موضوعات
چهارمحال بختياری

جان دوباره برای تالاب بین المللی گندمان

نویسنده:
با تغییر روش آبیاری بخش کشاورزی از سنتی به نوین و مدیریت در مصرف طی چند سال گذشته، آب 2 دهنه چشمه دائمی جوی گل و 2 رشته قنات بالادست به تالاب گندمان جان دوباره بخشید...
1396/07/19
با تغییر روش آبیاری بخش کشاورزی از سنتی به نوین و مدیریت در مصرف طی چند سال گذشته، آب 2 دهنه چشمه دائمی جوی گل و 2 رشته قنات بالادست به تالاب گندمان جان دوباره بخشید.
رییس حفاظت محیط زیست بروجن از توابع استان چهارمحال و بختیاری به ایسنا گفت با شروع فصل پاییز و کم شدن آبیاری بخش کشاورزی در6 روستای بالادست تالاب گندمان، آبگیری این منطقه ملی و بین المللی آغاز شد.
مرتضی منصوری افزود: با تغییر در کشت و تجهیز اراضی کشاورزی مناطق روستایی بالادست در راستای صرفه جویی آب طی چهارسال گذشته، نخستین بار این تالاب طی سال جاری 60 درصد از آب موجود خود را حفظ کرد.
رییس حفاظت محیط زیست بروجن، مشارکت مردم در حفظ و احیای تالاب را با پدیده خشکسالی ارزشمند دانست و تصریح کرد: براساس توافق با کشاورزان منطقه، علاوه بر حقابه تالاب، آب مازاد بخش کشاورزی نیز به سمت این تالاب هدایت می‌شود.
تالاب بین المللی گندمان با 980 هکتار وسعت و 2 هزار و 219 متر ارتفاع از سطح دریا، جزو 10 تالاب برتر پرنده نگری ایران و مهم ترین زیستگاه‌ جانوری کشور برای اسکان دائم پرندگان بومی و تخم گذاری پرندگان مهاجراست که در70 کیلومتری شهرکرد قرار دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code