موضوعات
چهارمحال بختياری

طنین نوای بکر بختیاری‌ها

نویسنده: فاطمه سیروس/ خبرنگار استان‌ها
موسیقی نواحی در هر منطقه از کشور مایه افتخار و از سرمایه های هر قوم است. وجود هنرمندان اصیل با آثار جاودانه باعث ماندگاری هر چه بیشتر آن شده است. از شرق تا غرب ایران، از شمال تا جنوب ، طنین نواهای محلی از اقوام مختلف کرد، لر، آذری و ....روح مخاطب را نوازش می دهد و بر سرشوق می آورد...
1395/12/04
موسیقی نواحی در هر منطقه از کشور مایه افتخار و از سرمایه های هر قوم است. وجود هنرمندان اصیل با آثار جاودانه باعث ماندگاری هر چه بیشتر آن شده است. از شرق تا غرب ایران، از شمال تا جنوب ، طنین نواهای محلی از اقوام مختلف کرد، لر، آذری و ....روح مخاطب را نوازش می دهد و بر سرشوق می آورد. قوم بختیاری، قوم اصیل ایرانی، با داشتن موسیقی خاص و منحصر به فردش، تا کنون هنرمندان صاحب نامی را همچون زنده یاد بهمن علاالدین(مسعود بختیاری) را پرورانده که از افتخارات ایران هستند.  «رحیم عدنانی» یکی از جوانانی است که این روزها صدای او که از ایل بختیاری به گوش می رسد، طرفداران بسیاری پیدا کرده. وی متولد روستای «سرپیر» در دامنه های سبزکوه استان چهارمحال و بختیاری است؛ وی که فارغ التحصیل رشته زبان و ادبیات فارسی است، مدرک کارشناسی موسیقی اش را از شورای ارزشیابی هنرمندان وزارت ارشاد کسب کرده و تخصص اصلی اش در رشته آواز است که به گفته خود تا کنون در محضر اساتید بزرگی چون: ملک محمد مسعودی، رضوی سروستانی‌، محمدعلی کیانی نژاد، علی اکبر شکارچی، به تحصیل و کسب تجربه پرداخته است. گفت و گوی همشهری را با این هنرمند در ادامه می خوانید.
  • موسیقی بختیاری چه ویژگی و چه وجه تمایزی با موسیقی سایر اقوام ایرانی دارد؟
موسیقی بختیاری در اصل مانند زندگی مردم بختیاری است و در خون مردم این سرزمین جاری است. موسیقی بختیاری ریشه در فرهنگ، رسوم، آداب و سنن این قوم اصیل دارد. باید بگویم که قوم بختیاری از ابتدای تولد تا زمان مرگ در تمامی زمینه ها و رخدادهای زندگی اعم از رویدادهای فرح بخش و شاد و همچنین کار و فعالیت و... دارای اشعار خاص و موسیقی خاصی است. موسیقی این ناحیه، آمیخته با زندگی افراد است؛ البته نه تنها بختیاری ها بلکه موسیقی اکثر اقوام ایرانی اینگونه است. تفاوت و ویژگی خاص و بارز موسیقی بختیاری در بکر بودن و اصیل بودن آن است. زیرا با توجه به اینکه  در زمان حمله مغول بسیاری از آثار فرهنگی و حتی آداب و رسوم ما، از بین رفت اما سنن و رسوم و موسیقی دیار بختیاری آسیبی ندید و خوشبختانه موسیقی این قوم بکر مانده و قدمت دیرینه دارد که با زندگی تک تک این مردم عجین است.
  • با این که در زمینه موسیقی اصیل ایرانی فعالیت داشته اید، اما آثار شما حاکی از علاقه وافر به موسیقی قوم بختیاری است. آیا بین موسیقی محلی و موسیقی اصیل ایرانی تفاوت خاصی قائل هستید؟
این امر طبیعی است به دلیل اینکه اصالتا بختیاری هستم عشق و علاقه خاصی به این‌ موسیقی دارم. اما تا کنون هم در زمینه آواز ایرانی و هم در زمینه موسیقی بختیاری، فعالیت های بسیاری داشته ام و در هر دو زمینه از محضر اساتید بزرگی کسب تجربه کرده ام و تا کنون موفق به انتشار 6 آلبوم شده ام. 4 آلبوم در حیطه موسیقی بختیاری و دو آلبوم موسیقی اصیل ایرانی است که با همکاری اساتیدی از جمله استاد حسین پرنیان و حمید توفیقی اقدام به انتشار این آلبومها کرده‌ام؛ در حال حاضر آلبوم هفتم را در دست تولید دارم که طی چند ماه آینده منتشر خواهد شد.
