موضوعات
ایران من

تجربه سرما در نهایت گرما

نویسنده: مجتبی یارزمان
گرمای امسال به گفته سازمان هواشناسی بی‌سابقه بود و در بیشتر مناطق کشور رکورد تازه‌ای به جای گذاشت...
1394/05/13
گرمای امسال به گفته سازمان هواشناسی بی‌سابقه بود و در بیشتر مناطق کشور رکورد تازه‌ای به جای گذاشت. اما کسی که ایران را کشوری چهار فصل نامیده اغراق نکرده است و حتما این زیبایی‌ها و نعمت‌های خداوندی را دیده است. تمام مسافرانی که در فصل تابستان به سمت غرب کشور سفر می‌کنند توقع دارند با رسیدن به این مناطق، قدری از زهر هوا گرفته و نسیم خنکی صورت‌شان را نوازش کند. یکی از این مناطق که از تابستان به دور می‌شوید و حتی ممکن است زمستان را هم به یاد آورید، شهر خوش آب و هوای سرعین در استان اردبیل است.

نسیم آرامش!
از سمت اردبیل تا شهرستان سرعین راه زیادی نیست و حدود 25 کیلومتر را باید طی کنید تا به ورودی این شهر برسید. همه مسافرانی که در فصل تابستان به سمت این شهر در حرکت هستند اگر با خودرو شخصی باشند حتما کولر ماشین‌شان روشن است و توقع دارند وقتی وارد استان اردبیل می‌شوند بتوانند از هوای بیرون استفاده کنند، اما گرمای تابستان مجالی برای خاموش کردن کولر ماشین نمی‌دهد. اما در کمال ناباوری وقتی به ورودی شهر سرعین می‌رسید، با خیال راحت می‌توانید پنجره‌ها را باز کنید و آن‌چنان نسیم خنکی صورت‌تان را نوازش می‌کند که باور نمی‌کنید تا همین چند دقیقه قبل، از گرما کلافه شده بودید و فکرش را هم نمی‌کردید که در تابستان مگر می‌شود هوا اینقدر خوب و مطبوع باشد.

شهر توریستی
در حال حاضر سرعین نامی شناخته شده در بین مردم کشور دارد و به یک شهر توریستی تبدیل شده است. هر ساله تعداد زیادی از هموطنان و گردشگران داخلی و خارجی به این شهر سفر می‌کنند تا هم از زیبایی‌های آن دیدن کنند و هم به‌خاطر وجود آب‌های معدنی فراوان که خاصیت درمانی دارد به درمان‌شان بپردازند. در این شهر تعداد زیادی هتل و مهمانپذیر با درجه کیفی‌های متفاوتی وجود دارد و بنا به سلیقه و کیفیت و جیب شما پذیرای شما هستند. در این شهر زیاد پایبند هتل نباشید زیرا مدت زمان زیادی در آن حضور ندارید و معمولا مشغول تفریح هستید و جز مکانی برای خوابیدن نیاز دیگری به آن پیدا نخواهید کرد. نکته جالبی که در بیشتر هتل‌ها ومهمانپذیرهای این شهر وجود دارد این است که شما وقتی وارد هر کدام از هتل‌ها و اتاق‌های آن می‌شوید در کمال تعجب می‌بینید که هیچ‌گونه وسیله سرمایشی وجود ندارد. یعنی در شهر سرعین چیزی تحت عنوان کولر و پنکه در اتاق هتل‌ها و حتی خانه‌های ساکنان آن معنی ندارد.

آب‌های درمانی
این شهر پر شده از مراکز آب درمانی که هر کدام خاصیت‌های مختلفی دارند و برای بعضی از گردشگران که تنها به منظور درمان به این شهر می‌آیند مهم است که از کدام مرکز استفاده کنند. یکی برای تمدد اعصاب مفید است و دیگری برای درد مفاصل توصیه می‌شود. یکی خاصیت ضد عفونی دارد و دیگری از واریس جلوگیری می‌کند. خلاصه به هر کدام آنها که بروید برای بدن مفید است و قطعا حس خوبی به شما می‌دهد. از معروف‌ترین و اصلی‌ترین مرکزهای درمانی شهر سرعین که هم قدمت بالایی دارد و هم اهالی به اصلی بودن آن اعتقاد ویژه‌ای دارند، مرکز آب درمانی گاومیش گلی است که در میدانی به همین نام قرار گرفته است. این مرکز یک حوضچه بزرگ در وسط و تعدادی دوش مجزا هم دارد. نکته قابل تامل در گاومیش گلی روباز بودن استخر آن است که با وجود سرمای هوا، بدن به دلیل معدنی بودن آب حوضچه مقاوم می‌شود و سرما را به خود راه نمی‌دهد. این نکته را هم برای استفاده از آب گرم گاومیش گلی در نظر بگیرید که این مرکز قابلیت پذیرش هم زمان آقایان و خانم‌ها را ندارد و در طول روز سانس بندی شده است.برخی دیگر از مسافران به شیک بودن و تمیزی بیشتر از کیفیت آب اهمیت می‌دهند و سراغ مراکز دیگر درمانی می‌روند. در شهر سرعین بیش از 20 مرکز درمانی وجود دارد که اگر بخواهیم شیک‌ترین و بزرگ‌ترین آنها را نام ببریم باید به مرکز درمانی پهن لو اشاره کنیم که چیزی از افتتاح آن پس از بازسازی نمی‌گذرد. این مرکز بسیار شیک و مدرن طراحی شده و تمام امکانات لازم برای استفاده درمانی برای همه مراجعه کننده‌ها را دارد.

