌های سال گذشته بیشترانتفاعی بوده‌اند درحالی که امسال بیشترمنفعتی هستند.

افزایش درآمد موقوفات
وی با بیان اینکه امسال درآمد موقوفات در مقایسه با سال گذشته 20 درصد رشد داشته است، خاطرنشان کرد: در خصوص موقوفات و درآمد آنها اطلاعات کافی بین مردم جامعه وجود ندارد به گونه‌ای که برخی افراد فکر می‌کنند چون وقف کاری خیر است اساساً باید رایگان از آن استفاده کنند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری به ثبت 101 امامزاده، بقعه متبرکه و اماکن مذهبی در سامانه اشاره و تصریح کرد: امسال متعهد شده‌ایم که بازسازی و نوسازی 10 امامزاده استان را انجام دهیم.

انتقاد از سازمان میراث فرهنگی
عزیزی با انتقاد از سازمان میراث فرهنگی استان، ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی در برخی موارد مانع توسعه امامزادگان در کل استان است به گونه‌ای که نه خودش هزینه می‌کند و نه اجازه می‌دهد ما هزینه کنیم این در حالی است که پس از پل زمانخان، امامزادگانی مثل امامزاده حمزه بن علی‌(ع) بیشترین گردشگر را دارند.

اخذ سند موقوفات
وی با اشاره به اخذ سند موقوفات برای جلوگیری از تصرف زمین‌های آنها توسط موقوفه خواران تاکید کرد: امسال 187 سند از مساجد، امامزادگان و دیگر موقوفات اخذ و در ادارات حقوقی ما ثبت شده است تا به این ترتیب امکان تجاوز به زمین‌های آنها گرفته شود.
مدیرکل اوقاف و امورخیریه چهارمحال وبختیاری بیان کرد: امسال 12 رأی به نفع موقوفات و بقاع متبرکه استان صادر شده است.
عزیزی به برنامه‌های این اداره کل دردهه وقف اشاره کرد وگفت: در شهرکرد 10 برنامه شاخص داریم که پیروآن این برنامه‌ها در شهرستان‌ها نیز انجام می‌شود.
وی ادامه داد: تجلیل از موسسه‌ها و برگزیدگان مسابقات قرآنی، وقف دارو و درمان درچالشتر و وقف بیماران خاص در بروجن از جمله این برنامه‌ها در استان به مناسبت دهه وقف است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code