موضوعات
چهارمحال بختياری

حفظ تاریخ با دعوت از سرمایه‌گذاران

نویسنده:
بناهای تاریخی چهارمحال و بختیاری برای احیا و زنده ماندن نیازمند حمایت بخش خصوصی هستند. به گزارش ایرنا، جمعی از فعالان بخش خصوصی در حوزه بناهای تاریخی و مسئولان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به اهمیت حفظ و حراست از بناهای تاریخی و فرهنگی استان معتقدند که با واگذاری این بناها به بخش خصوصی از تخریب آنها جلوگیری می‌شود...
1395/05/12
 بناهای تاریخی چهارمحال و بختیاری  برای احیا و زنده ماندن نیازمند حمایت بخش خصوصی هستند.به گزارش ایرنا، جمعی از فعالان بخش خصوصی در حوزه بناهای تاریخی و مسئولان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به اهمیت حفظ و حراست از بناهای تاریخی و فرهنگی استان معتقدند که با واگذاری این بناها به بخش خصوصی از تخریب آنها جلوگیری می‌شود.یکی از فعالان بخش خصوصی که خانه آزاده چالشتر را به هتل سنتی تغییر کاربردی داده است، گفت: با واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی می‌توان در حفظ، حراست و همچنین سرمایه گذاری در حوزه اشتغال و درآمدزایی این بناها با حمایت بخش خصوصی گام‌های موثری برداشت.امید نیکزاد افزود: از یکسال گذشته این خانه قدیمی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، تحت مالکیت میراث فرهنگی استان است که از طریق ماده 88 قانون و همچنین همکاری صندوق احیا و بهره برداری از آثار و بناهای تاریخی، به منظور احیا و تغییر کاربری به بخش خصوصی واگذار شده است.وی اظهار کرد: این بنا یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی و مسکونی استان و مربوط به سال 1206 هجری قمری و متعلق به مهدی خان آزاده چالشتری از شعرا و خوشنویسان سرشناس اواخر دوره‌های ناصری و مظفری بوده است.نیکزاد با توجه به قدمت بالای این بنا افزود: تغییر کاربری در آن برای ایجاد یک هتل سنتی بسیار سخت است.وی اظهار کرد: ایجاد زیرساخت‌های اقامتی مانند سرویس بهداشتی لوله کشی آب و فاضلاب از که باید با کمترین تغییر آنها را برای هر واحد ایجاد کرد.
نیکزاد با اشاره به قرارداد یک ساله واگذاری به بخش خصوصی در مرحله نخست گفت: به دلیل زمان بر بودن اجرای تغییرات کاربری، قرار داد پنج ساله منعقد شده است.وی افزود: حمایت مسوولان برای اجرای طرح‌های تغییر کاربری در این اماکن از مهمترین خواسته‌های بخش خصوصی است.
یکی دیگر از سرمایه گذاران بخش خصوصی در بناهای تاریخی استان با بیان این که سرمایه گذاری بخش خصوصی در آثار تاریخی از تخریب این آثار جلوگیری می‌کند، افزود: حمایت سازمان میراث فرهنگی از این بناهای تغییر کاربری شده کافی نیست.
بهرام صانعی گفت: از سال 68 تاکنون این حمام وقفی که قدمت150 ساله دارد را با اعتباری بیش از 80 تا 90 میلیون ریال به چایخانه سنتی و سفره خانه تبدیل کرده است.
وی نا آشنا بودن مردم و مسافران از وجود اماکن تاریخی و قدیمی را باعث کمرنگ شدن حضور گردشگران و مسافران و همچنین مردم استان در این اماکن دانست.
یک محقق و پژوهشگر چهارمحال وبختیاری نیز گفت: واگذاری بناهای تاریخی و آثار غیرمنقول فرهنگی، تاریخی شامل بناها و بافت‌های تاریخی به بخش خصوصی می‌تواند هم فرصت وهم تهدید باشد.اردشیر آخوندی افزود: با واگذاری این بناها به بخش خصوصی بخشی از هزینه‌های دولت در زمینه نگهداری و مرمت بناهای تاریخی کاسته و زمینه اشتغال و درآمدزایی بخش خصوصی نیز افزایش پیدا می‌کند.وی با اشاره به این که بخشی از هزینه‌ها ازسوی دولت و بیشترین هزینه این واگذاری‌ها ازسوی بخش خصوصی انجام می‌شود، گفت: بخش خصوصی در حراست، حفاظت و نگهداری از این بناها بیشتر تلاش می‌کند.