بفرما سرشیر و عسل
هر شهری به چیزی معروف است و سرعین هم به سرشیرهای طبیعی‌اش. سرشیر سرعین جزو لاینفک مسافرت هر مسافر به این شهر است و قطعا نمی‌توان به راحتی از آن گذشت. شیر تازه گاومیش که پس از انجام مراحل خاص سرشیر آن را جدا می‌کنند قطعا طعمی به یاد ماندنی به شما می‌دهد. خیلی از مسافران هنگام برگشت سوغات اصلی سفر را سرشیر می‌دانند و حتما برای چند وعده صبحانه اقوام هم که شده آن را تهیه می‌کنند. اما از عسل‌های طبیعی و دارویی سبلان هم به راحتی نگذرید. اگر قابلیت تشخیص عسل طبیعی اصل را دارید یا بتوانید به فروشنده اطمینان و عسل طبیعی تهیه کنید، قطعا طعم این دو، هرگز از کامتان جدا نمی‌شود.به جز سرشیر و عسل، سرعین محصولات ارگانیک و طبیعی زیاد دیگری هم دارد. از جمله آنها می‌توان به دوغ محلی، چای، نعنا، آویشن و پونه کوهی اشاره کرد که خاصیت درمانی هر کدام قابل بحث است. در شهر سرعین هر وقت هوس عصرانه کردید یا از آبگرم که برمی‌گردید با تابلوهای زیادی روبه‌رو می‌شوید که آش دوغ می‌فروشند، حتما از این آش هم بخورید. زیرا طعم دوغ محلی با سبزی‌های کوهی مخلوط شده و ملسی خاصی که نشانه طبخ حرفه‌ای آن است هرگز از یادتان نمی‌رود.

لباس گرم فراموش نشود!
شاید دیدن برف در گرمای بالای 40 درجه تابستان یک رویای شیرین باشد، اما وقتی به سرعین سفر می‌کنید و از آنجا به ییلاقات اطراف می‌روید، کوه‌های روبه‌روی شما که فاصله چندانی با شما ندارند لکه‌هایی از برف هنوز بر تن‌شان خود نمایی می‌کند.
منطقه آلوارس یکی از این ییلاقات اطراف سرعین است که حدود25 کیلومتر با شهر فاصله دارد و شما در پیچ و تاب کو‌ه‌ها بالا می‌روید تا به این منطقه خوش آب و هوا برسید. مهم‌ترین جاذبه این منطقه که شهرت خاصی هم دارد پیست اسکی آن است که تنها پنج ماه از سال، اسکی در آن انجام نمی‌شود و بقیه سال پوشیده از برف است.
در ابتدای رسیدن به این مکان شما باید دوبار ورودی بدهید که اولی برای ورود به مجموعه و دومی بلیط تله سی یژ است که شما را به داخل محوطه پیست هدایت می‌کند و از آنجا سوار بر صندلی‌های دو نفره به بالای قله می‌روید. در روزهایی از سال که اسکی ورزش اول این پیست نیست شما می‌توانید از دیگر تفریح‌های بالای پیست مثل موتور چهارچرخ، رستوران و فضای باز آن استفاده کنید. یادتان باشد حتی اگر در روزهای بسیار گرم تابستان هم به این منطقه می‌روید لباس گرم به همراه داشته باشید تا غافلگیر نشوید.در بازگشت از پیست آلوارس و پس از خروج از محوطه تله سی یژ شما با انواع غرفه‌ها روبه‌رو هستید که محصولات محلی را به شما عرضه می‌کنند. اگر ظهر بود نگران ناهارتان نباشید زیرا کباب گوسفندی تازه که جلوی چشم‌تان آماده و طبخ می‌شود لذتی وصف ناپذیر را برای‌تان ثبت می‌کند.

نان داغ و گوشت بره
از دیگر ییلاقات اطراف شهر سرعین منطقه خوش آب و هوای ویلا دره است. این منطقه به شهر بسیار نزدیک است و از میدان انتهایی شهر تنها پنج کیلومتر با سرعین فاصله دارد. همانطور که از اسم این منطقه هم بر می‌آید در دره‌ای خوش آب و هوا واقع شده است و آبشار کوچک پایین دره، چشم هر مسافری را به سمت خود خیره می‌کند. از ویژگی‌های بارز ویلا دره می‌توان به مرکز آب درمانی آب سرد آن اشاره کرد که متوسط دمای آب در آن تنها 10 درجه سانتی‌گراد است. همچنین ویلا دره به مرکز تهیه آب معدنی گازدار هم معروف است که هرچند با وجود بسته بودن این مکان اما آب گاز دار توسط اهالی و دستفروش‌های منطقه به فروش می‌رسد.
اگر به ویلا دره رفتید دو چیز را از دست ندهید. اول سوارکاری با اسب‌های اصیل ایرانی که لذت آن غیر قابل انکار است و دوم کباب بره یا همان چنجه تازه. در مسیرهای پیاده‌روی در ویلا دره پر است از مغازه‌هایی که محصولات محلی به شما عرضه می‌کنند. از کشک تازه و محصولات کوهی گرفته تا انواع لواشک و ترشک که دهن‌تان را حسابی به مز مزه کردن وادار می‌کند و پس از کلی گشتن و خستگی، لذت نشستن روی تخت‌های با صفای این منطقه خوش آب و هوا و خوردن چای و غذای کاملا سالم و محلی، برای دقایقی حسابی شما را از محیط شهری دور می‌کند و لحظات خوشی برای‌تان ثبت خواهد شد.
03(05-13).jpg
محسن وحیدی
سلام خسته نباشید
خیلی عالی بود
1394/09/25 13:56:17

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code