موضوعات
چهارمحال بختياری

رشد 40 درصدی اعتبارات چهارمحال و بختیاری

نویسنده: الهام آرمیده/ شهرکرد ـ خبرنگار همشهری
اعتبارات امسال چهارمحال و بختیاری نسبت به سال گذشته 40 درصد رشد داشته است...
1395/01/31
اعتبارات امسال چهارمحال و بختیاری نسبت به سال گذشته 40 درصد رشد داشته است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی چهارمحال و بختیاری با اعلام این خبربه همشهری گفت: سال گذشته مجموع اعتبارات استانی مبلغ 168 میلیارد تومان بود و امسال این مبلغ به 236 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.
اسماعیل عامری گلستان با بیان این‌که اعتبارات عمده چهارمحال و بختیاری درزمینه زیربناهای استان هزینه می‌شود، افزود: زیربناهای مربوط به راه،کشاورزی وصنعت گردشگری محورهای توسعه استان هستند و باید به آنها توجه ویژه ای شود.
وی تصریح کرد: درسال گذشته اولویت اول درزمینه راه و ترابری بوده که ازمحل اعتبارات استانی و ملی تامین شد.
عامری گلستان ادامه داد: فصولی مثل تامین آب آشامیدنی شهری وروستایی وعمران شهری بعد از راه و ترابری بیشترین اعتبار را در سال گذشته به خود اختصاص داد.وی افزود: عمران شهری و روستایی، بهداشت و درمان،آموزش و پرورش و تامین آب آشامیدنی شهری و روستایی و صنعتی از بخش‌های مهم استان است.

رشد 14 درصدی اعتبارات ملی
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی چهارمحال وبختیاری گفت: اعتبارات ملی درسال گذشته 82 میلیارد تومان بود که امسال به 113 میلیارد تومان رسید که 14 درصد رشد داشته است.
اسماعیل عامری گلستان افزود: رشد اعتبارات ملی به این دلیل کم است که خیلی ازپروژه‌های ملی استان به پایان رسیده است.
وی تصریح کرد: محورهای توسعه استان مربوط به توسعه زیر بناهایی چون راه،آب شرب وکشاورزی و صنعت وگردشگری است که بیشتراعتبارات درسال جاری به زیربناها اختصاص پیدا خواهد کرد که درشورای برنامه ریزی براساس اولویت‌ها تخصیص پیدا می‌کند.
عامری گلستان گفت: عملیات راه آهن اصفهان-شهرکرد و اهواز در سال جاری به مرحله اجرایی می‌رسد و دربودجه 95 برای این پروژه هزینه ای دیده می‌شود و این پروژه یکی از اساسی ترین طرح‌های کشور است که در زمینه بهبود حمل و نقل جاده ای و صرفه جویی در حمل و نقل نقش اساسی دارد و نیز شمال را به جنوب کشور متصل می‌کند.
وی ادامه داد: برآورد اولیه این پروژه 8400 میلیارد تومان است که در طول اجرا این عدد افزایش پیدا می‌کند.
عامری گلستان تصریح کرد: درسال جاری درفصل بهداشت بهره برداری ازبیمارستان‌های مالخلیفه، بروجن وفارسان دراولویت کار قرار دارند و ازفضاهای آموزشی وفرهنگی نباید غافل شویم.
وی ادامه داد: فصل فرهنگ نیزازاهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که اگر توسعه فرهنگی نباشد درجاهای دیگردچارمشکل خواهیم شد.
این مسئول تصریح کرد: سال جاری در حوزه آموزش و پرورش نیز قراشده است ساختمان‌های اجاره ای حذف شود و فضاهای آموزشی فرسوده تخریب و بازسازی و مشکلات حوزه آموزش و پرورش رفع شود.
وی ادامه داد: توسعه زیرساخت‌های گردشگری می‌تواند درآمد بالایی برای استان داشته باشد، دراستان با کمبود هتل مواجه هستیم که باید این مشکل نیزحل شود.
عامری تصریح کرد: درسال جاری سعی می‌شود با اجرای طرح‌هایی درزمینه صنعت درکارخانه ای چون فولاد سفید دشت اشتغال زایی خوبی فراهم شود،همچنین درطرح بزرگ تامین آب بن، شهرکرد،بروجن آب آشامیدنی و صنعتی استان تا حدودی تامین شود.
وی با بیان این‌که محوراشتغال زایی استان توسعه گردشگری است افزود: چهارمحال وبختیاری ازقطب‌های گردشگری کشوراست که باید ایجاد زیرساخت‌های گردشگری درزمینه افزایش رفاهی مسافران در دستور کار قرار گیرد.
رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان افزود: ازکل مبلغ 328 میلیارد تومان اعتبارسال گذشته 50 میلیارد تومان به فصل حمل ونقل،22/500 میلیارد تومان به فصل فرهنگ،هنر و رسانه، 15/200میلیارد تومان به فصل کشاورزی، 10 میلیارد تومان به فصل آموزش و پرورش و 8/8 میلیارد تومان به منابع آب اختصاص داده شد. عامری گلستان ادامه داد: از260میلیارد تومان اعتبار ملی، 35 میلیارد تومان به راه، 160 میلیارد تومان به سد سازی و 10 میلیارد تومان به بیمارستان‌ها اختصاص یافت.
وی تصریح کرد: ازاعتبارات ملی استانی شده 182 میلیارد ریال به بخش آب رسانی به شهرها و روستاها اختصاص داده شد که 14 میلیارد و 300 میلیون تومان مربوط به فاضلاب است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code