موضوعات
چهارمحال بختياری

شهرکرد؛ شهر جهانی نمد

نویسنده:
مقدمات جهانی شدن شهرکرد به عنوان شهر جهانی نمد از سوی یونسکو فراهم‌شده است...
1396/06/12
مقدمات جهانی شدن شهرکرد به عنوان شهر جهانی نمد از سوی یونسکو فراهم‌شده است.
معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری دراین‌باره به مهر گفت: نمد یکی از صنایع بومی و دارای سابقه در استان چهارمحال و بختیاری است.
مهرداد رئیسی عنوان کرد: کسب نشان ملی یونسکو در بخش نمد توسط چهارمحال و بختیاری زمینه‌ای شد برای بسترسازی و رقابت بین سایر هنرمندانی که در این بخش فعالیت می‌کنند.
این مسئول ادامه داد: هنرمندان این استان با بهره‌گیری ازنظر کارشناسان با ایجاد نوآوری و خلاقیت در تولید محصولات توانستند محصولاتی تولید کنند که مورد استقبال و خرید مردم قرار بگیرد.
معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: خلاقیت و نوآوری هنرمندان این بخش ضمن این‌که نمد سنتی استان را حفظ کرد موجب شد اشتغال قابل‌توجهی در این بخش ایجاد شود.
وی با اشاره به این‌که تولید محصولات نمدی در استان به دو شیوه انجام می‌شود، ادامه داد: تولید محصولات نمدی در استان به‌صورت سنتی و نمد نوین انجام می‌شود. رئیسی گفت: هنرمندان این استان در بخش سنتی با بهره‌گیری از مواد اولیه موجود در استان درزمینه تولید محصولات نمدی حرکت می‌کنند و در بخش نوین نیز محصولات نمدی با بهره‌گیری از تحقیقات انجام‌شده درزمینه سلایق مردم و ایجاد نوآوری تولید می‌شوند.

جایگاه نخست در کشور
وی افزود: درحال حاضر استان چهارمحال و بختیاری با افزایش تولید و توانمندی بالا در این بخش و صادرات نمد توانسته جایگاه اول را در بین استان‌های دیگر داشته باشد.
معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری اظهارکرد: تغییر کاربری در این بخش و حجم تولید بالا و همچنین صادرات قابل‌توجه نمد موجب شده است که این استان جایگاه ارزشمندی در بحث تولید نمد در سطح کشور کسب کند. وی ادامه داد: شهرهای ملی و جهانی دارای یک ویژگی‌هایی هستند که اگر این ویژگی‌ها و شاخص‌ها در یک استان وجود داشته باشد می‌تواند به‌عنوان یکی از صنایعی که تبدیل‌شدن به این بحث را داشته باشد، مطرح شود. معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری ادامه داد: از مهم‌ترین شاخص‌های شهر جهانی‌ و ملی شدن می‌توان به تعداد هنرمندان، میزان تولید، اشتغال، توجه مراکز دانشگاهی به این بخش، صادرات و نوآوری اشاره کرد. وی عنوان کرد:درحال حاضردربخش نمد پیگیرهستیم شهرملی وجهانی به نام این استان تأیید شود، پرونده این امرسال گذشته ارسال و درخواست‌ها از سوی فرماندار، استاندار و میراث فرهنگی استان ارائه‌شده است.

صادرات ۲۵۰ هزار دلاری
کارشناس صنایع‌دستی و بازرگانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری هم اظهار کرد: درحال حاضر در این استان سالانه بیش از ۳۰ تن محصولات نمدی تولید می‌شود.
محمدرضا طاهرپور ادامه داد: با توجه به وجود ظرفیت‌ها در استان چهارمحال و بختیاری می‌توان ظرفیت تولید را به ۹۰ تن در سال رساند.
وی اظهار کرد: در سال گذشته ۲۵۰ هزار دلار محصولات نمدی از چهارمحال و بختیاری صادر شد و پیش‌بینی ما این است که اگر بتوانیم از تمام ظرفیت‌های این بخش به‌طور کار بهره بگیریم، می‌توانیم بیش از ۴۰۰ هزار دلار در این بخش صادرات داشته باشیم.
این کارشناس تأکید کرد: درحال حاضر عمده فعالیت نمد در دو شهرستان شهرکرد و بروجن استان چهارمحال و بختیاری است.
کارشناس صنایع‌دستی و بازرگانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: کارگاه‌های تولیدی نمد در این استان در بخش محصولات جدید با بهره‌گیری از خلاقیت و نوآوری و همچنین بخش سنتی فعالیت می‌کنند.
طاهر پور اظهارکرد: راه‌اندازی مجتمع کامل تولید نمد دراین استان شامل پشم‌ریسی، رنگرزی وطراحی ازمهم‌ترین اقدامات دراین استان به شمار می‌رود.

اشتغالزایی نمدمالی
وی گفت: دربخش تولید محصولات سنتی نمد حدود ۵۰ کارگاه فعالیت می‌کنند و در بخش نمد نوین نیز بیش از ۲۰ واحد تولیدی داریم که این واحدها به شکل کارگاه و خانگی فعالیت می‌کنند.
کارشناس صنایع‌دستی و بازرگانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال وبختیاری با بیان این‌که تولید محصولات نمدی دراین استان توانسته است اشتغال قابل‌توجهی ایجاد کند، ادامه داد: حدود ۵۰۰ نفربه‌صورت مستقیم در بخش تولید محصولات نمدی در این استان فعالیت می‌کنند و اشتغال غیرمستقیم این بخش نیز چند برابر اشتغال مستقیم است.
وی ادامه داد: ورود فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به این بخش ازمهم‌ترین مواردی است که طی سال‌های گذشته در این استان شاهد آن هستیم و این امرنقش مهمی درتوسعه این بخش داشته است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code