موضوعات
پرونده روز

پـرده نقره‌ای نیم سال 94

نویسنده:
با اینكه عوامل نهنگ عنبر معتقد هستند در اكران فیلم‌شان اجحاف شده ولی تاكنون بیشترین فروش را داشته است...
1394/06/21
پرفروش ترین
نهنگ عنبر
220000.jpg
با اینكه عوامل نهنگ عنبر معتقد هستند در اكران فیلم‌شان اجحاف شده ولی تاكنون بیشترین فروش را داشته است . نهنگ عنبر فیلمی به کارگردانی سامان مقدم با بازی رضا عطاران و مهناز افشار و محصول سال ۱۳۹۳ است‌. این فیلم با وجود پذیرفتن برخی اصلاحات، بازهم مورد تایید وزارت ارشاد قرار نگرفت و قرار شد با حذف برخی صحنه‌ها مجوز اکران بگیرد. در نهایت این فیلم با حذف برخی صحنه‌ها در اواخر اردیبهشت سال ۱۳۹۴ مجوز اکران گرفت . در ابتدا برنامه‌‌ریزی‌ها حکایت از حضور این فیلم در جشنواره فجر سال ۹۳ داشت، ولی به دلایلی کارگردان این فیلم تصمیم گرفت که اکران فیلم را به آینده موکول کند. در این خصوص نظراتی همانند به پایان نرسیدن به موقع مراحل فیلم‌برداری و نارضایتی علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح است.
کارگردان این فیلم، سامان مقدم، معتقد بود این فیلم یکی از بی‌حاشیه‌ترین فیلم‌هایش بوده است. این فیلم از لحاظ محبوبیت در صدر فیلم‌هایی قرار گرفت که هم‌زمان با آن اکران شده است‌. نهنگ عنبر در مقایسه با ساخته کمدی قبلی کارگردانش یعنی مکس، اثری جسورتر و رو به جلوتر محسوب می‌شود که در امتداد خط قرمزهای فیلم‌سازی قدم برداشته است. اما کماکان مشکلات فیلمنامه نیز در اثری که سامان مقدم آن را کارگردانی کرده به چشم می‌خورد.
نهنگ عنبر، شروعی پر انرژی دارد. لحظات کمیک از همان دقایق ابتدایی با شور و حرارت، مخاطبش را غافلگیر می‌کند. داستان از سال‌های قبل از انقلاب با معرفی خانواده ارژنگ آغاز می‌شود که در آن دوران، مادرِ ارژنگ به پدرش خیانت کرده و با یک عکاس ازدواج می‌کند و به آمریکا می‌رود.
 این مقدمه با اینکه به سرعت به اتمام می‌رسد اما شوخی‌های بامزه‌ای از جمله شوخی با خواننده مطرح لس آنجلسی در آن به چشم می‌خورد که شباهت عجیب و غریب بازیگر این نقش با سوژه اصلی، باعث حیرت مخاطب می‌شود.
این فیلم موفق شد در مدت اكران خود شش میلیارد و 720 میلیون تومان بفروشد.

كم فروش ترین
عشق و جنون
pic1151_www-jahaniha.jpg

فیلم سینمایی عشق و جنون سومین ساخته حسن نجفی از ششم خرداد ماه به سرگروهی سینما زندگی، اکران شده است.
 این فیلم اجتماعی به تقابل دو نسل در عشق می‌پردازد. سعید راد، پوریا پورسرخ و بهاره افشاری از بازیگران اصلی فیلم «عشق و جنون» هستند. چهارمین ساخته حسن نجفی به نام «شرفناز» در بخش مسابقه سی و سومین جشنواره فیلم فجر حضور داشت. پخش «عشق و جنون» برعهده نیمروز فیلم است.
مردی بعد از گذشت ۳۰سال از یک اتفاق که تنها زاییده ذهن او و یک سوء‌تفاهم ساده است به تهران می‌آید تا از شخصی انتقام گرفته و او را به قتل برساند.
او در این میان با دو نفر از نسل جوان آشنا می‌شود و با زندگی عاشقانه، معصوم و پاک آنها مواجه شده اما کام آنها را به خاطر افکار شوم خود تلخ می‌كند .
این فیلم با فروش 26میلیون تومانی در انتهای جدول قرار گرفته است .

