موضوعات
چهارمحال بختياری

پایتخت شیرین ایران

نویسنده: مریم ورشوئی/ خبرنگار استان‌ها
وقتی صحبت از گز می‌شود ناخودآگاه همه به یاد اصفهان می‌افتند...
1396/07/05
وقتی صحبت از  گز می‌شود ناخودآگاه همه به یاد اصفهان می‌افتند.   اگر به اصفهان سفر کرده باشید حتما روی پاکت‌های گز نام «بلداجی» را هم دیده‌اید.   اما بلداجی خود نام یکی ازشهرهای بروجن در استان چهارمحال و بختیاری است.
 برای سفر به این شهر باید تا فاصله تقریبی 35 کیلومتری جنوب غربی بروجن بروید.
 شهری کوچک که بوی گلاب و انواع شیرینی مانند پولکی، نبات و پشمک از کوچه پس کوچه‌ها و کارگاه‌های گزسازی آن شما را مدهوش می‌کند.
 انگبین ماده اولیه گیاهی گز در مناطق کویری و شوره‌زارهای اطراف بلداجی به فراوانی یافت می‌شود که گز سازان با استفاده از آن، سفیده تخم‌مرغ، مغز پسته و بادام توانستند گز بسیاربا کیفیتی را تولید کنند  طوری که شهرت گز بلداجی با فعالیت بیش از ۱۰۰ واحد تولید گز در شهر از شهرت گز اصفهان پیشی گرفته است، اما سوال اینجاست که چرا بیشتر مردم، گز را فقط مخصوص اصفهان می‌دانند و کمتر از بلداجی چهارمحال و بختیاری به عنوان پایتخت گز اطلاع دارند؟ این درحالی است که حتی فروشندگان اصفهانی هم گز بلداجی را خریداری می‌کنند تا به مسافران عرضه کنند.
 این استقبال سبب شده است که طی سال‌های اخیر بر تعداد کارگاه‌های گز این شهر افزوده شود.
 طوری که کمتر کسی از بلداجی به دلیل نبود اشتغال مهاجرت می‌کند، اما آنچه ‌ مسافران را در درجه اول به این شهر می‌کشاند   تالاب چغاخور از زیباترین تالاب‌های بین المللی کشور است.
 این تالاب در مسیر جاده شهرکرد- خوزستان قرار دارد و عمق آب تالاب چغاخور در شرایط بارندگی مناسب به 3 متر می‌رسد.
 انواع و اقسام پرندگان و آبزیان بومی ‌یا مهاجر این تالاب مانند غازها و اردک‌ها، لک‌لک سفید، چنگر و انواع حواصیل، فلامینگو و بسیاری دیگر سبب جذب گردشگر می‌شود.   شاید بتوان گفت میزان گردشگرانی که برای دیدن تالاب چغاخور می‌روند به نسبت بیشتر از گردشگرانی است که صرفا و در اولویت اول برای خرید گز به بلداجی می‌آیند.
 
فرهنگ‌سازی در زمینه چگونگی سفر
معاون گردشگری و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری چهارمحال و بختیاری درباره اینکه چرا گز اصفهان در ذهن عموم شناخته شده‌تر است، می‌گوید: در درجه اول، ما در زمینه گردشگری که تنها مربوط به این استان نمی‌شود و می‌توان آن را به کل کشور بسط داد دچار ضعف هستیم؛ به عنوان مثال می‌گوییم می‌خواهیم به شمال برویم، اما نمی‌دانیم دقیقا برای دیدن کدام قسمت شمال می‌رویم و یا آیا بناها و آثار تاریخی نقاط مختلف آن را می‌شناسیم؟ بنابراین ابتدا باید در زمینه چگونگی سفرکردن فرهنگسازی شود.
«حیدر صادقی» می‌افزاید: همجواری چهارمحال و بختیاری با اصفهان سبب شده بیشتر مردم گز اصفهان را بشناسند، غافل از اینکه بلداجی خود بزرگ‌ترین صادر کننده گز است.
وی ادامه می‌دهد: در درجه دوم بازاریابی و تبلیغات ما در این زمینه ضعیف است و این موضوع به هیچ عنوان قابل انکار نیست. این ضعف نه تنها  حالا  بلکه در گذشته نیز وجود داشته است.

راه‌کارهایی برای توسعه گردشگری بلداجی
صادقی درباره توسعه گردشگری بلداجی می‌گوید: ما پکیج‌های سفر آماده کردیم و در اختیار تورهای گردشگری کل کشور قرار دادیم. این پکیج‌ها از سفر یک روزه تا 5 روزه را شامل می‌شود. بیشترگردشگران به طبیعتگردی علاقه مندند، از طرفی برخی از نقاط کوهستانی، اما زیبای بلداجی نیاز به راهنمای محلی دارد. به جز طبیعت محور بودن تورهای گردشگری، به دلیل مراودات خوبی که با برخی از کارخانه داران گز برقرار کردیم مسافران و گردشگران می‌توانند از مراحل تولید گز هم بازدید کنند.

ایجاد خانه‌های بومگردی
معاون گردشگری و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری چهارمحال و بختیاری به ایجاد خانه‌های بومگردی اشاره می‌کند و می‌گوید: درحال حاضر متقاضیانی برای ایجاد خانه‌های بومگردی وجود دارند. تشکل‌های مردم نهاد بیشتر در این زمینه فعال هستند. یک خانه قدیمی در بلداجی قرار است که به اقامتگاه و سفره خانه سنتی تبدیل شود.اقامت درخانه‌های بومگردی ازهتل‌ها لذت بخش‌تراست، زیرا آداب و رسوم و حتی غذاهای محلی یک منطقه بیشتر دردید گردشگران قرار می‌گیرد. وی می‌افزاید: با افزایش خانه‌های بومگردی حتی بسیاری از آداب منسوخ شده نیز برای جذب گردشگر بیشتر احیا می‌شوند.  صادقی به تالاب بین المللی چغاخور هم اشاره می‌کند و می‌افزاید: این تالاب زیر نظر اداره محیط زیست استان و مربوط به بخش بلداجی است که هرساله گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند. این منطقه اقامتگاه بومگردی و سرویس بهداشتی دارد. بزرگ‌ترین مجتمع گردشگری هم با هزار تخت برای استقبال مسافرانی که برای بازدید این تالاب می‌آیند در این منطقه درنظر گرفته شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code