موضوعات
چهارمحال بختياری

همه مدیون بانوی کرامتیم

نویسنده: حجت‌الاسلام حسن نظری شاهرودی/ رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
وجود نازنین امام صادق(ع) می‎فرمایند: «قم حرم من و حرم فرزندانم پس از من است» و بعد خود حضرت ادامه می‌دهند: «دختری از فرزندان من در این شهر در می‎گذرد كه او دختر موسی(ع) است.»...
1394/10/30
وجود نازنین امام صادق(ع) می‎فرمایند: «قم حرم من و حرم فرزندانم پس از من است» و بعد خود حضرت ادامه می‌دهند: «دختری از فرزندان من در این شهر در می‎گذرد كه او دختر موسی(ع) است.» این فرمایش و این قبیل فرمایشات صادره از ائمه(ع) علاوه بر آن‌که حاکی از شأن و منزلت والای شهر مقدس قم است، در وهله بعد مسئولیت و رسالت سنگین مردم قم را نیز گوشزد می‌کند ‌که شیعه و محب خوبی برای حضرات معصومین(ع) به خصوص بانوی کرامت باشیم و حق مطلب را به‌درستی ادا کنیم.
امام ششم همچنین در حدیث دیگری قبل از این كه این فرزند گرانقدر متولد شود از فضیلت زیارت و مدفن او سخن گفته و شیعیان را به اهمیت آن توجه داده و می‎فرمایند: «شهر قم، حرم ما است و در آن دختری از فرزندان من مدفون می‎شود به نام فاطمه و هر كس او را زیارت كند بهشت برای او ثابت می‎شود.»
امام كاظم(ع) گرچه دارای 37 فرزند بودند، اما پس از امام رضا(ع)، حضرت فاطمه معصومه(س) در میان دیگر فرزندان بسان ستاره‎ای فروزان می‌درخشند و دارای مقامات و کراماتی هستند که در برخی روایات به آن اشاره شده، به طوری که در میان فرزندان موسی بن جعفر(ع) پس از امام رضا(ع) هیچ كدام هم‌سنگ و هم‌تراز ایشان نبوده است. گرچه مدت حضور این بانوی بزرگوار در شهر قم تنها 17 روز بوده اما آنچه به خصوص از ایشان به یادگار مانده و زبانزد خاص و عام است، عبادت حضرت است که در بیت النور انجام می‌شده است. به تصریح محققان و محدثان، یكی از عالی‌ترین نمونه‎های عبادت و بندگی خدا در میان خاندان پیامبر اکرم(ص) مربوط به حضرت معصومه(س) است، چنان که گفته‌اند ایشان با عبادت و شب زنده‎داری 17 روزه در واپسین روزهای عمر شریفشان در مدت اقامت در منزل موسی بن خزرج، گوشه‎ای از یك عمر عبودیت و خضوع و خشوع را نشان دادند و امروز همه ما باید بدانیم که در جوار چه وجود بزرگواری، نفس کشیده و روزگار می‌گذرانیم و از این نظر باید به قمی‌بودن خود ببالیم.
البته حضرت معصومه(س) نه فقط افتخار قمی‌ها بلکه افتخار همه ایرانی‌ها و همه شیعیان و محبان ائمه اطهار(ع) هستند، کما این‌که از سراسر دنیا برای زیارت و عرض ادب به ساحت مقدس ایشان رهسپار قم می‌شوند.
در ایام ارتحال آن حضرت قرار داریم که واقعاً جا دارد بیش از پیش حرکت‌های عظیم مردمی برای سوگواری و عزاداری ارتحال ایشان شکل بگیرد و سال به سال بر شکوه و عظمت این عرض ارادت‌ها از سوی مردم مومن و ولایت‌مدار شهر قم افزوده شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code