طولانی‌ترین اكران
ماهی و گربه
20141006084304!Maahi-and-gorbeh.jpg

ماهی و گربه فیلمی به کارگردانی و نویسندگی شهرام مکری و ساخته سال ۱۳۹۲ است. این فیلم موفق شد جایزه ویژه بخش افق‌های جشنواره فیلم ونیز را در سال ۲۰۱۳ به دلیل محتوای خلاقانه از آن خود کند. تمام فیلم ماهی و گربه در یک سکانس پلان اتفاق می‌افتد. شهرام مکری و محمود کلاری همراه با گروه بازیگران فیلم یک ماه تمرین کردند تا بتوانند این تک‌شات طولانی را ضبط کنند. ماهی و گربه فیلمی درباره زمان است. درباره اینکه چطور می‌توان در زمان پرسپکتیو ایجاد کرد و آن را درهم ریخت. جذابیت ساخت این فیلم در شیوه اجرایش بود. پافشاری بر روایت داستانی در یک سکانس پلان و تلاش برای اینکه در یک پلان که طبیعتا زمانی رو به جلو دارد شکست به وجود آورد‌. برخی منتقدان ماهی و گربه را از این جهت فیلمی منحصر به‌فرد در تاریخ سینما می‌دانند که توانسته تک‌شات بودن و مفهوم تکرار زمانی را هم‌زمان به کار ببرد.
فیلم داستانی غیرخطی دارد و از تعدادی داستانک با شیوه روایت زمان مدور تشکیل شده است. قصه اصلی فیلم این است كه چند دانشجوی دختر و پسر برای شرکت در جشن بادبادک بازی به شمال کشور رفته‌اند. در همسایگی کمپ کوچک آنها کلبه رستورانی قرار دارد که سه مرد ساکن آن هستند. رستوران به گوشت احتیاج دارد و جز این جوان‌ها، شکاری در آن اطراف نیست. قصه ماهی و گربه بر‌اساس یک ماجرای واقعی نوشته شده است. در سال ۱۳۷۷ خبری در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر اینکه رستورانی بین راهی گوشت چرخ‌کرده انسان را می‌پخته است .
در حال حاضر ماهی و گربه طولانی‌ترین اكران را در گروه هنر و تجربه داشته ‌و همچنان در تهران و برخی شهرستان‌ها در حال اكران است و تا‌كنون پنج میلیارد تومان فروش داشته است.

