موضوعات
چهارمحال بختياری

نوای غم‌های درون سینه‌ها

نویسنده: سحرعبداللهی/ خبرنگار استان‌ها
‌با استاد «هادی منتظری» نوازنده کمانچه درباره موسیقی در میان مردم بختیاری گفت و گوی کوتاهی انجام دادیم که در ادامه می خوانید...
1395/12/04
‌با استاد «هادی منتظری» نوازنده کمانچه درباره موسیقی در میان مردم بختیاری گفت و گوی کوتاهی انجام دادیم که در ادامه می خوانید.
  • یکی از مو‌لفه های موسیقی بختیاری، سوز و حزنی است که در صدای خوانندگان وجود دارد، این حزن و غم از کجا سرچشمه می گیرد؟
شما در عکس ها و وقتی به مسافرت می روید در کنار جاده ها مردمی را می بینید که همواره در حال کوچ هستند و از دیدن آرامش و نوع زندگی آنها لذت می برید. اما این زیبایی ظاهری در درون خود با سختی های جان فرسایی همراه است. زندگی کوچ و کوچ نشینی با وجود زندگی در طبیعت و تمام زیبایی های آشکار و نهانش، بسیار مشکل و سخت است.
در کنار این عوامل ‌ عشایر همواره در طول تاریخ در صف اول دفاع از وطن بوده اند و بسیاری از فرزندان این مردم در دفاع از وطن شهید شده‌اند. پس این غم و حزن در صدا و هنرشان بازگو کننده غم های داخل سینه شان است. زنان ایل بختیاری با وجود کارهای سخت روزانه، شب ها در گوش نوزادانشان لالایی می خوانند و با خستگی از آمال و آرزوهایشان می گویند و ‌ اندوه خود را در این نواها انعکاس می دهند. پس فرزندانشان با این لالایی ها بزرگ می شوند و روزهای سخت کوچ نشینی و نوای غم انگیز لالایی ها سبب به وجود آمدن موسیقی و هنری اصیل اما حزن انگیز و سوزناک می شود. ‌ باید به این موضوع تاکید داشت که موسیقی بختیاری سرشار از احساسات ناب بشری است و شما این احساسات را در بسیاری از نواها و موسیقی های خوانندگان صاحب نام این قوم مانند زنده یاد مسعود بختیاری می شنوید. او هنرمندی اصیل و انسانی وارسته واخلاق مدار بود.
  • وضعیت موسیقی بختیاری رادر گذشته وحال چگومنه ی بینید؟
درگذشته هنرمندان خوبی در موسیقی بختیاری بودند که باوجود در اختیار نداشتن امکانات امروزی کارهای ماندگاری را به یادگار گذاشتند. مانند آقای موسوی که ترانه زیبای «گل صحراگرد» را خواند. این کارها ‌ زمانی ارائه می شدند که امکانات چندانی وجود نداشت ولی خوانندگان با زحماتی که کشیدند آنها را ماندگار و برای همیشه  به نام خود ثبت کرده اند. متاسفانه امروزه برخی موسیقی اصیل بختیاری را با سازهایی نظیر ارگ و غیره اجرا می کنند و آهنگ های دیگران را با کیفیتی پایین به نام خودشان ارائه می دهند، که این کار به موسیقی بختیاری ضربه وارد می کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code