موضوعات
چهارمحال بختياری

مدیران استانی خاطراتشان از جام جهانی را با همشهری مرور می‌کنند

از اشک انـدوه مارادونا تـا اشـک شـــوق استیلـی

نویسنده:
گروه گزارش استان‌ها - نیما بهدادی مهر : فوتبال ورزش غریبی است، شاید تنها ورزشی که خاطرات مشترکی را برای نسل‌های مختلف می‌سازد.
1393/03/26
  نسل‌هایی که تنها نامی از پله شنیده اند و بازی‌های وی را ندیده‌اند اما ندیده از شیفتگان او هستند . مارادونا وضعیت بهتری دارد.  در اوج بلوغ تاکتیکی فوتبال در مستطیل سبز به هنرنمایی پرداخت و بازتاب گسترده رسانه‌ای به وی کمک کرد تا در ذهن فوتبال دوستان ماندگار شود. از این رو است که هنوز سوال پله بهتر است یا مارادونا به مجادله شیفتگان دو مکتب فوتبالی آمریکای جنوبی دامن می‌زند. در ادامه خاطراتی از جام جهانی فوتبال از نگاه مدیران استانی مرور شده است تا رمز جاودانگی فوتبال برای مخاطب تلویزیونی بهتر درک شود . در چهارمحال و بختیاری نیز شور و حال جام جهانی مردم استان را دربرگرفته است.
 علي اكبرابرقويي‌نژاد‌ـ رئيس هيأت فوتبال اصفهان
دردوران نوجواني بازيكني كه نظرم را به جام‌جهاني معطوف كرد يوهان كرايف بود. ستاره‌اي كه هدايت يك تيم افسانه‌اي را با ارائه بازي‌هايي بسيار زيبا بر عهده داشت ولايق لمس جام طلايي فوتبال بود اما درگام پاياني جام‌جهانی74  اسير شرايط حاكم بر زمين مسابقه شد. برجسته‌ترين تصوير ذهني‌ام از جام‌هاي جهاني به سال 78 بازمي گردد كه با قهرماني آرژانتين به پايان رسيد. اين قهرماني آغاز دوره‌اي جديد براي فوتبال سرزمين نقره بود.
اين مسير تازه افتخار از سوي اعجوبه‌اي به نام مارادونا ادامه يافت و 2 گل تاريخي وي به انگليس در يك چهارم نهايي 86 و نيز اشك‌هاي سراسر حسرت وي پس از فينال 90 نمادي از زنده ماندن نام فوتبال با جادوي ساق‌هاي مارادونا بود.
ستاره‌اي كه اشك‌ها و لبخندهايش در4 جام‌جهاني به برگه‌هايي مهم ازتاريخچه فوتبال بدل شد. از اين رو وي را برترين بازيكن تاريخ فوتبال مي‌دانم.
درباره حضورهاي تيم ايران در جام‌جهاني نيزبايد به اين نكته اشاره كنم كه تيم ايران درجام 78 بسيارمقتدربود و با هدايت مهاجراني حضوري قابل قبول را ازخود نشان داد و بهترين بازيكن ايران در اين دوره حسن روشن بود. اهميت حضور در جام 98 نيز به دليل معرفي مجدد فوتبال ايران به جهان بود زيرا پس از پيروزي انقلاب اسلامي به لحاظ سياسي تحت فشار قرار گرفتيم و خلق حماسه ملبورن و سپس پيروزي بر آمريكا در جام 98 بسيار مهم بود. در مسير صعود به جام 98 نبايد از نقش پررنگ عابدزاده غافل شد.
جام‌جهاني 2014 به لحاظ حضور بازيكنان با تجربه و لژيونر و نيز بهره‌بردن از يك مربي حرفه‌اي فرصتي مناسب براي صعود به يك هشتم نهايي است و اين مهم با استفاده از نيروهاي مناسب و تاكتيك درست امكان‌پذير است. البته الان همه نگران بازي با آرژانتين هستند اما من احساس مي‌كنم كه بهترين بازيمان در جام‌جهاني را مقابل اين تيم انجام مي‌دهيم.  آلمان را بخت نخست قهرماني جام‌جهاني مي‌دانم.