متفاوت‌ترین اكران
باشو غریبه كوچك
BASHU.jpg

باشو غریبه‌ کوچک فیلمی است به کارگردانی و نویسندگی بهرام بیضایی در سال ۱۳۶۴. این فیلم در سال ۱۳۶۹ پس از پنج سال توقیف بر پرده رفت. این فیلم سه دهه پس از ساخت در بهار ۱۳۹۴ هم دوباره اکران شد .
در یکی از بمباران‌های جنوب کشور در جریان جنگ ایران و عراق، پسرکی به نام «باشو» که ویرانی خانه و خانواده خود را به‌چشم دیده، خود را به کامیونی در حال کوچ می‌اندازد و در آن خوابش می‌برد و زمانی که چشم می‌گشاید، کامیون به شمال کشور رسیده است. او از ترس انفجارهایی که برای عملیات راه‌سازی است، می‌گریزد و در آن سوی جنگل، به مزرعه زنی به نام «نایی‌جان» می‌رسد که با دو فرزندش و در غیاب شوهری که برای کسب درآمد به سفر رفته، زندگی و کار می‌کنند. نایی‌جان به باشو نان و آب می‌دهد و می‌کوشد بداند کیست و زبان او را بفهمد. اما زبان پسرک جنوبی برای او قابل فهم نیست؛ همچنان که باشو هم نمی‌تواند زبان محلی او را دریابد. باشو در عوض محبت‌های نایی‌جان می‌کوشد به او در کارها کمک کند و تصور می‌کند این خواست شوهر نایی‌جان كه در سفر است هم هست؛ غافل از آن که شوهر نایی‌جان با حضور او که غریبه‌ای بیش نیست، در خانه‌شان مخالف است. باشو با کشف این موضوع، از خانه می‌رود ولی نایی‌جان او را زیر باران می‌یابد و با کتک بازمی‌آورد. کمی بعد، نایی‌جان بیمار می‌شود و باشو به‌جای او، خانه را می‌گرداند و چون از بهبود نایی‌جان نگران است، برای او به شیوه جنوبی خودش، تشت می‌زند. نایی‌جان در نامه‌ای به شوهرش می‌گوید باشو را به جای پسر پذیرفته و نان او را از غذای خود خواهد داد. روزی سرانجام شوهر باز می‌گردد و باشو با او روبه‌رو می‌شود. پدر که دست راستش را در سفر از دست داده، می‌پذیرد که باشو به جای دست او باشد و همه خانواده یک‌صدا می‌روند که جانوران مزاحم محصول را برانند‌.
این فیلم سینمایی بهار امسال پس از گذشت سه دهه از ساخت در گروه هنر و تجربه اکران مجدد شده است.

پر حاشیه ترین اكران
رستاخیز
p19odi5c0jnladg51bhgjf919jn6.jpg

فیلم رستاخیز فیلمی است که درباره حوادث عاشورا ساخته شده. این فیلم که به کارگردانی احمدرضا درویش و تهیه کنندگی تقی علیقلی زاده ساخته شده تاکنون با حواشی زیادی مواجه بوده. از جمله این حواشی می‌توان به اعتراضات نسبت به نشان دادن چهره حضرت ابوالفضل(ع) اشاره کرد. همچنین از دیگر ایراداتی که بر این فیلم گرفته شده موضوع اشتباهات تاریخی بود که به ادعای بعضی در جریان داستان این فیلم دیده می‌شود. اخباری مبنی بر حذف 40دقیقه‌ای از این فیلم شنیده شده است. البته بخشی از این اصلاحات 40دقیقه‌ای به علت اعتراضاتی است که پس از نمایش این فیلم در جشنواره‌ سی و دوم فیلم فجر ایجاد شد و به انتقاد برخی مراجع تقلید منجر شد. اما بخش دیگری از این حذفیات، در راستای کوتاه کردن زمان سه ساعته‌ فیلم جهت اکران عمومی آن صورت گرفته است‌.
اما پیش از این نیز حاج‌منصور ارضی و مجید بنی‌فاطمه از مداحان اهل بیت به اشتباهات فراوان تاریخی رستاخیز و همچنین نمایش چهره‌ حضرت ابالفضل‌العباس(ع) در آن اعتراض كرده بودند.
 حاج منصور ارضی با انتقاد از این فیلم گفته بود كه در این جشنواره فیلم اخیر، فیلمی را درباره امام حسین(ع) پخش کردند که صدای خود مسوولان هم در آمده است و آنهایی که درد را شناختند فریادشان بلند است‌. مراجع تقلید درباره حرام بودن نشان دادن تصویر معصومان(ع) فتوا داده‌اند. اما نشان دادن عکس و صورت اینها تنها بخشی از مشکلات این فیلم است؛ حالا هر چقدر هم می‌خواهند به طراح و سازنده و هنرپیشه‌های داخلی و رقاصان خارجی آن جایزه بدهند.
درویش با اشاره به اینکه ما برای نشان دادن تصویر آن حضرت مجوزهای لازم را گرفته بودیم؛ گفت: در هر زمینه‌ای باید به متخصص آن مراجعه کرد. در زمینه مسائل دینی هم ما به متخصصان آن که علمای دین هستند؛ مراجعه و مجموعه نظرگاه‌ها را بررسی کردیم و مهم این است که ببینیم از درون این مجموعه یا نظرگاه‌ها چه چیزی استخراج می‌شود. دوم اینکه تلاش داشتیم به وظیفه شرعی خود پایبند باشیم. من موظفم به نظر مرجع تقلید خودم دقت و براساس آن عمل کنم و همین کار را کردم. او اضافه كرد در بحث تشبه به چهره معصومین(س) بسیاری از علما مشکلی با آن ندارند و آن را رد نکرده‌اند ولی شرطی وجود دارد و آن شرط این است که اشتباهی به‌وجود نیاید و تعرض و توهینی نشود . فیلم رستاخیز نه تنها در نشان دادن چهره بلکه در مباحث زیبایی‌شناختی رویدادها و حتی ظاهر چهره‌ها به متخصصان مراجعه کرده و دیدگاه‌های مراجع بسیار مورد توجه بوده است .

