موضوعات
چهارمحال بختياری

پیوندی نوشته بر پیشانی آسمان

نویسنده: فاطمه امامی/ خبرنگار
سال دوم هجرت بود و روز یکم ماه ذی‌الحجه... غوغایی به پا شد در خانه رسول مهربانی‌ها. دختر دردانه این خانه، همان فاطمه(س) که سرور زنان بهشت است، پیراهن سپید پوشید تا به خانه بخت برود... همان خانه که محل تولد سید جوانان اهل بهشت شد...
1396/06/01
سال دوم هجرت بود و روز یکم ماه ذی‌الحجه... غوغایی به پا شد در خانه رسول مهربانی‌ها. دختر دردانه این خانه، همان فاطمه(س) که سرور زنان بهشت است، پیراهن سپید پوشید تا به خانه بخت برود... همان خانه که محل تولد سید جوانان اهل بهشت شد... همان خانه‌ای که خداوند در آن آیه تطهیر را نازل کرد و همان مکان مقدسی که فاطمه(س) خود را سپر بلای ولی امر زمانش ساخت...
این خانه جای‌جایش بوی مشک می‌دهد و محبت. بوی صفا و یکرنگی... بوی یاس و آفتاب... زندگی مشترک  فاطمه(س) و علی(ع) در یکم ذی‌الحجه سال دوم هجرت آغاز شد تا این سنت برای ابد در میان دوستداران اهل‌بیت(ع) با مهربانی و تقوا و خیرخواهی برای مردم عجین شود و آموزگاری باشد برای زندگی در قرون متمادی...  اگر نگاهی به اسناد تاریخی و زندگی‌نامه دختر گرامی رسول خدا(ص) بیندازیم متوجه می‌شویم سن حضرت زهرا(س) طبق قول مشهور، هنگام ازدواج حدود ۱۰ سال بوده است. همچنین حضرت علی(ع) در سیزده رجب سال ۳۰ عام‌الفیل متولد شد. ایشان 2 سال بعد از هجرت، با حضرت فاطمه(س) ازدواج کرد. بنابراین سن ایشان هنگام ازدواج ۲۵ سال بوده است.

زیباترین صحنه تاریخ
شاید صحنه خواستگاری علی(ع) در محضر پیامبر گرامی اسلام(ص) یکی از زیباترین صحنه‌هایی باشد که در تاریخ تشیع از آن صحبت شده است.
پیامبر(ص) در خانه ام‌سلمه بود که علی(ع) در می‌زند. ‌ام‌سلمه می‌پرسد: کیستی؟ و قبل از این که حضرت علی(ع) پاسخ دهد، پیامبر(ص) به ام‌سلمه دستور می‌دهد: در را باز کن و بگو داخل شود. کسی که پشت در است، محبوب خدا و رسول است. ام‌سلمه می‌گوید از شوق این که ببینم پشت در کیست از جا برخاستم و پایم پیچید. علی(ع) وارد می‌شود و سلام می‌کند و در حضور رسول خدا(ص) می‌نشیند.
«می‌بینم برای حاجتی این‌جا آمده‌ای. خواسته‌ات را بر زبان آور و آنچه در دل داری بازگو که خواسته‌ات پیش من پذیرفته است.» این‌ها را پیامبر(ص) می‌گوید وقتی چهره علی(ع) را می‌بیند که سر به زیر انداخته و نمی‌تواند سخنی بگوید... علی(ع) می‌داند درخواست سنگینی از پیامبر(ص) دارد اما در عین حال به کرامت و مهربانی او ایمان دارد... همین است که دل به دریا می‌زند و خواسته‌اش را مطرح می‌کند: «پدر و مادرم فدای شما، وقتی من کوچک بودم مرا از عمویتان ابوطالب و مادرم فاطمه بنت‌اسد گرفتید و با غذای خود و به اخلاق خود بزرگم کردید. نیکی و دلسوزی شما درباره من از پدر و مادرم بیشتر و بهتر بود. تربیت و هدایتم به دست شما بوده و به خدا سوگند شما‌ ای رسول خدا(ص) ذخیره دنیا و آخرتم هستید...» سپس فاطمه(س) را از پیامبر(ص) خواستگاری می‌کند. پیامبر(ص) خوشحال می‌شود ولی جواب قطعی را بر عهده فاطمه(س) می‌گذارد.  وقتی دخت گرامی رسول خدا(ص) این سخن را می‌شنود، واکنشی شبیه به علی(ع) دارد. سرش را به زیر می‌اندازد و سکوتش نشانه رضایتش می‌شود.

عقدی که در آسمان خوانده شد
می‌گویند رسول خدا(ص) هم در آسمان عقدی برای این دو جوان خواند و هم در زمین... پس از آن راهی مسجد شد تا مردم را از این اتفاق باخبر کند. علی(ع) زره خود را فروخت تا پول اثاثیه خانه را بپردازد و فاطمه(س) خود را برای تلخ و شیرینی‌های زندگی کنار همسرش آماده کرد...   مهریه حضرت زهرا(س) ۵۰۰ درهم بود و برای خرید اسباب خانه حضرت علی(ع) زره خود را فروخت... با این مبلغ مقداری عطر، یک پیراهن به مبلغ 7 درهم، یک مقنعه به مبلغ 4 درهم، یک تن‌پوش بلند سیاه خیبری، تختی بافته‌شده از برگ‌های درخت خرما، دو بستر از کتان مصری که میان یکی از آن‌ها با برگ خرما و دیگری با پشم گوسفند پر شده بود، دستاس، مشکی از پوست، یک ابریق، یک سبوی سبز و دو کوزه گلی، کاسه‌‌ای چوبی برای شیر و پاشیدن آب، ظرف مسی، پرده‌ای پشمین و یک حصیر تهیه و خریداری کرد.  همه توشه این زندگی پربرکت همین بود. خانه‌ای که جهان را تکان داد، منزلی ساده بود که با ساده‌ترین اثاث پر شد. حضرت زهرا(س) خود به کارهای خانه رسیدگی می‌کرد. گندم را آسیاب و خمیر می‌کرد و نان می‌پخت و... حضرت علی(ع) نیز او را در کارهایی مانند دوشیدن شیر و جمع‌کردن هیزم یاری می‌کرد و با همین سادگی و همدلی این زندگی سپری شد.