  بهرام محمدي‌نيا ـ رئيس صدا وسيماي قم
آنچه جام‌جهاني را درذهن من مانا ساخت بازي كلاسيك هلند وآلمان درفينال 1974 بود. قاطعيت داوربازي كه دردقيقه يك برضد تيم ميزبان پنالتي اعلام كرد ازمهم‌ترين نكاتي است كه همواره در ذهنم باقي مانده است. درجام‌جهاني 78 كه مصادف با پيروزي انقلاب بود حضور تيم ايران بسيار اهميت داشت و در تيم آن دوره علي پروين شاخص بودند. در جام‌جهاني 86 نيز درخشش مارادونا مثال‌زدني بود و محبوبيت زيادي را برايش ايجاد كرد.
فاكتورهايي چون تكنيك، روحيه جنگندگي و قدرت بدني بالا از وي بازيكني تمام عيارساخت كه حتي اگرپشت سرهم نيز برروي پاي وي تكل مي‌كردند بازهم به بازيش ادامه مي‌داد؛ اگرچه اين بازيكن دوست داشتني پايان تلخي
داشت. به همين دليل است كه با بازنشستگي مارادونا، آرژانتيني‌ها ديگر به صدر فوتبال جهان بازنگشتند. اگرچه هيجاني كه در نوع بازيشان وجود دارد هر شيفته فوتبال را به وجد مي‌آورد و دليل اين موضوع اين است كه آرژانتيني‌ها با فوتبال قدرت ملي‌شان را به رخ مي‌كشند و به همين دليل است كه اشك مارادونا در فينال شوم 90 بازتابي از يك ناكامي بزرگ ملي بود. به شخصه مارادونا را ماناترين بازيكن تاريخ فوتبال مي‌دانم كه تاريخ سازي‌اش درقهرمان كردن يك تنه كشورش درجام‌جهاني همچنان به‌عنوان يك دستاورد رويايي ارزيابي مي‌شود. البته آرژانتيني‌ها اميدواربه تكرار معجزه مارادونا در اين دوره ازسوي مسي هستند ولي فكرمي كنم نه تنها مسي كه هيچ بازيكن ديگري نمي تواند روياي مارادونا درجام‌جهاني را بازنمايي كند.
درموضوع پيوند ايران وجام‌جهاني نيزخاطره تلخ كشته شدن تعدادي از هموطنانمان در زلزله رودبار و منجيل درجريان بازي اسكاتلند‌ـ برزيل در جام 90 همچنان اندوهبار است. خاطره ماناي تيم دوست داشتني ايران در جام 98 نيزهيچگاه از ذهن فوتبالدوستان ايراني بيرون نخواهد رفت.
اعتقاد دارم كه نبايد ايران 2014 را تيم از پيش بازنده ارزيابي كرد. به‌ويژه انتظارحضوري غافلگيركننده ازفوتباليست‌هاي ايراني دربازي با آرژانتين دارم زيرا غيرت وتعصب ايراني همواره يك امتياز ويژه درآوردگاه‌هاي مهم ورزشي محسوب شده است. به واقع بايد به يك خودباوري درفوتبال برسيم تا ازمسابقه با بزرگان نهراسيم. درصورت رسيدن به اين آمادگي روحي صعود به يك هشتم نهايي جام‌جهاني دورازدسترس نخواهد بود. برزيل و آرژانتين را بخت نخست قهرماني جام‌جهاني مي‌دانم.