آخوندی اظهار کرد: واگذاری این بناها به بخش خصوصی به شرط این که زیر نظارت کامل میراث فرهنگی باشد برای بناهای تاریخی تهدید نیست.وی یکی از مشکلات واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی را دخالت سلیقه ای بخش خصوصی بر روی این بناها عنوان کرد.
کارشناس باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان گفت: عدم نظارت کارشناسان این اداره کل به فعالیت‌های بخش خصوصی در بناها وآثار تاریخی باعث تخریب برخی از بخش‌های این آثار می‌شود.
به گفته وی، تغییر کاربری برخلاف شئون یک عرصه تاریخی مانند واگذاری بناهای تاریخی بدون توجه به ظرفیت بنا و تغییر کاربری به مکان‌های غیرمتعارف از معایب واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی است.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری نیز گفت: هم اکنون 10 بنا و اثر تاریخی در استان به بخش خصوصی واگذار شده است.
مصطفی هادیپور افزود: این بناها با کاربری سفره خانه سنتی، موزه‌های خصوصی و هتل سنتی در قالب تفاهم نامه موقت واگذار شده است.
به گفته وی، کمبود اعتبار و کم بودن انگیزه برای سرمایه گذاری و اطلاع رسانی ناکافی برای واگذاری اماکن تاریخی به بخش خصوصی در استان از مهمترین مشکلات استان برای احیا و تغییر کاربری بناهای تاریخی است.
هادی پور با اشاره به معرفی نشدن آثار تاریخی و فرهنگی استان و همچنین پایین بودن تعداد گردشگران و بازدید کنندذگان از آثار تاریخی در سالیان گذشته گفت: این مساله انگیزه سرمایه گذاری را از سرمایه گذاران گرفته که امید است با فرهنگ سازی و معرفی بیشتر در حوزه بناها و آثار تاریخی استان ظرفیت سرمایه گذاری در این حوزه افزایش یابد.
وی اظهار کرد: واگذاری این بناها به بخش خصوصی با توجه به کمبود سرمایه واعتبار برای نگهداری و مرمت این بناها و همچنین کم بودن نیروی انسانی برای حراست از این بناها ازسوی دفتر احیا و بازسازی سازمان میراث فرهنگی کشور از سال 70 آغاز شده است.
هادی پور از واگذاری خانه اسحاقی‌ها و خانه منزوی در چالشتررد سال جاری به بخش خصوصی خبر داد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز افزود: واگذاری بناهای تاریخی یکی از راه‌های افزایش امنیت و حراست و نگهداری از این آثار است.
بهمن عسگری سوادجانی افزود: ثبت آثار تاریخی نشاندهنده ارزش هویت تاریخی و فرهنگی استان است که حفظ، نگهداری و پیشگیری از تخریب این آثار از مهمترین برنامه هاست.
وی ادامه داد: دارندگان بناهای تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی می‌توانند با همکاری شهرداری و دهیاری‌ها از تسهیلات بانکی برای حفظ و مرمت این بناها استفاده کنند.عسگری سوادجانی بیان کرد: حمام‌های تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی نیز برای انجام فعالیت‌های فرهنگی تغییر کاربری یافته و تسهیلات بانکی برای مرمت این بناهای تاریخی تخصیص می‌یابد.وی یادآور شد: 50 درصد هزینه‌های مربوط به این طرح را شهرداری‌ها و یا دهیاری‌ها پرداخت می‌کنند.اکنون احیا و نجات میراث فرهنگی کشور از وظایف قانونی صندوق احیا در کشور است که احیای خانه‌های تاریخی، اماکن و بناهای تاریخی و کاربری و تثبیت بناهای تاریخی کشور باید یک اولویت برای حفظ و نگهداری بهتر از این آثار در نظر گرفته شود.
اکنون 4 هزار و700 اثر تاریخی و فرهنگی شناسایی شده در استان از جمله حمام‌های قدیمی، موزه ها، بناها، قلعه ها، امامزاده‌ها و قنات وجود دارد که از این تعداد برای سه اثر «کوچ عشایر بختیاری»، «زرد کوه بختیاری» و «دشت لاله‌های واژگون» پرونده ثبت جهانی تهیه و ارسال شده است. همچنین 651 اثر تاریخی، فرهنگی استان شامل بافت ها، بناها، محوطه‌ها و میراث معنوی استان در سطح ملی ثبت شده است.
کمبود اعتبارهای دولتی به منظور بازسازی و نظارت دقیق به این بناهای تاریخی تهدیدی در زمینه تخریب بناهای تاریخی است، به طوری که از سال گذشته به دلیل بی توجهی به این بناها تعدادی به وسیله اشخاص حقیقی و دستگاه‌های دولتی تخریب و یا در معرض آسیب قرارگرفته است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code