موضوعات
چهارمحال بختياری

آن‌هایی که آمدند

نویسنده: پروین امامی/ خبرنگار استان‌ها
آورگان روستایی است از توابع بلداجی در شهرستان بروجن. این روستا 1900 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و دارای آب و هوای معتدل در بهار و تابستان و بسیار سرد در زمستان است...
1396/06/21
آورگان روستایی است از توابع بلداجی در شهرستان بروجن. این روستا 1900 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و دارای آب و هوای معتدل در بهار و تابستان و بسیار سرد در زمستان است. این روستا روستای قدیمی و تاریخی چهارمحال و بختیاری است و گفته می‌شود از شکل‌گیری این روستا بیش از 250 سال می‌گذرد. آرامگاه امامزاده عباس علی در این روستا، نشان از قدمت زیاد آن دارد. ابتدا آورگان به تقلید از ارومیه، اورامانات نامیده شد ولی چون روستا درتالاب میانکوهی بنا شده وسرچشمه عظیم آب معروف به باغ آورگان از کنار روستا می‌‌گذرد، چنین نامی برازنده تر است. برخی می‌گویند افرادی از فرادنبه، ناغان، هلوسعد، قمبوان، دزک، ترک لرلی و بختیاری به این محل آمده‌اند و در این محل زندگی کردند و آورگان یعنی کسانی که آورده شده‌اند به همین دلیل این اسم به عنوان نام روستا انتخاب شده است.
فعالیت‌های اقتصادی مردم این روستا بر کشاورزی و دامداری استوار است. گروهی از اهالی نیز در بخش‌های خدمات و تولید صنایع دستی اشتغال دارند. روستای آورگان به دلیل استقرار در دامنه کوهستان و برخورداری از اقلیم معتدل، در بهار و تابستان دارای چشم‌اندازهای زیبا و آب و هوای مطلوب است.
باغ‌های انبوه و گسترده و درختان انگور، بادام، گردو و انواع دیگر میوه‌ها جلوه خاصی به روستای آورگان بخشیده‌اند. باغ خان با درختان سیب، گردو و بادام و دیگر میوه‌های گوناگون، یکی از باغ‌های بسیار زیبای روستای آورگان است.
درختان کهنسال گردوی کریم‌خانی این روستا، از یادگارهای دوره حکومت زندیه است و واجد ارزش‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی است. دره یا تنگ سیاه از دیگر جاذبه‌های طبیعی روستا است. در بهار و تابستان انواع گل‌های وحشی رنگارنگ زیبا و گیاهان دارویی رازیانه، بومادران، کنگر، ختمی، پونه و آویشن، سراسر این دره را فرا می‌گیرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code