عاشقانه‌ترین
در دنیای تو ساعت چند است ؟
358_20150212124209.jpg

كارگردان این فیلم صفی یزدانیان متولد سال 1339 در تهران است و فارغ‌التحصیل کارشناسی سینما از دانشگاه هنر است‌. او سال‌ها به عنوان نویسنده و منتقد در نشریات مختلفی از جمله مجله فیلم فعالیت کرده است. یزدانیان سابقه ساخت فیلم‌های کوتاهی از جمله «در جست‌وجوی شهرزاد» را در کارنامه هنری‌اش دارد اما «در دنیای تو ساعت چند است» اولین فیلم بلند سینمایی او محسوب می‌شود.
گلی (‌لیلا حاتمی‌) پس از 20 سال دوری از ایران، به شهر زادگاهش رشت باز می‌گردد تا به خانه پدری‌اش برود. اما در بدو ورود گلی به شهر، مردی به نام فرهاد (‌علی مصفا‌) نزد گلی می‌آید تا او را در روزهایی که در شهر رشت است همراهی کند؛ کسی که گلی حتی نمی‌داند کیست‌.
اثری عاشقانه در حال و هوای عاشقانه‌های کلاسیک برتر تاریخ سینما است که می‌توان به طور تلویحی آن را مشابه آثار سینمای فرانسه در نظر گرفت؛ به انضمام اینکه داستان خود فیلم نیز ارتباط مشخصی با فرانسه دارد. فیلم داستان ساده اما پر جزییاتی دارد. یک عاشق که سال‌هاست منتظر ورود گلی به شهر رشت است با ورود او در اولین دقایق حضورش در این شهر به سراغش می‌رود. اما دقت صفی یزدانیان در پرداخت داستان و تجربه ارزشمندش در سال‌هایی که نویسنده بود، سبب شده تا این فیلم از جهات مختلف اثری در قد و قامت سینمای بین‌المللی باشد‌. یزدانیان که خودش نویسنده این فیلم بوده، با بهره‌گیری از هوش و تجربه خود، دیالوگ‌هایی عاشقانه را به رشته نگارش درآورده که در عین سادگی، بسیار شنیدنی هستند و در تاریخ سینمای ایران کمتر مشاهده شده که با چنین دقت و وسواسی در دل داستان گنجانده شده باشد. در فضایی که یزدانیان برای روایت داستان برگزیده، خبری از پلیدی‌های آشکار زمانه نیست. در «‌دنیای تو ساعت چند است ؟» هیچ شخصیت منفی وجود ندارد و آدم‌ها برخلاف عصر کنونی، صادق و مهربان هستند و البته اغلب آنان مولفه‌های عشق را در خود دارند. برخی از آنها به عشق خود رسیده‌اند و برخی در انتظار تجربه عشق واقعی هستند که فرهاد یکی از آنهاست. این فیلم در دوران اكرانش تقریبا 800میلیون تومان فروش داشته است‌.

