موضوعات
چهارمحال بختياری

گفت و گو

دشمن در خانه

نویسنده: امیر عفاف /خبرنگار همشهری
حاج «عالم بحری» از معتمدان خرمشهر است که بعد از گذشت سال‌ها، یادآوری تلخی سقوط شهر کلافه‌اش می‌کند اما او از روزهای سختی می‌گوید که با یک پیروزی شیرین حماسه ای ماندگار شد...
1395/03/03
حاج «عالم بحری» از معتمدان خرمشهر است که بعد از گذشت سال‌ها، یادآوری تلخی سقوط شهر کلافه‌اش می‌کند اما او از روزهای سختی می‌گوید که با یک پیروزی شیرین حماسه ای ماندگار شد.
بعضی از خرمشهری‌ها معتقدند مقاومت در این شهر 45 روز طول کشید نه 36 روز.
دقیقا همینطور است. اصلا درگیری‌های مرزی از زمان انقلاب اسلامی در خرمشهر شروع شد و از همان موقع شهید هم دادیم.
  • چرا موقع درگیری بعضی از ساکنین این شهر را ترک کردند؟
آنها بومی نبودند. خانواده‌هایی مهاجر بودند که برای کسب و کار به این شهر آمده و سکونت داشتند اما بومی‌ها هیچکدام اقوام یا آشنایی در شهرهای دیگر نداشتند در نتیجه تا آخرین روز ماندند و از شهر خود دفاع کردند.
  • ساکنین شهر چگونه مقابل رژیم بعثی مقاومت کردند؟
در آن زمان همه در کنار هم بودند. جنگ زن و مرد و پیر و جوان نمی‌شناسد؛ برای همین همه دست به دست هم دادند تا از خاک خود دفاع کنند. زن‌ها در مسجد جامع پخت و پز می‌کردند و مردها با جمع آوری اسلحه و مهمات سعی در تقویت رزمندگان داشتند.
  • مهمات و اسلحه چگونه تامین می‌شد؟
همه چیز از هم پاشیده بود و دشمن تا پشت در خانه‌ها پیشروی کرده بود. نیروهای سپاه با مکافات مهمات و اسلحه بین مردان توزیع می‌کردند تا در صورت نیاز از آنها استفاده کنند.
  • ساکنین شهر چگونه به جمع رزمندگان ملحق می‌شدند؟
جوان‌ترها که می‌توانستند به صورت مستقیم با دشمن روبه‌رو شوند به نیروهای نظامی ملحق می‌شدند.
 باید به این نکته توجه کرد که خرمشهری‌ها از ارکان اصلی این پیروزی بودند و لحظه‌ای رزمندگان را در این نبرد تنها نگذاشتند. اصلا تشکیلات سازمان‌یافته‌ای وجود نداشت و مردم به صورت خود‌جوش به میدان نبرد می‌آمدند و می‌جنگیدند.
خبر می‌رسید که عراقی‌ها از کمربندی گذشته اند، آن‌وقت عده ای جوان با اسلحه می‌رفتند و راه را می‌بستند. این مقاومت مردمی در تاریخ ایران کم نظیر است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code