موضوعات
چهارمحال بختياری

مکارم اخلاقی پیام مهم بعثت نبوی است

نویسنده: حجت‌الاسلام حمیدرضا مطهری
فرارسیدن عید سعید مبعث گرچه موسم شادباش و خرسندی بسیار اهل ایمان به ویژه مسلمانان است، فرصتی است گرانقدر تا ما به عمق حقیقت بعثت نبی اکرم(ص) و پیام‌های آن بیشتر و بهتر بنگریم و در این تعمق تاریخی و معرفتی، درس‌هایی برای زندگی امروز خود برگزینیم و به آن عمل کنیم...
1396/02/04
فرارسیدن عید سعید مبعث گرچه موسم شادباش و خرسندی بسیار اهل ایمان به ویژه مسلمانان است، فرصتی است گرانقدر تا ما به عمق حقیقت بعثت نبی اکرم(ص) و پیام‌های آن بیشتر و بهتر بنگریم و در این تعمق تاریخی و معرفتی، درس‌هایی برای زندگی امروز خود برگزینیم و به آن عمل کنیم. با توجه به فرمایش معروف حضرت رسول(ص) مبنی بر این که «من برانگیخته شدم برای اتمام و کامل کردن مکارم اخلاقی»، تقویت اخلاق نبوی و تمسک به این فرهنگ و سیرۀ نورانی، پیام مهم بعثت است.
تعلیم و تزکیه، دو پایۀ مهم در انجام رسالت نبوی به شمار می‌رود که تزکیه و آراسته شدن به مکارم اخلاقی، مقدم بر تعلیم آموزه‌های دینی است. پیامبر(ص) چه در زمینه اخلاق فردی و چه در امور خانوادگی یا در اخلاق و سلوک اجتماعی به ویژه به عنوان حاکم اسلامی، برترین الگوی اخلاق انسانی را برای همیشه تاریخ به نمایش گذاشتند. در حالی که ایشان همچنان در غربت و مظلومیت هستند. چون بسیاری از مسلمانان هنوز نتوانسته‌اند آن طور که شایسته مقام و منزلت حضرت ختمی مرتبت است، ایشان و اخلاق بی‌مثالشان را به دنیا نشان دهند.
تأسف بیشتر آن‌جاست که امروز گروه‌های مزدور و تروریست به اسم پیامبر(ص) دست به جنایت می‌زنند و خود را نمایندگان امروزی نبی اکرم(ص) معرفی می‌کنند.
 در حالی که پیامبر(ص) بالاترین مظهر رحمت و عطوفت الهی بودند.
در این باره نباید از تلاش مستمر و پایان‌ناپذیر جبهه کفر و استکبار و نفاق شیطانی در طول قرن‌های متمادی برای جلوگیری از نشر و انتقال پیام اسلام ناب محمدی(ص) به گوش مردم دنیا غافل شد. هر چند با این وجود و به لطف الهی نهضت نورانی و سعادت‌بخش پیامبر رحمت للعالمین در پهنه گیتی همچنان رو به توسعه است و هر سال بر تعداد پیروان و علاقه‌مندان به حضرت اضافه می‌شود.
رسول الله(ص) در زمینه اجرای مأموریت بزرگ رسالت، سختی‌ها و ناملایمات بسیاری دیدند تا آن جا که فرمودند هیچ پیامبری همچون من در انجام رسالت اذیت و آزار ندید.
با این حال با صبر و استقامت و قاطعیت و شجاعت در اصلاح امت و برقراری جامعه توحیدی از هیچ کوششی فروگذار نکردند و آحاد امت را به نور الهی هدایت کردند. احترام به کرامت انسان و تقویت وحدت و اخوت اسلامی از دیگر پیام‌های مهم بعثت نبوی است که در جامعه امروز باید بیش از پیش مورد عنایت و توجه باشد.
از اصول و شاخصه‌های مهم اخلاق نبوی این است که انسان‌ها در سایه کرامت با یکدیگر رفتار کنند و بر این مبنا از خودخواهی، حرص و طمع، حسادت، کینه و غرض‌ورزی که با اصول اسلام ناب تعارض دارد، به شدت بپرهیزند. آن‌چه امروز در جوامع انسانی خلأ و کاستی و کمبود است، ترویج ندادن اخلاق پیامبر(ص) است که به همه انسان‌ها احترام می‌گذارد و با آنان بر اساس اصل کرامت رفتار می‌کند. چون معتقدیم الگوگیری از اخلاق نبوی به معنای شخصیت دادن به انسان‌ها و تکریم آنان است.
در شرایطی که دشمنان اسلام با ترفندها و حیله‌های مختلف در پی تخریب وحدت امت اسلامی هستند، نکتۀ مهم این است که هر کس دل در گرو پیامبر مهربانی‌ها دارد، باید در زمینه تقویت وحدت و برادری اسلامی بکوشد و با تأکید بر شاخصه‌های اخلاق نبوی، طوری رفتار کند که اسلام و این آیین مقدس به بهترین شکل ممکن در جهان تبلیغ شود؛ نه این که خدای ناکرده موجب دافعه شود.

حجت‌الاسلام حمیدرضا مطهری
رئیس انجمن تاریخ‌پژوهان حوزهارسال پیام اشتراک 
 
 Security code