موضوعات
چهارمحال بختياری

معاون اداره كل منابع طبيعي چهارمحال و بختياري:

حفاظت از كرفس كوهي به مردم واگذار شد

نویسنده:
معاون فني اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري چهارمحال و بختياري گفت: با توجه به اهميت و ارزش بسيار بالاي كرفس كوهي، حفاظت از اين‌گونه در چهارمحال و بختياري به مردم واگذار شده است.
1393/02/01
علي‌محمد محمدي درگفت‌و‌گو با ايسنا غنچه كني وحمل كرفس بدون مجوز را ممنوع اعلام و اظهاركرد: بهره‌برداري و اجراي طرح‌هاي تحقيقاتي درارتباط با كرفس تنها با انعقاد قرارداد ميان منابع طبيعي و دريافت مجوز رسمي امكان‌پذير خواهد بود. 
وي زمان برداشت اين محصول را از 20 ارديبهشت تا اواسط خرداد دانست و افزود: در برداشت اين‌گونه گياهي بايد تنها يك‌چهارم از شاخ و برگ آن برداشت شود. 
محمدي تصريح كرد: اين‌گونه مرتعي‌ـ بومي در رويشگاه‌هاي طبيعي مي‌رويد و با كرفس‌هاي زراعي و باغي متفاوت است.  وي با بيان اين‌كه 5هزار رويشگاه طبيعي در اين استان وجوددارد، از اجراي 1500هكتار طرح بهره‌برداري و يك ايستگاه شاهد ازكرفس كوهي دركوهرنگ خبرداد وافزود: اين طرح روند شكل‌گيري و توالي وهمچنين تفاوت‌هاي اين‌گونه با‌گونه‌هاي ديگر گياهي را مورد مطالعه و بررسي قرار مي‌دهد. 
محمدي با بيان اين‌كه سالانه 5/1تن بذر كرفس كوهي در راستاي احياي آن خريد و توزيع مي‌شود، تصريح كرد: بذراين‌گونه گياهي ازمردم محلي خريداري و به‌صورت رايگان ميان مرتعداران در راستاي اجراي طرح‌هاي منابع طبيعي توزيع مي‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code