موضوعات
چهارمحال بختياری

مردم در انتظار احداث بزرگراه شهرکرد – شلمزار

نویسنده:
احداث بزرگراه شهرکرد - شلمزار در مسیر اتصال چهارمحال و بختیاری و خوزستان اقدامی مهم برای کاهش حوادث جاده ای است...
1396/07/04
احداث بزرگراه شهرکرد - شلمزار در مسیر اتصال چهارمحال و بختیاری و خوزستان اقدامی مهم  برای کاهش حوادث جاده ای است.
به گزارش ایرنا رئیس پلیس راه چهارمحال وبختیاری گفت: محور شهرکرد به شلمزارظرفیت گنجایش وتردد حجم بالای خودرو را ندارد و براساس ترافیک 20 سال قبل پیش بینی شده که همزمان با رشد روز افزون راه‌ها وافزایش وسایل نقلیه توسعه نیافته است.
سرهنگ رحمت الله نجفی اظهارکرد: حدود یک سوم از تصادفات جرحی و فوتی چهارمحال و بختیاری در محدوده محور شهرکرد به شلمزار به وقوع می‌انجامد.
به گفته وی، تردد بالای وسایل نقلیه کندرو در این محور نیز باعث اختلال در ترافیک محور می‌شود و با توجه به پیچ و گردنه‌های موجود در محور، رانندگان ناگزیر به گرفتن سبقت از این وسایل شده که یا با پلیس برخورد کرده و اعمال قانون شده یا با خودروی دیگر تصادف می‌کنند.
سرهنگ نجفی با بیان این‌که در تصادفات رانندگی غرامت و خسارت مالی و جانی فراوانی بر مردم تحمیل می‌شود، ادامه داد: تبدیل محور شهرکرد به شلمزار به بزرگراه از نیازهای اصلی مردم و رانندگان عبوری از این محور است.

روند کند تکمیل جاده
مدیرساخت وتوسعه راه‌های اداره کل راه وشهرسازی چهارمحال و بختیاری هم گفت: مسیرشهرکرد به شلمزارحدود 32 کیلومتر است که از این مسیر درطول سال‌های اخیر6کیلومترتبدیل به بزرگراه شده است.
حسینعلی مقصودی اظهار کرد: برای احداث و تکمیل بزرگراه شهرکرد به شلمزار 30 میلیارد تومان برآورد اعتبار شده است.
به گفته وی، هم اینک عملیات اجرایی احداث بزرگراه در 13 کیلومتر از این مسیر در محدوده شمس آباد تا امیرآباد با 12 میلیارد تومان اعتبار مصوب و 13 درصد پیشرفت در دست انجام است.
مقصودی تصریح کرد: جابه جایی تاسیسات و آزادسازی اراضی کشاورزی در این محدوده مهم ترین مشکل وعامل کندی اجرای طرح است که درحال کارشناسی و تملک اراضی هستیم.
به گفته وی، اجرای طرح بزرگراه شهرکرد به شلمزاردرمسیر اجرای طرح چهارخطه شهرکرد به بازفت به طول 140کیلومتراست.
این مسئول افزود: با توجه به ترافیک بالا دراین مسیروحادثه خیزبودن محور، عملیات اجرایی طرح با شتاب در حال اجراست.

گردنه‌های شیب دار
یکی از رانندگان خط مسافربری شهرکرد – شلمزار هم گفت: ظرفیت پایین جاده، تردد بالای وسایل نقلیه در این محور، وجود پیچ و گردنه‌های شیب دار این مسیر باعث بروز روزانه تصادفات جانی و مالی به رانندگان این محور می‌شود.
احمد خدابخشی گفت: اگر راننده ای با این محور آشنا نباشد و بر حسب اتفاق در شب راننده مسیر شده باشد، تصادف جاده ای و بروز خسارت‌های را در طول رانندگی در این محور به دنبال دارد که جاده ای با حجم ترافیک بالا نیازمند توجه بیشتر مسئولان برای کاهش تصادفات جاده ای است.

   مختصات جاده ای استان
محورهای ارتباطی چهارمحال و بختیاری شامل 240 کیلومتر بزرگراه، هزار و 136 کیلومتر راه اصلی و فرعی و 2 هزار و 381 کیلومتر راه روستایی است که راه اتصال استان‌های جنوبی به مرکز و غرب کشور است و این عامل در سالیان اخیر میزان تردد خودرو و ترافیک را در محورهای استان افزایش داده است.
محور شهرکرد - شلمزار در مسیر استان خوزستان یکی از محورهای اصلی این استان محسوب می‌شود که دارا بودن پیچ و گردنه‌های فراوان و تصادفات دلخراش جاده ای در این محور، موجب کلافگی و دغدغه خاطر مردم و رانندگان در این محور شده است.
به گفته جمعی از اهالی شهرستان کیار، ترافیک بالا و نداشتن ظرفیت جاده، پیچ‌های تند و شیب دار، آشکارسازی نشدن بسیاری از نقاط حادثه خیز در این محور، منجر به بروز تصادفات حادثه ساز در چند سال اخیر شده است.
اهالی شهرستان کیار معتقدند: تسریع در ایجاد بزرگراه شهرکرد - شلمزار نه تنها خواسته مردم این شهرستان بلکه تمامی رانندگان این محور در راستای کاهش تصادفات منجر به فوت در این محور است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code