موضوعات
چهارمحال بختياری

در استان

بيابان‌زايي در استان زنگ خطري براي كل كشور است

نویسنده:
مديركل حفاظت محيط‌زيست استان چهارمحال و بختياري بيابان‌زايي در اين استان را زنگ خطري براي كل كشور دانست و گفت: مقابله نكردن جدي با بيابان‌زايي در استان چهارمحال و بختياري، بحران محيط‌زيستي جدي در استان ايجاد خواهد كرد.
1393/05/15
 به گزارش باشگاه خبرنگاران «سعيد يوسف‌ پور» با اشاره به بحران خشكسالي در كشور افزود: كاهش بارش در استان چهارمحال و بختياري باعث شده است كه امسال اين استان در رتبه دوازدهم خشكسالي در سطح كشور قرار گيرد. 
وي با بيان اين‌كه استان چهارمحال و بختياري  بعد از استان ‎هاي شمالي كشور بيشترين بارش را دارد، تصريح كرد: امسال كاهش 15‌درصدي بارندگي در استان نسبت به مدت بلندمدت مشابه خود و تغيير رژيم بارش از برف به باران باعث تشديد خشكسالي در اين استان شده است.  يوسف ‎پور به افزايش دماي استان اشاره و عنوان كرد: امسال دماي استان نسبت به ميانگين بلندمدت مشابه خود 1. 5درجه افزايش دارد.  وي اظهار كرد: هرچه زمان مي‌‎گذرد بيابان ‎زايي و تغيير اقليم بيشتر در استان بروز مي‌كند و هر روز شرايط منابع آبي استان نسبت به قبل وخيم ‎تر مي‌شود. 
يوسف‌پور با تأكيد برضرورت بازنگري كلي و اصولي در سياستگذاري مديريت منابع آب، افزود: در گذشته عمده برداشت آب استان چهارمحال و بختياري از منابع زيرزميني بود كه باعث شد 9 دشت اين استان ممنوعه و بقيه دشت ‎ها نيز در حالت بحراني قرار گيرد كه مشهودترين عواقب آن مرگ آب‌خوان ‎ها و فرونشست زمين در نقاط مختلف استان چهارمحال و بختياري است.
 
سرپرست راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری:
استان برای موج دوم سفرهای تابستانی آماده است
سرپرست اداره کل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری از آمادگی این اداره کل برای موج دوم سفرهای تابستانی با هدف افزایش ایمنی در کلیه محورهای اصلی و فرعی استان خبر داد.
«قاسم قاسمی» در گفت‎وگو با ایسنا با اعلام آمادگی اداره کل راه و شهرسازی استان در آغاز موج دوم سفرهای تابستانی اظهارکرد: این اداره کل با آغاز موج دوم سفرهای تابستانی و تردد میلیونی گردشگر و مسافر به این استان و بالا رفتن حجم ترافیک در سطح محورها اقدامات گسترده‌ای را با هدف افزایش ضریب ایمنی در محورها با بسیج همه امکانات و نیروهای راهدار خود در دست اجرا دارد. 
وی با بیان اقدامات مدیریت راهداری برای ایمن سازی محورهای اصلی، منتهی به مركز استان و شهرستان‌ها به ویژه محورهای فرعی منتهی به مناطق گردشگری و تفرجگاهی تصریح کرد: با توجه به حجم بالای ترافیك در دور دوم سفرهای تابستانی تیم راهداری در همه محورهای مواصلاتی استان مستقر است.
به گفته وی، مسافران می‎توانند از طریق تماس با شماره 141 مرکز مدیریت راه‌های کشور و 3343888-0381 مرکز مدیریت راه‌های استان از وضعیت راه‌ها مطلع شوند.
قاسمی اظهارکرد: پاکسازی و زیباسازی حریم راه‌ها، شست‌وشو و ترمیم تابلوها و علائم، شانه‌سازی، لکه‌گیری رویه راه، سردهانه تونل‌ها، خط کشی محورهای اصلی و فرعی، حذف اختلاف سطح و ریزش‌برداری نیز از برنامه‌های در دست اقدام مدیریت راهداری در دور دوم سفرهای تابستانی است که با جدیت در حال اجرا‌‌ست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code