موضوعات
چهارمحال بختياری

ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادین در چهارمحال و بختیاری

نویسنده: کبری محمدی/ شهرکرد ـ خبرنگار
رئیس جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری از ذخیره سازی موفق سلول‌های بنیادین 200 شهروند این استان در بانک سلولی رویان خبرداد...
1396/05/17
رئیس جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری از ذخیره سازی موفق سلول‌های بنیادین 200 شهروند این استان در بانک سلولی رویان خبرداد.
وحید خلیلی در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: از ابتدای فعالیت مرکز ذخیره سازی سلول‌های بنیادین رویان در این استان برای 200 نفر عمل ذخیره سازی سلول‌های بنیادین موجود در بند ناف نوزاد صورت گرفته است. وی با اشاره به این‌که جهاد دانشگاهی به عنوان یک مرکز علمی، پژوهشی و جهادی می‌تواند به پیشبرد اهداف چهارمحال و بختیاری کمک کند اظهار کرد: به دلیل شناخت ناکافی از سوی مردم نسبت به این نهاد جهادی سطح مطالبه گری اقشار مختلف از این مرکز پایین است. این مسئول افزود: جهاد دانشگاهی در کشور در 4 حوزه فرهنگی، آموزش‌های کاربردی، پژوهش و فناوری و اشتغال دانش آموختگان و تجاری سازی فعالیت می‌کند. خلیلی با اشاره به فعالیت مرکز ذخیره سازی سلول‌های بنیادین رویان از سال 94 تاکنون در چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: از ابتدای فعالیت این مرکز تاکنون به بیش از هزار نفر آموزش‌های لازم به صورت تلفنی و حضوری داده شده و عمل ذخیره سازی این سلول‌ها برای 200 نفر انجام شده است.

پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی
از سوی دیگر مدیرکل انتقال خون چهارمحال و بختیاری با اشاره به تعهد ۶۰۰ مورد پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی در استان تا پایان سال، گفت: در ۲ ماه گذشته نزدیک به ۵۰ مورد پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی در استان انجام شده است. محمد ملک‌محمدی اظهار کرد: در 4 ماه نخست امسال تعداد اهداکنندگان خون در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 5/3 درصد افزایش یافته است. وی تعداد مراجعه‌کنندگان به مراکز انتقال خون استان در سال گذشته را 31 هزار و 299 نفر و تعداد اهداکنندگان خون را 26 هزار و 380 نفر عنوان کرد و افزود: امسال تاکنون 10 هزار و 867 نفر برای اهدای خون به مراکز انتقال خون مراجعه کرده‌اند که از این تعداد 7 هزار و 632 نفر موفق به اهدای خون شده‌اند.

ارسال خون به استان‌ها
مدیرکل انتقال خون چهارمحال و بختیاری به ارسال هزار و 816 واحد خون و فرآورده‌های خونی در سال جاری به دیگر استان‌ها اشاره و بیان کرد: سال گذشته 18 هزار و 339 واحد خون و فرآورده‌های خونی به استان‌های دیگر به ویژه تهران و خوزستان ارسال شد.
ملک‌محمدی با بیان این‌که 54 درصد اهداکنندگان خون در استان اهداکننده مستمر هستند، خاطرنشان کرد: اکنون 3 پایگاه انتقال خون فعال در شهرهای شهرکرد، بروجن و فارسان وجود دارد ضمن این‌که برای راه‌اندازی پایگاه انتقال خون لردگان نیز تلاش می‌کنیم.

اجرای طرح سپاس
وی با اشاره به اجرای طرح سپاس در استان از آغاز سال جاری، تصریح کرد: در این طرح که به منظور جمع‌آوری سلول‌های بنیادی انجام می‌شود فرد در استان پذیرش و سپس نمونه خون وی برای انجام آزمایشات تخصصی به تهران ارسال می‌شود.
مدیرکل انتقال خون چهارمحال و بختیاری تعهد استان در طرح سپاس را تا پایان سال ثبت 600 مورد پذیره‌نویسی عنوان و خاطرنشان کرد: در 2 ماه گذشته نزدیک به 50 مورد پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی در استان انجام شده است.
ملک‌محمدی به راه‌ا‌ندازی مرکز جامع اهدای خون استان در نیمه دوم امسال اشاره و بیان کرد: با راه‌اندازی این مجموعه می‌توانیم اهدای پلاکت و پلاسما را به صورت جداگانه داشته باشیم.
مدیرکل انتقال خون چهارمحال و بختیاری با بیان این‌که مسئولان باید انتقال خون را به عنوان یک دستگاه حاکمیتی در کنار بیمارستان‌ها ببینند، تأکید کرد: برای نگهداری و انتقال پلاسما در استان به زیرساخت‌هایی مانند سردخانه و ماشین حمل پلاسما نیاز داریم.
ملک‌محمدی یادآور شد: در زمینه خون و فراورده‌های خونی تاکنون مشکلی در استان وجود نداشته است و ذخیره 7 برابر مصرف همیشه در یخچال‌ها وجود دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code