پر هزینه‌‌ترین
محمد(ص)
3472451761545313318229522196221118629.jpg13940513000255_PhotoL.jpg

محمد(ص) فیلمی است با ژانر تاریخی به کارگردانی مجید مجیدی که داستان زندگی کودکی پیامبر عظیم‌الشأن اسلام (سده ششم (میلادی) را روایت می‌کند. این فیلم در سی و سومین دوره جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۹۳ برای اولین بار اکران شد.
بناست سه‌گانه‌ای سینمایی و مستقل از هم تولید شود که به مقاطع مختلف زندگی محمد بپردازد. در اولین فیلم، قصه از دوران جاهلیت و شرایط اجتماعی زمان تولد پیامبر(ص) آغاز می‌شود و در ۱۲سالگی آن حضرت به پایان می‌رسد. آنچه از ابتدا مورد نظر بوده، عرضه این فیلم در ابعاد بین‌المللی و طراحی اثر برای تماشاگر جهانی با هر دین و آیینی است. در ساخت این مجموعه همچون سایر فیلم‌های تاریخی سال‌های اخیر ایران نظیر ملک سلیمان از عوامل خارجی و در سطح سینمای روز جهان استفاده شده است. فیلم‌برداری این اثر بر عهده ویتوریو استورارو و موسیقی متن آن ساخته ای. آر. رحمان است که هر دو از هنرمندان برنده جایزه اسکار به شمار می‌آیند‌.
 این فیلم در شهرک سینمایی پیامبر اعظم که در ۵۵کیلومتری شهر قم قرار دارد، ساخته شده‌است. در این شهرک، ماکت شهرهای مکه و مدینه با مشخصات ۱۴۰۰ سال قبل، در اندازه یک به یک (مختصات واقعی) طراحی و ساخته شده‌ است و قرار است پس از پایان فیلم‌برداری، از این دکور تحت عنوان شهرک سینمایی پیامبر اعظم برای دیگر پروژه‌های سینمایی درباره تاریخ اسلام استفاده شود.
این فیلم پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران است. بخش‌هایی از این فیلم در کشور آفریقای جنوبی فیلم‌برداری شده است‌. فیلم محمد (ص) در تهران در ۴۰ سالن سینما به نمایش در آمد و بافروش ۱۷۰ میلیونی روز اول اکران خود در سینماهای تهران بالاترین میزان فروش برای افتتاحیه یک فیلم سینمایی در ایران را رقم زد. این فیلم پیش از تولد پیامبر اسلام (تا ۱۲سالگی)  آن حضرت را در بر می‌گیرد و البته بخش‌های قبل از ۵۰ سالگی پیامبر(ص) نیز به‌صورت فلاش‌بک نشان داده می‌شود‌. پروژه سینمایی محمد(ص) پس از حدود سه سال مراحل مقدماتی و پیش تولید در سال ۱۳۸۶ در آستانه آغاز مرحله فیلم‌برداری قرار گرفت. به گزارش روابط عمومی پروژه، اولین مرحله شروع به کار این فیلم از مهر سال ۱۳۸۶ با فعالیت گروه تحقیق آغاز و اولین نسخه فیلمنامه نوروز ۱۳۸۸ آماده شد. سرمایه‌گذار این فیلم‌ که شرکت سینمایی نور تابان، وابسته به بنیاد مستضعفان است، هزینه تولید آن را ۴۰ میلیون دلار اعلام کرده است. هزینه تولید این فیلم حدودا ۲۰ برابر پرهزینه‌ترین فیلم ایرانی تا قبل از ساخته شدن آن برآورد شده است‌. این فیلم با اینكه مدت كوتاهی از اكرانش می‌گذرد بیش از یك میلیارد تومان فروخته است‌.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code