   محسن امين‌ـ شهردار زنجان
به دليل نياز جامعه به شادي ازهربرنامه‌اي كه فضايي آرام را درشهر پديد آورد استقبال مي‌كنيم. تلويزيون‌هاي بزرگ شهري كه متعلق به شهرداري است را براي پخش جام‌جهاني در نظرگرفته‌ايم و برخي بازي‌ها را كه به ساعات بامدادي در ايران نزديك است به‌صورت آزمايشي پخش مي‌كنيم تا در صورت استقبال مردمي جدول پخش ثابتي برايش ايجاد كنيم. خاطراتي چون فوتبال زيباي برزيل در جام 70‌، گل گرد مولر به هلند در فينال 74 و گل مارادونا با دست به انگليس در جام 86 بيشتر در ذهنم نشسته است.
   عبدالرحمن قاسمي‌ـ مديركل ورزش وجوانان چهارمحال و بختياري
مديركل ورزش وجوانان چهارمحال و بختياري درباره تب فراگير جام‌جهاني فوتبال گفت: جام‌جهاني بزرگ‌ترين رويداد ورزشي است كه نظر افراد زيادي را در دنيا و كشوربه خود معطوف كرده است.
عبدالرحمن قاسمي افزود: حضور فوتباليست‌هاي كشورمان در اين دوره از مسابقات جام‌جهاني سبب نشاط جوانان درجامعه شده است كه اگربا موفقيت فوتباليست‌هاي كشورمان همراه باشد علاوه براين كه باعث شادي ونشاط فراواني درجامعه مي‌شود، علاقه‌مندان زيادي را به سمت اين رشته ورزشي مي‌كشاند.
    محمد دلبري‌ـ شهردار قم  
دربوستان‌هاي اصلي شهرتلويزيون بزرگي قرارداده‌ايم و كارگروهي در سازمان فرهنگي – ورزشي تشكيل داده‌ايم تا شيوه نامه پخش مستقيم بازي‌هاي جام‌جهاني در پارك‌ها تدوين شود. اولين خاطره‌ام از جام‌جهاني به سال 1990 باز مي‌گردد. آن زمان در مشهد ساكن بودم و مارادونا براي خودش اسطوره‌اي بود. الان طرفدار تيم آرژانتينم و فكرمي كنم بتواند طلسم 3 دهه ناكامي را دربرزيل بشكند.
    علي نواداد‌ـ رئيس صدا و سيماي آذربايجان شرقي   
از شيفتگان فوتبال برزيل وعلاقه‌مندان به سبك بازي پله هستم. درخاطرم هست كه براي تماشاي بازي‌هاي جام‌جهاني حتي به خانه همسايه‌ها مي‌رفتيم و در دوره برگزاري جام 70 بود كه براي اولين باربا جادوي فوتبال ومرواريد سياهش (پله) آشنا شدم. اشك‌هاي مارادونا پس از فينال 90 نيز در خاطرم هست و آن را نمادي ازشكست يك قهرمان دربرآورده ساختن تمناي يك ملت مي‌دانم.
خاطره شيريني كه ازپيوند ايران وجام‌جهاني درخاطرم هست بازي ايران و استرالياست. آن زمان درباكو بودم و پس ازبازي، همسايه‌هايي كه مرا مي‌شناختند براي عرض تبريك به خانه‌ام آمدند وازداخل كشورنيزبا من تماس گرفته مي‌شد.
دربازي ايران وآمريكا درجام 98 نيزمردم آذربايجان طرفدارايران بودند و پس از پيروزي به بنده به‌عنوان سفير رسانه‌اي ايران درجمهوري آذربايجان تبريك مي‌گفتند. درخصوص عملكرد تيم‌ملي درجام 2014 براين باورم كه با تعصب وغيرت معروف ايراني مي‌توان هرناممكني را ممكن كرد. بازي اول بسيارتعيين‌كننده است وچنانكه نتيجه مطلوبي از آن بگيريم شايد براي صعود به مرحله دوم شانس مناسبي داشته باشيم. آرژانتين و آلمان بخت نخست قهرماني در جام‌جهاني هستند.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code