سبک زندگی
نگاهی به روایت‌هایی که زندگی حضرت فاطمه(س) و حضرت علی(ع) را تعریف می‌کنند، نشان می‌دهد ایمان و تقوا، دوری از تجملات، همکاری و همدلی در کارها و محبت و علاقه میان زن و شوهر می‌تواند بهترین زندگی را رقم بزند.
«هیچ‌گاه فاطمه از من نرنجید و او نیز هرگز مرا نرنجاند. او را به هیچ کاری مجبور نکردم و او نیز مرا آزرده‌خاطر نساخت. در هیچ امری قدمی برخلاف میل باطنی من برنداشت و هرگاه به چهره‌اش نگاه می‌کردم، تمام غصه‌هایم برطرف می‌شد و دردهایم را فراموش می‌کردم.» وقتی این جملات مولای متقیان درباره همسرش را می‌خوانیم، مردی را تصور می‌کنیم که در میدان جنگ مانند شیری غرنده پیش می‌رفت اما در کنار همسر و فرزندانش، مردی صبور بود که در کنار خانواده‌اش به عمیق‌ترین آرامش می‌رسید. آن حضرت در جایی دیگر می‌فرماید: «به خدا قسم هرگز کاری نکردم که فاطمه خشمگین شود؛ او نیز هیچ‌گاه مرا خشمگین نکرد.»  نگاهی به زندگی حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) هم روش‌های خوشبختی در زندگی را به ما یاد می‌دهد و هم معیارهای انتخاب در ازدواج. بر اساس تعالیم اسلامی ایمان و تقوا یکی از مهم‌ترین شروط در ازدواج موفق است چنان‌که قرآن هم می‌فرماید: با زن‌های مشرک ازدواج نکنید مگر آن‌که ایمان بیاورند و همانا کنیز با ایمان از زن آزاد مشرک بهتر است، هرچند (زیبایی او) شما را به شگفت آورد و به مشرکان زن ندهید مگر این‌که ایمان بیاورند. همانا غلام با ایمان بهتر از مرد مشرک است.
معیار دیگر ازدواج موفق اخلاق نیکوی زوج‌هاست. موضوعی که در ازدواج حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع) به نیکی دیده می‌شود. پیامبر اسلام(ص) هم در حدیثی می‌فرمایند: اگر کسی برای خواستگاری نزد شما آمد که اخلاق و دینش را پسندیدید با او ازدواج کنید...
کفویت دیگر معیار مهم ازدواج در اسلام است که در روایت‌ها و آیات قرآن به آن توجه شده است. این کفویت می‌تواند هم در مسائل اصالت خانوادگی و اقتصادی باشد هم در موضوع‌های معنوی و فکری. یکی از رمزهای ماندگار شدن داستان ازدواج حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع) هم همین کفویت است تا جایی که رسول خدا(ص) فرموده بود اگر خداوند علی(ع) را خلق نمی‌کرد، همسری برای فاطمه وجود نداشت.... «بهترین ازدواج‌ها آن است که آسان‌تر انجام گیرد... زن بگیرید؛ زیرا که ازدواج کردن روزی شما را بیشتر می‎کند... در اسلام هیچ بنایی ساخته نشد که نزد خدای عزوجل محبوب‌تر و ارجمندتر از ازدواج باشد... 2 رکعت نمازی که ازدواج کرده می‌خواند، برتر از 70 رکعت نمازی است که فرد عذب می‌خواند...» این‌ها نمونه احادیث گوهربار رسول گرامی اسلام(ص) درباره ازدواج است که مروری بر آن برای جوانان لازم است... احادیثی که نشان می‌دهد با کم کردن از تشریفات و سختگیری‌ها در ازدواج می‌توان جامعه بهتری ساخت و جوانان را از افتادن در ورطه هولناک فساد نجات داد.

رمز موفقیت در ازدواج
حجت‌الاسلام والمسلمین «مسعود آذربایجانی»، رئیس مرکز تخصصی اخلاق حوزه علمیه قم در این زمینه اظهار کرد: ازدواج در دین مبین اسلام و آموزه‌های مکتب اهل‌بیت(ع) جایگاه ویژه‌ای دارد که با توجه جدی به آن و ترویج این فرهنگ شاهد کاهش قابل ملاحظه معضلات فرهنگی و اجتماعی خواهیم بود. وی افزود: در سایه ازدواج زن و مرد می‌توانند در شرایط امنی نیازهای جسمی و روانی و معنوی خود را برآورده سازند و احساس مسئولیت نسبت به کیان خانواده در جوان‌ها شکل می‌گیرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین آذربایجانی با اشاره به اهمیت مسأله کفویت و انتخاب صحیح همسر گفت: کفویت و تناسب اعتقادی، اجتماعی و اقتصادی، اصالت خانوادگی، درک مناسب از روحیات و انتظارهای یکدیگر و همچنین روحیه ایثار و از خودگذشتگی از جمله رمزهای موفقیت در ازدواج و تداوم پرخیر و برکت آن است.
رئیس مرکز تخصصی اخلاق حوزه معتقد است بهترین راه برای مصون نگه داشتن جامعه از انحراف‌های اخلاقی، ترویج فرهنگ صحیح ازدواج است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code