  • به کدام یک از تصنیف هایتان علاقه بیشتری دارید؟
به دلیل اینکه در هر دو زمینه موسیقی اصیل ایرانی و بختیاری فعالیت داشته ام تمامی آثارم برایم ارزشمند است. برای هر هنرمند تمامی آثار مانند فرزندانی است که نمی تواند تفاوتی بینشان قائل باشد. من هر کدام از تصنیف هایم را با شرایط و حس و حال خاصی خوانده ام. اما آلبوم « کنار» بر اساس نظرسنجی مردم جزو بهترین آلبوم هایم است.  این اثر بین بسیاری از اقوام جا افتاده و بسیاری از فارس زبان ها، ترک ها و ...بسیاری از اقوام مختلف ابراز محبت و علاقه مندی زیادی به این ترانه داشته اند.
  • درباره کنسرتی که قرار است در سوم و چهارم اسفند برگزار کنید، کمی توضیح دهید.
با توجه به اینکه در شهرستان های مختلف تدریس آواز دارم، مدتهاست که در شهر شیراز نیز با هنرمندان این شهر ارتباط کاری مطلوبی برقرار کرده ام. اخیرا در 27 دی ماه با گروه همنوازان ایران به سرپرستی کاوه پیمان( که از اساتید دانشگاه موسیقی شیراز است) کنسرتی در تالار احسان این شهر برگزار کردیم که با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد و قرار است همان کار را سوم و چهارم اسفند ماه در دو زمینه موسیقی ایرانی و بختیاری در فرهنگسرای بروجن تقدیم علاقه مندان کنیم.
  • در چه شهرها و استان هایی تدریس موسیقی داشته و دارید؟
به دلیل اینکه در استان چهارمحال و بختیاری زندگی می کنم ، تدریسهای ثابتم در این استان است اما در کنار آن  در شهرهای اصفهان، بروجن، شیراز و شهر آباده استان فارس نیز مشغول به تدریس هستم.
  • به نظرتان پتانسیل و استعداد موسیقی در کدام شهر ها بیشتر است؟
شهرهای ایران دارای جوانان با استعدادی است و با توجه به مراجعاتی که به شهرهای مختلف دارم این حقیقت را از نزدیک لمس کرده ام. در مناطق کوچکتر مانند کهگیلویه و بویر احمد و چهار محال و بختیاری استعدادهای فراوان وجود دارد اما متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی و نبود فرهنگسازی‌در خانواده ها، جوانان برای ورود به حیطه موسیقی با چالشهای فراوانی مواجه هستند. نبود دانش کافی در بین والدین برای مهیا کردن فرزندانشان و هدایت و راهنمایی فرزندان به کلاسهای موسیقی، باعث شده این استعدادها به بطالت بگذرد و آنگونه که باید نتوانند از این استعدادها به خوبی استفاده کنند. در سالهای دور، کلاسی در شهر یاسوج داشتم و بهترین استعدادها را در آنجا می دیدم متاسفانه هم مشکلات اقتصادی و هم فرهنگی  بسیاری در آنجا وجود داشت، البته خوشبختانه رفته رفته این فرهنگ در بسیاری از خانواده ها جا افتاده که برای استعداد هنری فرزندشان اهمیت قائل باشند و سرمایه گذاری کنند زیرا قرار گرفتن در مسیر آموزش هنر ‌به نوعی تربیت و اعتلای شخصیت درونی آن فرد است .
  • با توجه به تجربیاتی که در زمینه موسیقی کسب کرده اید تا کنون با چه موانعی رو به رو بوده اید و از نظر شما موسیقی بختیاری دچار چه چالش هایی است؟
متاسفانه هنر در کشور ما دچار آسیب ها و چالشهای فراوانی است. این چالش در موسیقی، به نحو بیشتر و گسترده تری اتفاق افتاده که دارای دلایل متعددی است. گرایش جوانان به سمت موسیقی هایی که هیچ ارتباطی با فرهنگ ما ایرانی ها ندارد از عمده چالش های امروز موسیقی است. حمایت‌ناکافی مسئولان فرهنگی از کارهای فاخر و در عین حال ضعف بسیاری از دوستان هنرمند در ارائه یک اثر خوب باعث شده که در اصل موسیقی ایرانی و مقامی ما آنچنان که باید و شاید نتواند جایگاه خود را در میان مردم به خصوص در میان نسل جوان حفظ کند. به اعتقاد من این ها از دلایل‌ عمده افت موسیقی ایرانی و گرایش مردم و به خصوص جوانان به سمت موسیقی های دیگر است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code