موضوعات
چهارمحال بختياری

قفل‌سازی استاندارد در چهارمحال و بختیاری

نویسنده:
استاندارد ملی قفل‌سازی سنتی چهارمحال و بختیاری تدوین شد‌...
1396/05/18
استاندارد ملی قفل‌سازی سنتی چهارمحال و بختیاری تدوین شد‌.
مدیرکل استاندارد چهارمحال و بختیاری گفت: استاندارد ملی قفل‌سازی سنتی چهارمحال و بختیاری از هنرهای مردم چالشتر تدوین شد.
عبدالله نظری درگفت‌وگو با مهراظهار کرد: استاندارد ملی صنایع دستی قفل‌سازی ویژگی‌ها و آیین کار با مشارکت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تدوین شد. قفل‌سازی یکی از هنرهای سنتی رایج میان مردم چالشتر بوده که از گذشته‌های دور توجه افراد بسیاری را به خود جلب کرده است.
مدیرکل استاندارد چهارمحال و بختیاری بیان کرد: فولاد، مس و آهن مواد اولیه این هنر صنعت را تشکیل می‌دهد که از ضایعات کارخانه‌ها تهیه می‌شود و در قدیم به علت استحکام بیشتر فولاد، جنس قفل‌ها بیشتر از این فلز بود ولی اکنون آهن و مس نیز در قفل‌سازی سنتی استفاده می‌شود.
نظری خاطرنشان کرد: قفل‌های سنتی به 2 دسته قفل‌های بزرگ لوله‌ای و قفل‌های زیره‌دار مینیاتوری تقسیم می‌شود و در مجموع هر قفل از 17 قطعه تشکیل می‌شود که چهار قطعه آن به کلید مربوط است، از قفل‌های بزرگ لوله‌ای در گذشته بیشتر برای دروازه‌ها و قلعه‌ها استفاده می‌شد و این در حالی است که قفل‌های زیره‌دار مینیاتوری بیشتر کاربرد تزیینی دارد.
وی تصریح کرد: با توجه به این‌که یکی از وظایف سازمان ملی استاندارد ایران، تدوین، نشر و اجرای استاندارد است، بنابراین از نخبگان، صاحب‌نظران، اساتید دانشگاه‌ها، دانشجویان، مراکز علمی، شرکت‌های دانش بنیان، پارک‌های علم و فن‌آوری و همچنین کارشناسان فعال ادارات دولتی تقاضا می‌شود به منظور اطلاع بیشتر در زمینه موضوعات تدوین استانداردهای ملی که دارای جنبه کاربردی است به اداره استاندارد استان چهارمحال و بختیاری مراجعه یا از سایت سازمان ملی استاندارد ایران بازدید کنند.



ارسال پیام اشتراک



 
 
 Security code